Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Żużel w PRL-u Sport żużlowy w Polsce w latach 1948-1989

Robert Noga

Żużel w PRL-u Sport żużlowy w Polsce w latach 1948-1989

7.3

(7 ocen) wspólnie z

38,00

 

Książka powstała na kanwie rozprawy doktorskiej autora, obronionej w 2015 roku na Wydziale Socjologiczno-Historycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest to pierwsza praca doktorska w Polsce traktująca o historii jednego z najpopularniejszych sportów w naszym kraju.

Sport żużlowy w Polsce 1948-1989” to także pierwsza na rynku książkowa synteza znaczącego okresu polskiego speedwaya, jakim były czasy PRL. Jest pewnego rodzaju paradoksem, że polski żużel, pomimo dużej popularności, nie doczekał się dotąd wieloaspektowego opracowania swojej historii nie tylko w literaturze o charakterze naukowym, ale także popularnej. Dotychczasowe publikacje koncentrowały się na dziejach poszczególnych ośrodków tego sportu historii imprez krajowych i zagranicznych oraz biografiach zawodników. Brakowało natomiast takiego ujęcia tematu, które traktowałoby historię polskiego żużla w sposób kompleksowy; które nie zapominając o najważniejszych wydarzeniach, sukcesach i porażkach sportowych, przedstawiłoby także zagadnienia związane z organizacyjnymi podstawami polskiego żużla, dokonałoby analizy ewolucji regulaminów, sprzętu i torów, podjęłoby tematykę finansowania żużla, jego cechy charakterystycznej jaką było w okresie PRL półzawodowstwo, licencji zawodniczych i procesu szkolenia. Opracowania, które spojrzałoby na sport żużlowy w ujęciu socjologicznym, odnosząc się do społecznego oddziaływania tego sportu, genezy jego popularności i geografii, a także analizowało ścisły związek problemów „czarnego sportu” z czasami w których przyszło mu funkcjonować. W tym związków żużla z polityką i wykorzystywaniem jego popularności do celów propagandowych. Autor ma ambicję wypełnić tą lukę i zaproponować książkę, która może być materiałem wyjściowym do dalszych poszukiwań i pogłębienia przedstawionych w niej zagadnień.

Wydawnictwo Naukowe UMK
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-231-3594-4

Liczba stron: 382

Format: 145x220mm

Cena detaliczna: 38,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...