Menu

Agnieszka Waligóra

Agnieszka Waligóra, po skończeniu liceum poszła na studia ekonomiczno-finansowe i uzyskała tytuł magistra ekonomii. Od wielu lat Waligóra jest audytorką finansową, która pasjonuje się analizą ekonomiczną oraz dokonywaniem zmian w zarządzaniu finansami danego przedsiębiorstwa. W wolnym czasie oddaje się swoim pozostałym pasjom jakimi są: podróże rowerowe i fotografia. W ostatnim czasie odwiedziła ona Syberię, a także Patagonię. Od wielu lat Waligóra interesuje się także psychologią relacyjną w odniesieniu do rodziny i wychowywania dzieci.

Psychologia i podróże

W dorobku literackim Agnieszki Waligóry znajduje się wiele książek. Niektóre traktują o tematyce podróżniczej, inne o psychologii dziecięcej. Warto zwrócić uwagę na „Wrocław i okolice wycieczki rowerowe”. wydanie drugie, które powstało wraz z innym pasjonatem podróży rowerowych - Michałem Franaszakiem.

Książki dla dzieci i rodziców

bAgnieszka Waligóra wraz z Urszulą Młodnicką wydały cykl książek o Pinku przeznaczone dla rodziców i dzieci. W jego skład wchodzi np.: „Odwagi - pinku! Książka o odporności psychicznej dla dzieci i rodziców trochę też” oraz „Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinkuu! Książka o relacjach z rówieśnikami dla dzieci i rodziców trochę też”.
Pinka znają już chyba wszyscy. To mały niebieski stwór, który jedno ucho ma okrągłe, a drugie trójkątne. Od kilku lat Pink wspiera dzieci w odkrywaniu własnej wartości, radzeniu sobie z emocjami i lękami, odnajdywaniu odwagi i wiary w swoje możliwości.― W każdym z nas tkwi potencjał, czyli możliwości i zdolności, jakie posiadamy. Są jak ziarenko.― Jak ziarenko? Nie rozumiem.― Jeśli je pielęgnujesz, może się rozwinąć w piękną, wielką roślinę. Dlatego warto je odkryć.― To jakie ja mam zdolności?― Zastanów się, Pinku. Myślę, że właśnie na tym polega twoje zadanie.Ty też masz potencjał, wiesz? Czyli wszystko to, w czym jesteś dobry/dobra i co sprawia Ci satysfakcję. Dzięki temu nabierasz pewności siebie i wiary w swoje umiejętności, a także przekonania, że możesz osiągnąć to, czego chcesz, mimo trudności. To ogromna moc, którą i Ty, i Pink możecie w sobie odkryć.POMÓŻ PINKOWI STAĆ SIĘ BARDZIEJ PEWNYM SIEBIE I UWIERZYĆ W SWOJE MOŻLIWOŚCI!
„Bądź sobą, Pinku! Książka o asertywności i stawianiu granic dla dzieci i rodziców trochę też” - Agnieszka Waligóra - To jest Pink. Cześć, Pinku! - Cześć. - Pink jest... - Możesz przestać o mnie mówić? Proszę. - Dobrze. Już przestaję. Widzę, że to cię złości. Faktycznie, Pink, mały niebieski stwór, który jedno ucho ma okrągłe, a drugie trójkątne, czuje, że za chwilę nie wytrzyma. Jeszcze moment i coś w nim bardzo głośno krzyknie: Nie chcę tak! Chcę sam o sobie opowiedzieć. Potrzeba DECYDOWANIA O SOBIE, potrzeba SAMODZIELNOŚCI, zdolność mówienia TAK albo NIE, kiedy chce się powiedzieć TAK albo NIE ― to jest ASERTYWNOŚĆ. Niezwykle przydatna umiejętność, której i Ty, i Pink możecie się nauczyć, wiesz? Pomóż Pinkowi zrozumieć, na czym polega asertywność, i stać się bardziej samodzielnym!
Pink, mały niebieski stwór, który jedno ucho ma okrągłe, a drugie trójkątne, wskoczył do naszego kalendarza ściennego na 2024 rok i nazwał go „Pinkowym”. Pozaznaczał w nim najważniejsze według niego daty (jak pierwszy dzień wiosny, święta, Dzień Matki i Dzień Ojca) i teraz przekazuje mazak Tobie. Oznacz w kalendarzu ważne dla Ciebie momenty (na przykład dzień, w którym masz urodziny), powieś go na ścianie i ciesz się całym rokiem z Pinkiem, jego rodziną i przyjaciółmi.
Pink, mały niebieski stwór, jedno ucho ma okrągłe, a drugie trójkątne. Uwielbia swoich przyjaciół, babeczki bananowe i grę na ukulele. Nie lubi kożuchów na mleku i Fiszki, a także gdy ktoś go okłamuje. Nie lubi też występować publicznie. Bardzo go to stresuje. A Ciebie co STRESUJE? Czego się czasem BOISZ? Wiesz, to zupełnie normalne, że w życiu zdarzają się trudne momenty. Że na myśl o nadchodzących wyzwaniach czujemy obawę i boli nas brzuch. Że czasem jesteśmy smutni, a czasem wybuchamy złością jak wulkan. Na szczęście są sposoby, by sobie z tym poradzić. Pomóż Pinkowi odnaleźć odwagę i naucz się radzić sobie z przeciwnościami losu!
Pink ma aż troje przyjaciół. To Bingo, Leo i Lulka. Spędzają razem czas, wspólnie się bawią, zapraszają się nawzajem na nocowanki. Dotąd się nie zastanawiali dlaczego, ale tak po prostu jest - są dla siebie WAŻNI i okazują to sobie na wiele różnych sposobów. Bo przyjaciel to właśnie ktoś, kto jest dla Ciebie WAŻNY. To ktoś, kto wie, co lubisz, a czego nie i przy kim możesz być sobą. Kto opowiada Ci o sobie i uważnie słucha, gdy mówisz. To ktoś, kto się o Ciebie troszczy. I o kogo troszczysz się Ty. Pomóż Pinkowi odkryć, czym jest przyjaźń, i pozwól mu zostać Twoim przyjacielem! Urszula Młodnicka i Agnieszka Waligóra to autorki bestsellera „Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też”. Przyjaciółki od podkolanówek, znają się od pierwszego dnia szkoły podstawowej, przyjaźnią się od zawsze. Lubią razem łazić bez celu, zbierać skorupki ślimaków i inne dziwności, wygłupiać się i oczywiście pisać książki dla dzieci.
Ty też jesteś unikalny, wiesz? Każdy z nas jest. Takiego drugiego Ciebie nie ma nigdzie na świecie. Dlatego jesteś jedyny i niepowtarzalny. Co nie znaczy, że idealny. Masz zalety i wady. Każdy z nas je ma. To one nas budują. One sprawiają, że jesteśmy wartościowi tacy, jacy jesteśmy. Tak jak Pink - Twój nowy przyjaciel. Pink to mały stwór, który wciąż rośnie. Jest trochę nieśmiały i nie zawsze pewien, czy to, co myśli i czuje, jest dobre. Boi się swoich słabych stron, bo jeszcze nie wie, że powinien je zaakceptować. Zastanawia się, czy jest tak samo ważny jak inni. Obserwuje siebie i stara się ze sobą zaprzyjaźnić.
Przewodnik rowerowy Wrocław i okolice powstał z myślą o wszystkich, którzy chcą łączyć aktywny wypoczynek z poznawaniem atrakcji krajoznawczych regionu, w którym przebywają. Trasy zaplanowano tak, by każdy mógł znaleźć odpowiednią dla siebie, zarówno rodziny z dziećmi, jak i bardziej zaawansowani rowerzyści. Opisom wycieczek towarzyszą zdjęcia, mapy i profile wysokościowe. Całość uzupełnia zwięzły poradnik. Przewodnik z pewnością spełni swoje zadanie, zachęcając do odkrywania niezwykłych miejsc, często położonych zaskakująco blisko. Zapraszamy na rowerowy szlak!O autorach:Agnieszka Waligóra - z wykształcenia i zawodu audytorka finansowa, z zamiłowania podróżniczka rowerowa i fotografka. Jej podróżnicza pasja popycha ją do stawiania przed sobą coraz dalszych i trudniejszych wyzwań. Dzika Syberia, egzotyczna Kuba, wietrzna Patagonia wyznaczają na razie granice jej poznania. Od września 2011 r. wraz z mężem Mateuszem realizuje rowerową podróż przez świat, której pierwszy odcinek wiedzie przez Amerykę Południową. Relacje i zdjęcia zamieszczają na stronie www.nakrancach.pl.Mateusz Waligóra - kształcił się przez wiele lat, by stwierdzić, że życie w permanentnej podróży weryfikuje całą szkolną wiedzę, wywracając ją do góry nogami. Pośród wydeptanych w świecie ścieżek próbuje wytyczyć własną. Prywatnie lub jako pilot wycieczek i przewodnik był w Europie, Afryce, Ameryce Środkowej i Południowej. Obecnie razem z żoną Agnieszką w rowerowej podróży przemierza krańce świata. Fotografie i relacje z podróży publikują na stronie internetowej www.nakrancach.plMichał Franaszek – odkąd na 2. roku studiów dzięki swojemu przyjacielowi Piotrowi Pałce dostrzegł piękno rowerowych podróży, w pokonywanej na dwóch kółkach przestrzeni nieustannie szuka inspiracji do pracy i do życia. Od 1998 r. zrealizował dziesięć autorskich projektów rowerowych, pokonując w sumie ponad 7,5 tys. km po polskich drogach i ścieżkach. Poznał w ten sposób mozaikę kultury i krajobrazu, jaką odnaleźć można w kraju nad Wisłą. Upodobawszy sobie Bałkany jako najbardziej niezwykłe miejsce na ziemi, wraca na południe Europy (na rowerze) co rok, czerpiąc entuzjazm od mieszkających tam ludzi. Podróżuje często według książkowych kluczy – jak choćby po Armenii i Gruzji w poszukiwaniu miejsc, o których w swojej książce Kirgiz schodzi z konia pisał Ryszard Kapuściński. Jest założycielem Klubu Rowerowego FOCUS, który od dwóch lat propaguje w Krakowie rzecz banalną, ale piękną zarazem – poznawanie okolic Krakowa poprzez krajoznawczą rekreację rowerową.
Nowy autotematyzm? Metarefleksja w poezji polskiej po roku 1989 ma na celu odświeżenie i przywrócenie badaniom literaturoznawczym pojęcia autotematyzmu, popularnego w XX stuleciu w związku z dominacją paradygmatu strukturalno-semiotycznego oraz żywotnością poetyk modernistycznych, współcześnie zaś odsuniętego czy zapomnianego w wyniku różnego typu przemian następujących po roku 1989. Problematyka ta jest natomiast wyraźnie obecna i niezwykle ważna w najnowszej twórczości literackiej – leży u podstaw najważniejszych dla końcówki XX i początku XXI wieku debat krytycznych, które dotyczyły poezji niezrozumiałej i polityczności sztuki, silnie wiążących się z problemem referencjalności tekstu. Okoliczności te motywują do ponownego zbadania metarefleksyjnych wymiarów współczesnej literatury oraz emancypacyjnego potencjału samozwrotnej liryki. Analizowane są one w odniesieniu do podstawowych dla autotematyzmu kwestii: formy tekstowej, medium języka oraz podmiotu tworzącego, które obudowane zostają teoretycznymi, filozoficznymi i politycznymi kontekstami zjawiska – między innymi jego możliwą nieantropocentrycznością. Problemy te zostają zobrazowane na przykładzie szeregu tekstów poetyckich, między innymi tych autorstwa Krystyny Miłobędzkiej, Andrzeja Sosnowskiego, Tomasza Pułki, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Szczepana Kopyta, Joanny Mueller, Edwarda Pasewicza, Macieja Taranka czy Natalii Malek. Agnieszka Waligóra – literaturoznawczyni, krytyczka literacka i tłumaczka. Zajmuje się przede wszystkim rodzimą liryką XX i XXI wieku (jej kontekstami teoretycznymi, filozoficznymi i politycznymi) oraz teorią i praktyką przekładu literackiego i naukowego. Autorka licznych artykułów naukowych, które opublikowano m. in. na łamach „Forum Poetyki”, „Porównań”, „Przestrzeni Teorii”, „Wielogłosu” czy „Przekładańca” oraz licznych monografii wieloautorskich. Redaktorka naukowa monografii Nowy autotematyzm? Metarefleksja we współczesnej humanistyce (Poznań 2021). (Współ)tłumaczyła na język polski teksty Elaine Showalter, Emily Apter, Rebeki L. Walkowitz i Rity Felski. Jako krytyczka współpracuje m. in. z wydawnictwem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz internetową wersją „Czasu Kultury”; publikowała również w „ArtPapierze” i „KONTENCIE”. Poza polonistyką ukończyła także filozofię.