Menu

Agnieszka Wilga

Drugi tom kultowej Pollyanny Po rocznej rekonwalescencji po wypadku, na skutek którego straciła władzę w nogach, Pollyanna nadal rozwesela wszystkich pogodną osobowością i niesłabnącym dobrym humorem. Może chodzić! Na dodatek teraz, gdy ciotka Polly wyszła za mąż za doktora Chiltona, cała trójka cieszy się rodzinnym szczęściem. Pollyanna ma także szansę pojechać do Bostonu, gdzie – jak ma nadzieję – pozna nowych przyjaciół. Została zaproszona przez swoją dawną pielęgniarkę Dellę Wetherby. Della liczy, że dziewczynka będzie miała dobry wpływ na jej pogrążoną w rozpaczy siostrę, która po śmierci męża i zaginięciu siostrzeńca o imieniu Jamie zamknęła się w sobie. Pollyanna angażuje się w jego poszukiwania i rzeczywiście udaje jej się poznać chłopca o tym imieniu. Czy to możliwe, że jej nowy przyjaciel to zaginiony krewny pani Carew? Z biegiem lat Pollyanna wyrasta na troskliwą młodą damę, która nigdy nie traci charakterystycznej iskry dobrego humoru, mimo że jej rodzinę wkrótce dotyka tragedia, a sama dziewczyna zostaje wplątana w skomplikowany trójkąt miłosny. Potrzeba wyjątkowego człowieka, aby przejść przez to wszystko z uśmiechem na twarzy – na szczęście Pollyanna taka właśnie jest.
Graficzna adaptacja, jednej z najsłynniejszych powieści Jane Austen, "Dumy i uprzedzenia". Jane Austen określiła Dumę i uprzedzenie (1813), najwcześniejszą z jej opublikowanych powieści, jako swoje „ukochane dziecko” – i od tamtej pory pokolenia czytelników biorą to sobie do serca. Przedstawione przez nią napięcie pomiędzy błyskotliwą, niezależną Elizabeth Bennet a uroczym i surowym panem Darcy zalicza się do najwspanialszych, najbardziej romantycznych – i najzabawniejszych – historii miłosnych, jakie kiedykolwiek opowiedziano.
21 października 1966 roku młodą nauczycielkę z przedmieść Londynu wyrwało ze snu silne przeczucie, że wkrótce wydarzy się coś strasznego. Godzinę później w walijskim Aberfan doszło do tragedii – na górnicze miasteczko osunęła się część hałdy węglowej, zabijając ponad sto czterdzieści osób, w większości dzieci. Wśród lekarzy, którzy pojawili się na miejscu, był psychiatra John Barker. To on – dla jednych szarlatan, dla innych innowator łączący naukowe podejście z otwartością na ezoterykę – wpadł na pomysł niecodziennego badania: postanowił zebrać świadectwa osób, które w jakiś sposób przeczuły tragedię. By je odnaleźć, założył we współpracy z dziennikiem „The Evening Standard” Biuro Przeczuć, które z czasem przekształciło się w bazę danych zawierającą sny i wizje, mające posłużyć jako ostrzeżenia. Sam Knight brawurowo opisuje historię Barkera, jego współpracowników i podopiecznych – „żywych sejsmografów”, „ludzkich sensorów katastrof”. Biuro Przeczuć to również fascynująca opowieść o meandrach nauki i tajemnicza podróż do najbardziej niepokojących zakątków ludzkiego umysłu. „Olśniewająca lektura. Intrygująca i przesycona aurą tajemniczości. „Biuro Przeczuć” opowiada o grupie śmiałków, którzy w latach sześćdziesiątych usiłowali zrozumieć najbardziej nieprzeniknione kwestie związane z ludzką egzystencją. Sam Knight spokojnie i racjonalnie, z doskonałym wyczuciem tempa opowiada o tym niesłychanym projekcie skupionym na ludziach, którzy wydają się zdolni do przewidywania przyszłości – ze szczególnym uwzględnieniem nadchodzących katastrof. To reportaż, która wciąga i niepokoi – wybornie napisany i bardzo wnikliwy.” Patrick Radden Keefe „Sam Knight w „Biurze Przeczuć” dzięki niezwykłej wnikliwości i talentowi literackiemu porywa czytelników i zabiera ich w fascynującą i dogłębnie przemyślaną podróż po ukrytych zakamarkach ludzkiej świadomości. Przygotujcie się na zdumiewające odkrycia niemal na każdej stronie.” Robert Kolker „Treściwa, smakowita, zabawna historia z nutą melancholii […]. Obserwacje Knighta są trafne i przenikliwe […], autor analizuje zgromadzony materiał od strony neurobiologii, rozważa naturę efektu placebo, a także rolę oczekiwań i samospełniających się przepowiedni […]. To świeży i wyrazisty reportaż.” Dwight Garner, „New York Times” „Dająca do myślenia książka oparta na wnikliwych badaniach […]. Knight sonduje przestrzeń między przypadkowością a niezgłębioną tajemnicą zjawisk paranormalnych.” National Public Radio „Elegancka i nieco ekscentryczna książka Knighta lśni jak żywe srebro. Autor nie marnuje słów i sprawnie zanurza się w tradycje myślenia o ludzkiej percepcji zdarzeń, czasie, strachu i śmierci.” „New York Times Book Review”
POWIEDZ MI, GDZIE MIESZKASZ, A POWIEM CI, KIM JESTEŚ Adres – niektórzy świadomie nie chcą go mieć, dla innych jego zdobycie to jedyny sposób na wyjście z ubóstwa. Ten fascynujący reportaż pokazuje, jak miejsce zamieszkania, siatka ulic, ich nazwy, a nawet numeracja domów wpływają na nasze życie – zarówno w wymiarze prywatnym, jak i politycznym. Jak mapa miasta pomogła zatrzymać epidemię cholery na Haiti? W jaki sposób odnajdywali drogę starożytni Rzymianie? Czy to możliwe, że dzięki kodom pocztowym Anglia uniknęła powtórki z rewolucji francuskiej? I czy w przyszłości tradycyjne adresy będą jeszcze potrzebne? Autorka na przykładach z całego świata wyjaśnia złożone problemy kryjące się za nazwami ulic oraz strategiami adresowania domów. Dodatek specjalny dla naszych czytelników: rozdział autorstwa Maksa Suskiego poświęcony polskim adresom. Deirdre Mask jest finalistką nagrody Kirkus Prize for Nonfiction 2020, a jej reportaż Gdzie mieszkasz? znalazł się na liście najważniejszych książek 2020 roku według magazynu „Time”. Wykonajcie proste ćwiczenie: spróbujcie wskazać komuś drogę, nie używając nazw topograficznych i numerów. Zobaczycie, jakie to trudne i jak bardzo adres wpływa na nasze postrzeganie świata. Uwielbiam książki takie jak ta – zmuszają do zastanowienia się nad rzeczami, które na pierwszy rzut oka są przezroczyste. Adres jest właśnie jedną z nich. Filip Springer Deirdre Mask pokazuje, w jaki sposób adresy wpływają na nasze życie, a także jak stają się narzędziem klasyfikowania i tropienia ludzi, odzwierciedlając podziały klasowe, rasowe i te związane z władzą. Lektura obowiązkowa nie tylko dla urbanistów, ale też dla wszystkich, których interesują miasta oraz współczesna ekonomia i życie społeczne. Richard Florida, autor książki Narodziny klasy kreatywnej Mask łączy pogłębiony research ze zgrabnymi, zapadającymi w pamięć anegdotami, aby pokazać zarówno znaczenie adresu, jak i konsekwencje jego braku. Ta książka otwiera czytelnikowi oczy na fakt, że adres to coś więcej niż miejsce, gdzie dostarczane są przesyłki. „Kirkus Reviews” Wciągający, a przy tym pouczający reportaż dotyczący niezwykle ważnego i aktualnego tematu. „Library Journal” W onieśmielającym rozmiarami śledztwie, jakie przeprowadziła Deirdre Mask, ruszamy tropem garstki zapaleńców, których ciekawość, gniew i ambicja zainspirowały do walki z problemami zazwyczaj ignorowanymi przez nieczułe biurokracje. „The New York Times Book Review” TenTen fascynujący reportaż odkrywa przed nami rasistowskie i klasistowskie uwikłania nazw ulic oraz numerów domów, w których mieszkamy. „Ms.” Książka Mask pozwala docenić wysiłki, jakie podejmujemy, by odnaleźć siebie nawzajem, i jednocześnie pokazuje, co w kwestii adresów może przynieść przyszłość. „Booklist” Fascynujące studium tego, jak adres wpływa na życie zwykłych ludzi na całym świecie. „The Guardian”