Menu

Andrzej Piwowarczyk

Jesień, 1947 rok. Kapitan Gleb otrzymuje meldunek o wypadku w Szepietowie. W pociągu na trasie Warszawa-Białystok w tajemniczych okolicznościach ginie warszawski złotnik. Świadkowie nie potrafią jednoznacznie wskazać, co wydarzyło się krytycznej nocy w wagonie. Podejrzenia padają na grasującą na terenie Białostocczyzny „bandę Filipa”. Śledztwo trwa także w stolicy, w Ministerstwie Skarbu, gdzie ofiara zajmowała się odzyskiwaniem kosztowności zrabowanych podczas wojny. Mimo szeroko zakrojonych działań w całej Polsce, wszystkie tropy się urywają. Brakuje świadków, motywu, narzędzia zbrodni. Mijają lata... Co było w walizce, której nie znaleziono? Jakie były motywy zabójstwa - polityczne czy materialne? Dlaczego ginie człowiek o nieposzlakowanej opinii? I wreszcie - jaką rolę w śledztwie odrywa tytułowy zegar? Wszak tylko on nie ma wątpliwości...
W Szczecinie milicja dostaje informacje o zaginięciu niejakiego Feliksa Kojro, inżyniera z tutejszych zakładów. Jechał z kasą zakładową oraz prezentami do żony, ale na noc nie dotarł. Jednocześnie we Wrocławiu zatrzymane zostają cztery osoby: Truda, „Święta”, Kurt Gabel i Gracjan Rościk. Przy czym Gabel ma dokumenty inżyniera Kojro. Kapitan Gleb przerywa urlop i przyjeżdża do Wrocławia. Gabel jest pierwszym podejrzanym w sprawie domniemanego morderstwa Kojro, jednak niczego nie można z niego wyciągnąć. Prowadząc tę sprawę kapitan Gleb coraz bardziej wchodzi w bagno powojennego Wrocławia. Tytułowe „Maszkary” to lumpy, menele, prostytutki i zwykli bandyci operujący na dworcach, pośród kaplic grobowych opuszczonego cmentarza Krzyki, czy ruin zamku książąt pomorskich.
Warszawa, lata 50. XX wieku. Komisarz Gleb prowadzi jedną ze swoich najtrudniejszych spraw o kryptonimie „Królewna”. Dwa zuchwałe napady na magazyny, w Bielsku-Białej oraz Łodzi, doskonała znajomość terenu przez włamywaczy, akcja opracowana w najdrobniejszych szczegółach. Jedyne tropy, którymi dysponuje milicja, to pozostawiony odcisk kobiecego palca oraz krążąca w światku przestępczym legenda o tajemniczej Królewnie, która sprytem i brutalnością przewyższa każdego mężczyznę. Milicja początkowo nie daje wiary przesądom, jednak gdy imię Królewny pojawia się ponownie po niewyjaśnionym morderstwie, kapitan Gleb zaczyna podejrzewać, że legenda może być prawdziwa. Kim jest tajemnicza Królewna i jakie jeszcze popełni zbrodnie? 3. tom Najlepszych kryminałów PRL/ Lata 50. - nowa seria kryminałów!
W zachodniej dzielnicy Warszawy zostaje znaleziony martwy kolekcjoner znaczków. Jednocześnie z jego niezwykle ciekawej kolekcji znikają unikatowe "Dziesięć koron krakowskich" oraz zbiór znaczków "Za Łót". Po nieudanej obławie kapitana Gleba oraz NP znikają kolejne znaczki warte na wolnym rynku tysiące dolarów. Czy złodziej i morderca to jedna osoba? Kapitan Gleb tym razem będzie musiał wejść w środowisko warszawskich filatelistów. Okazuje się, że chrapkę na znaczki z kolekcji zmarłego zbieracza ma wiele osób, a samo pochodzenie tej kolekcji także nie jest jasne.