Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Z wiatrem w twarz

Jan Falkowski

Z wiatrem w twarz

6.0

(1 ocena) wspólnie z

44,90 zł

3368

 

Wspomnienia Jana Falkowskiego, asa myśliwskiego, który wsławił się w walkach powietrznych w czasie drugiej wojny światowej.

Jan Falkowski to jeden z tych nielicznych, którym tak wiele zawdzięczają Wielka Brytania i Polska

Książkę czyta się niczym powieść sensacyjną. Jej autor opisuje swe barwne losy od dzieciństwa w ogarniętej rewolucją Rosji, poprzez karierę pilota w polskim lotnictwie, po życie w Kanadzie. Zasadnicza część wspomnień dotyczy przeżyć wojennych Falkowskiego. Opisuje on swoje loty we wrześniu na nieuzbrojonym samolocie szkolnym, ewakuację do Rumunii, potem kampanię francuską. Tam też nie zdążył powalczyć, ale udało mu się ewakuować do Wielkiej Brytanii. Walczył
w dywizjonach: 302, 303, 315, 316. Zaliczono mu strącenie dziewięciu niemieckich samolotów na pewno, jednego prawdopodobnie i uszkodzenie jednej wrogiej maszyny. W 1945 roku został dowódcą 3. Polskiego Skrzydła Myśliwskiego. Pod sam koniec wojny został zestrzelony nad Holandią i dostał się do niewoli, z której uciekł. Po wojnie został na obczyźnie, zamieszkał w Kanadzie.

O autorze:
Jan Paweł Falkowski (urodzony na Litwie w 1912 r., zmarł w Peterborough w Kanadzie w 2001 r.) – major dyplomowany, pilot Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, dowódca 3. Polskiego Skrzydła Myśliwskiego w drugiej wojnie światowej, kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari. W czasie walk zaliczono mu zniszczenie dziewięciu samolotów nieprzyjaciela.

Bellona
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-111-6662-2

Liczba stron: 220

Bellona

Format: 135x215mm

Cena katalogowa: 44,90 zł

Rok wydania: 2022

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...