Menu

Nowa Nidzica

Nowa Nidzica
Biografia Generała Ignacego Przybyszewskiego z przełomu XVIII/XIX wieku oparta na licznych dokumentach.
Hunowie pojawili się w Europie w końcu IV w. naszej ery. Wcześniejsze ślady ich pobytu występują na terenach zachodniosyberyjskich i nadwołżańskich, skąd przez Ukrainę przesunęli się w kierunku basenu naddunajskiego. Stąd najeżdżali na Europę zachodnią, wyjątkowo penetrując obszary położone na północ od Karpat i wschodnich Sudetów.
Spis treści: I. Wstęp /8 II. Zajezierze /10 III. Twierdza Dęblin. Koszary w Zajezierzu /27 IV. Mosty kolejowe w Dęblinie /48 V. Wojna polsko-bolszewicka 1920 r. Powstanie Pułku /51 VI. Kampania wrześniowa 1939 /84 Cmentarze /136 51. Pułk Artylerii Lekkiej Rez /140 81. Dywizjon Artylerii Lekkiej /142 VII. Znaki honorowe Pułku /143 VIII. Uroczystości pułkowe po wojnie /145 IX. Dowódcy i ich żołnierze /161 Dowódcy 28. PAL /161 Zastępcy dowódcy 28. PAL /172 Oficerowie /176 Podchorążowie /275 Podoficerowie zawodowi /282 Podoficerowie i żołnierze służby zasadniczej /312 Księża kapelani /318 X. Bibliografia /323 XI. Wykaz skrótów /331 XII. Indeks osobowy /331 XIII. Indeks nazw geograficznych /359
Autorka tych wspomnień - Cecylia z Tołłoczków Ciszewska - urodziła się w 1892 r. w dworze swych dziadków Badenich w Branicach koło Krakowa. Wychowywała się i przez wiele lat mieszkała w Kazimierzy Wielkiej, gdzie jej ojciec, Julian Tołłoczko, był głównym akcjonariuszem cukrowni Łubna i Szreniawa w Szreniawie koło Proszowic. W 1916 r. wyszła za swego dalszego krewnego Stefana Ciszewskiego, który w 1918 r. objął po swym teściu zarząd Łubnej. Od 1928 r. do 1945 r. Ciszewscy mieszkali w Morsku koło Koszyc, gdzie byli właścicielami miejscowego dworu i majątku ziemskiego. W styczniu 1945 r. w ramach nowego porządku społecznego zostali wyzuci z majątku i zamieszkali w Krakowie, gdzie znosili los tzw. "bezetów" (byłych ziemian). Oboje Ciszewscy zmarli w Krakowie, Stefan w 1950 r., a jego żona Cecylia w roku 1963. Spoczywają na Cmentarzu Rakowickim. Warto podkreślić, iż mimo, że autorka nie posiadała formalnego wykształcenia, jej styl pisarski wyróżnia się na tle polskiej memuarystyki XX wieku.
"Nazwisko urodzonego w pod kazimierskiej wsi Hołdowiec - Adama Haber-Włyńskiego na trwale zostało zapisane złotymi zgłoskami na kartkach dziejów lotnictwa polskiego, europejskiego, a nawet światowego. W początkach XX stulecia imię tego syna ziemi kazimierskiej było a ustach wszystkich pasjonatów rodzącego się sportu lotniczego w Europie. Jego niesłychane wyczyny podniebne opisywane były w prasie Europy i Ameryki, zaś jego ówczesna popularność w skali międzynarodowej wielokroć przewyższała rozgłos dzisiejszych gwiazd filmu i estrady. Tak wyjątkowej postaci należy się pamięć ze strony mieszkańców ziemi kazimierskiej, a zwłaszcza ze strony władz samorządowych miasta i powiatu, które winny poczuć się w obowiązku i ufundować z naszych podatków właściwą dla zasług tego pilota tablicę pamiątkową, z treści której młodzież powinna uczyć się historii swego regionu. A turyści dowiadywać się o bogatej przeszłości, naszej małej ojczyzny" (ze wstępu)
Oddajemy w Państwa ręce wyjątkową książkę, która stanowi zbiór obszernych i rzetelnych informacji na temat Bartosza Głowackiego - bohatera Insurekcji Kościuszkowskiej, a także to, co udało nam się potwierdzić na podstawie źródeł historycznych, naszego rodaka, krajana. Autorzy książki wyraźnie podkreślają, że urodził się o w Zakrzowie, a więc na terenie Gminy Skalbmierz. (...) Bartosz Głowacki był niezwykle odważną osobą. Stał się on przykładem patrioty, gotowego zapłacić za swój kraj najwyższą cenę, jaką może zapłacić pojedynczy człowiek - i tę cenę przyszło ostatecznie Głowackiemu zapłacić za wolność naszej Ojczyzny. Głowacki był jednym z kosynierów, którzy wsławili się w bitwie pod Racławicami, pierwszym starciu Insurekcji Kościuszkowskiej. Po bitwie pod Racławicami służył dalej w wojsku Tadeusza Kościuszki. Wraz z awansem na stopień chorążego został zwolniony z poddaństwa oraz otrzymał na własność zagrodę i ziemię, którą uprawiał. 6 czerwca 1794 roku walczył w bitwie pod Szczekocinami. Niestety, odniósł tam ciężkie rany, wskutek których zmarł podczas odwrotu wojsk Naczelnika Kościuszki w kierunku Warszawy. Został pochowany w Kielcach 9 czerwca 1794 r. ze Wstępu
"Prezentowana pozycja książkowa w pewnym stopniu już w swoim tytule wskazuje na pewne odstępstwa od typowych, powszechnie znanych. W związku z tym czytelnikowi należy się tutaj chociaż szczątkowe wyjaśnienie. Jedno jest pewne, tytuł nie jest do końca zrozumiałym. Właściwie tytuł dobrej książki powinien intrygować, stanowić wielką niewiadomą - czyli skłaniać czytelnika do rozwikłania tejże zagadki, którą oczywiście stanowi treść książki. Podobnie jest i w tym przypadku. Tytuł prowokuje. Najbardziej niezrozumiałym określeniem może wydawać się ostatni wyraz w tytule, który wskazuje na obcojęzyczne pochodzenie i na nic zda się tutaj szukanie go w słownikach. Słowo jest praktycznie połączeniem jak gdyby dwóch wyrazów anglojęzycznych w jedno. Jednak zadaniem książki nie jest wyjaśnienie tego określenia, które w tłumaczeniu "Ham Spirit" - dają rodzime określenie "duch krótkofalarstwa". (ze wstępu)