Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wybrane baśnie polskie  i europejskie

Wybrane baśnie polskie i europejskie

15,99

 

Wywodzące się z folkloru ludowego baśnie odegrały ogromną rolę w kształtowaniu się świadomości kulturowej Polaków i innych narodów europejskich. W tym pięknym zbiorze zebrano czternaście utworów, które wpisały się do kanonu literackiego wszystkich narodów europejskich. Wątki, na których są oparte te utwory, wielokrotnie przerabiane przez bajkopisarzy z różnych krajów, przytoczone są tutaj w wersjach opracowanych przez najwybitniejszych pisarzy jak Hans Christian Andersen, Jakub i Wilhelm Grimm, Jeanne-Marie Leprince de Beaumont, Charles Perrault i Aleksander Puszkin, w formie uznanej za najdoskonalszą i najwartościowszą. Na uwagę zasługują zamieszczone w tomie klasyczne ilustracje pochodzące z tradycyjnych wydań, a także bardziej współczesne rysunki, również atrakcyjne. W książce znajdują się następujące utwory: Kopciuszek (bajka francuska), Kot w butach (bajka francuska), Sinobrody (bajka francuska), Bajka o rybaku i rybce (bajka rosyjska), Piękna i Bestia (bajka francuska), Pan Twardowski (legenda polska), Czerwony Kapturek (bajka francuska), Śpiąca królewna (baśń niemiecka), Waligóra i Wyrwidąb (legenda polska), Jak Thor zdobył swój młot (mit nordycki), O Jasiu i łodydze fasoli (baśń angielska), Księżniczka na ziarnku grochu (bajka duńska), O smoku wawelskim (legenda polska) i Królewna Śnieżka (baśń niemiecka).
Lektura dla klasy IV

Siedmioróg
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-779-1775-6

Liczba stron: 146

Format: 14.3x20.5

Cena detaliczna: 15,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...