Menu

Jan Szkudliński

„Pionierska praca o stosunkach radziecko-fińskich” - Norman M. Naimark. Dramatyczna i bardzo aktualna opowieść o nieudanym najeździe Związku Radzieckiego na Finlandię w roku 1939 oraz o późniejszych latach wojen i napiętych stosunków. W listopadzie 1939 roku wojska Stalina zaatakowały Finlandię. W konflikcie, który stał się znany jako wojna zimowa, cała potęga Armii Czerwonej runęła na małą północną republikę. Jednak pomimo przytłaczającej przewagi militarnej Sowieci ponieśli ciężkie straty i nie zdołali opanować kraju. W tej przełomowej pracy Kimmo Rentola kreśli obraz epokowych zmian w stosunkach radziecko-fińskich. Od wojny zimowej, wyjścia Finów z II wojny światowej w 1944 roku, po planowany przez Sowietów w 1948 roku zamachu stanu i zimnowojenne rozgrywki Moskwy. W jaki sposób Finlandia ocalała i przetrwała w skrajnie niekorzystnych warunkach, mierząc się z zakusami politycznymi i terytorialnymi Stalina.?
Książka ta jest pierwszą we współczesnej historiografii tak wnikliwą i wyczerpującą monografią dziejów Prus - od powstania tego państwa aż do jego ostatecznego upadku. Prusy, które z ubogiego i słabo rozwiniętego państewka, hołdownika Polski, przeistoczyły się w jeden z najpotężniejszych krajów Europy, zawdzięczały swoją siłę przede wszystkim zdolnym, energicznym, lecz i autokratycznym władcom oraz uporczywemu dążeniu do doskonałości, przede wszystkim na polu bitwy. Według autora były one wprawdzie znakomicie zarządzanym i oświeconym krajem, przypominały jednak wielkie i ponure koszary. To z inicjatywy Prus nastąpiło w 1871 r. zjednoczenie Niemiec; to one pokonały Francję w XIX w., to one wreszcie odegrały kluczową rolę w dwóch ostatnich wojnach światowych. Jednakże stara pruska arystokratyczna elita, która pełniła funkcję rzeczywistej siły napędowej zjednoczenia Niemiec, straciła ostatecznie kontrolę nad hitleryzmem - potworem, którego sama stworzyła - czego następstwem była likwidacja Prus jako państwa przez Aliancką Komisję Kontroli w roku 1947.
Wciągająca biografia jednego z najwybitniejszych polityków i najbardziej wszechstronnych myślicieli w historii Benjamin Franklin był nie tylko jednym z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, lecz również prawdziwym człowiekiem renesansu, który pod wieloma względami wyprzedził swój czas. Był genialnym naukowcem, wynalazcą, przedsiębiorcą, dyplomatą, pisarzem, strategiem i jednym z najwybitniejszych myślicieli politycznych w historii. Osobowość tego skutecznego polityka i ciekawego świata twórcy inspiruje dzisiaj tak samo, jak dwa wieki temu. Jego historia uczy, jak prowadzić życie praktyczne, a jednocześnie uduchowione, jak osiągnąć osobisty sukces i służyć społeczeństwu. Walter Isaacson, autor bestsellerowych biografii Leonarda da Vinci i Steve’a Jobsa, kreśli fascynujący portret Benjamina Franklina – myśliciela i polityka, który stworzył podwaliny tożsamości narodowej Amerykanów i został wzorem dla przyszłych pokoleń.
Prawdziwa historia, połączenie Kompanii braci z Bękartami wojny. Niezwykła historia żydowskich komandosów, którzy walczyli w tajnym brytyjskim oddziale sił specjalnych. Czerwiec 1942 roku. Trzecia Rzesza triumfuje. Winston Churchill i jego szef sztabu tworzą nową jednostkę komandosów złożoną z żydowskich uchodźców, którzy zbiegli do Wielkiej Brytanii. Na wezwanie zgłasza się niezwykła grupa ochotników: sportowcy, artyści i intelektualiści, pochodzący głównie z Niemiec i Austrii. Wielu z nich internowano wcześniej jako obywateli wrogiego kraju. Teraz marzą o zemście – za rodziny, domy, cały swój utracony świat. Znakomicie wyszkoleni wywiadowczo i bojowo, stworzyli Kompanię X, nazywaną często legionem samobójców. Żołnierze tej wyjątkowej kompanii braci przebyli drogę z Niemiec do Anglii i z powrotem, poprzez brytyjskie obozy internowania, plaże Normandii, pola bitew we Włoszech, Holandii i Ardenach po koszmar obozu koncentracyjnego Theresienstadt. Leah Garrett, wykorzystując odtajnione dokumenty, po raz pierwszy tak wyczerpująco opowiada o losach tych niezwykłych żołnierzy i ich krwawej walce z nazistami.
Gdy Pan Tesla mówi o problemach elektrycznych, nad którymi pilnie pracuje, staje się postacią wręcz fascynującą. Z tego, co mówi, nie sposób zrozumieć ani jednego słowa. Nikola Tesla jest w dużej mierze jednym z twórców współczesnego świata. Przyczynił się do rewolucji elektrycznej, która całkowicie zmieniła ludzkie życie na przełomie XIX i XX wieku. Wynalazł radio, dynamo rowerowe, baterię słoneczną i widowiskowy transformator nazwany od jego nazwiska. To w dużej mierze dzięki niemu istnieje nowoczesny świat, który znamy. Tesla był również jednym z najbardziej znanych w ówczesnej Ameryce naukowców. Dbał o swój wizerunek, udzielając wielu wywiadów, opowiadając o swoich wynalazkach i o tym, co jeszcze chciałby stworzyć. Przeprowadzał publiczne pokazy swoich wynalazków, olśniewając widownię wykorzystywaniem prądu. Jego życie naznaczone było również konkurencją z innym wielkim umysłem tamtych czasów – Thomasem Alvą Edisonem, który wykorzystywał i opatentował pod swoim nazwiskiem wiele wynalazków genialnego Serba. W. Bernard Carlson przygląda się Tesli nie tylko pod kątem jego osobowości, ale również szeroko opisując czasy i realia, w których działał. Skupia się również na konkretnych wynalazkach i procesem pracy nad nimi. Pochyla się nad tym, w jaki sposób Tesla pracował, jak próbował w eksperymentalny sposób urzeczywistnić swoje idee, które wielu mogły wydawać się błędne. Opisuje, jak doprowadził do opatentowania niemal trzystu swoich wynalazków. Opierając się na oryginalnych dokumentach, wskazuje, jak Tesla potrafił przyciągać zainteresowanie publiczności, tworząc mity na swój temat i świadomie kreując swój wizerunek ekscentrycznego wizjonera, geniusza na skraju szaleństwa.
Książka Jill Lepore „My, naród. Nowa historia Stanów Zjednoczonych. (wyd.2)” Nowe, intrygujące spojrzenie na dzieje Ameryki autorstwa wybitnej i nagradzanej historyczki. Jill Lepore przedstawia historię Stanów Zjednoczonych w zaskakującej interpretacji. Wychodząc od głównych amerykańskich idei, tych „oczywistych prawd”, o których mówił Jefferson – politycznej równości, praw naturalnych i suwerenności narodu – autorka zadaje podstawowe pytanie: Czy burzliwa historia Ameryki dowodzi tych prawd, czy też im zaprzecza? Lepore śledzi ich obecność od czasów pierwszych pionierów po izolacjonistów, od właścicieli niewolników po obrońców praw człowieka, od początków prasy drukarskiej po Facebooka. Stwierdza też, że sprzeczności w nich zawarte budują naród, który chce walczyć o sens swojej historii. Wciągająca narracja i oryginalna konstrukcja czynią My, naród jedną z najciekawszych i najbardziej nowatorskich opowieści o amerykańskiej historii. Wobec konfliktów, które aktualnie wstrząsają Ameryką, książka Jill Lepore znakomicie wyjaśnia źródła ich pochodzenia oraz daje nadzieję na ich twórcze przełamanie. To historia na miarę XXI wieku. W przeciwieństwie do wielu starszych książek nikogo nie wyklucza. „The Guardian” Jill Lepore uosabia rzadkie w dzisiejszych czasach połączenie intelektu, oryginalności i dobrego stylu. „The Times Literary Supplement”
Nie mam najmniejszej wątpliwości, że celowe jest opracowanie i wydanie przez Muzeum II Wojny Światowej albumu pt. "Życie codzienne żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie". (...) Prezentowana publikacja spełnia nie tylko cele poznawcze, lecz także edukacyjne i popularyzatorskie, powiększając i porządkując wiedzę na temat historii Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w latach 1939-1947. Unaocznia ona, w jakich warunkach polscy żołnierze walczyli, szkolili się i spędzali czas wolny od służby na dalekiej obczyźnie. Monografia (...) może być bardzo pożyteczna w poszerzaniu wiedzy o losach i życiu codziennym żołnierzy polskich na obczyźnie w okresie II wojny światowej i stać się kompendium wiedzy dla studentów historii (...) Odbiorcami opiniowanej pracy mogą być także osoby zajmujące się we współczesnym Wojsku Polskim działaniami oświatowo-wychowawczymi czy kustosze izb tradycji. prof. dr hab. Waldemar Rezmer
Na tropie zbrodniarzy wojennych. Ponad siedemdziesiąt lat po zakończeniu drugiej wojny światowej umierają ostatni nazistowscy zbrodniarze. Dobiega końca ich czas, a także czas tych, którzy przez kilkadziesiąt lat bez wytchnienia na nich polowali. Mocarstwa, które zwyciężyły w drugiej wojnie światowej szybko straciły zainteresowanie ściganiem niemieckich zbrodniarzy wojennych. Zimna wojna dała wielu z nich szansę wtopienia się w wielomilionowy tłum tych, którzy starali się rozpocząć życie od nowa, a najwięksi zbrodniarze pospiesznie opuścili Europę. Andrew Nagorski znakomitym dziennikarskim piórem opisuje losy niewielkiego grona niezłomnych ludzi, którzy nie zamierzali dopuścić do tego, by zbrodnie Trzeciej Rzeszy uległy zapomnieniu. Autor pokazuje, jak z determinacją i nieustępliwością, a czasem brawurą, tropili zbrodniarzy wojennych, zarówno tych słynnych, jak Rudolf Höss, Adolf Eichmann czy Klaus Barbie, ukrywających wojenną przeszłość, jak były sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim, czy nieznanych szerzej obozowych strażników. Poznajemy amerykańskich, polskich i niemieckich prawników, agentów Mosadu, ofiary nazizmu i idealistów poświęcających całe życie na ściganie zbrodniarzy i walczących o to, by sprawiedliwości stało się zadość.
David G. Williamson, autor Zdradzonej Polski, dokonuje oceny działalności, roli i spuścizny polskiego ruchu oporu, prowadzącego walkę z nazistowskimi i radzieckimi siłami okupacyjnymi. Po klęsce we wrześniu 1939 r. na ziemiach polskich szybko powstała sieć organizacji bojowych, które nierzadko miały sprzeczne cele. Ich działalność obejmowała sabotaż, szpiegostwo, propagandę, egzekucje, akcje zbrojne i wojnę partyzancką. Także zwykli obywatele, którzy oficjalnie nie należeli do tajnych komórek, w życiu codziennym na najrozmaitsze sposoby stawiali opór wobec okupantów. Kulminacją działań było powstanie warszawskie, podczas którego polska armia podziemna z niezwykłą determinacją walczyła z przeważającymi siłami niemieckimi. W swojej książce Williamson wybiega poza zakończenie II wojny światowej i opisuje walkę byłych żołnierzy Armii Krajowej z proradzieckimi komunistami aż do ugruntowania się władzy ludowej w 1947 r. Obszerne studium polskiego ruchu oporu, a także powtórna ocena jego działań i dziedzictwa. Niesamowita historia oparta na nowych badaniach i zeznaniach naocznych świadków. Znakomita! - „Great War Magazine” Wiele osób wie, że Polacy opór stawiali Hitlerowi podczas powstania warszawskiego w 1944 roku, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że formacje polskiego podziemia niepodległościowego stanowiły największą tego typu grupę w okupowanej Europie. Dr Williamson opowiada fascynującą, choć często tragiczną historię, a jego szczegółowa książka jest wypełniona rzadkimi fotografiami i relacjami. - „Leicester Mercury”
To niezwykle ważna próba ujęcia w jednym tomie losu zarówno tych, którzy zostali uwięzieni w okupowanej Polsce, jak i tych, którym udało się z niej wydostać! Jesienią 1939 r. III Rzesza i Związek Radziecki podzieliły Polskę między siebie i zaprowadziły na jej terenie rządy terroru rasowego i ideologicznego. W trakcie kolejnych planowych mordów życie straciły miliony Polaków. Polscy Żydzi mieli zniknąć, Słowianie zaś zamienić się w półanalfabetów i niewolników. Książka dr Halik Kochanski wypełnia lukę w drugowojennej historii naszego kraju. Jest to niezwykle ważna próba ujęcia w jednym tomie losu zarówno tych, którzy zostali uwięzieni w okupowanej Polsce, jak i tych, którym udało się z niej wydostać. Wielu z tych ostatnich jest dobrze znanych. Byli pilotami myśliwskimi w bitwie o Anglię, kryptologami łamiącymi szyfr Enigmy czy bohaterskimi zdobywcami Monte Cassino. Jednak książka ta mówi także o niezwykłych losach Polaków, którzy dostali się w pułapkę sowieckiego GUŁagu, polskich sierot w Indiach, polskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie i polskich nauczycieli na terenie Węgier. Polacy, gdziekolwiek się znaleźli, walczyli. W II Korpusie, w szeregach Armii Krajowej, Armii Berlinga czy w żydowskich organizacjach bojowych. Nie przyjmując do wiadomości klęski, stawiali opór poprzez niezliczone akty osobistej odwagi, niezłomności i dobroci. Orzeł niezłomny oparty jest nie tylko na bogatej literaturze i dokumentach, ale także na licznych wspomnieniach i wywiadach ze świadkami wydarzeń, którzy dają przekonujące świadectwo trwania narodu mimo skrajnie nieprzyjaznych warunków. Halik Kochanski studiowała historię współczesną na Balliol College w Oksfordzie. Doktorat obroniła na King’s College w Londynie. Wykładała w King’s College oraz w University College w Londynie, występowała także z referatami na konferencjach poświęconych historii wojskowości. Jest autorką licznych artykułów oraz książki Sir Garnet Wolseley: Victorian Hero. Jest członkinią Royal Historical Society, Army Records Society oraz Society for Army Historical Research, a także British Commission for Military History oraz Institute for Historical Research. Obecnie jest jednym z jurorów Medalu Templera, przyznawanego najlepszym książkom historycznym. Co szczególnie ważne w kontekście tej książki – Halik Kochanski jest córką Polaków, którzy w wyniku wojennej zawieruchy znaleźli się na obczyźnie. „Chylę czoła przed Halik Kochański. Wreszcie doczekaliśmy się na Zachodzie książki, która odkłamała naszą historię”. Piotr Zychowicz
Gdy 6 czerwca 1944 roku opadły rampy jednostek desantowych, żołnierze alianccy spodziewali się napotkać na plaży Omaha jedynie trzeciorzędny batalion piechoty. Czekała na nich krwawa niespodzianka - naprzeciw stała doskonale przygotowana 352 Dywizja Piechoty. Po zażartej walce Amerykanie wydostali się z plaż, ale aż do Saint-Lô musieli toczyć bój praktycznie o każdy kolejny żywopłot, o każdy skrawek terenu. Niemcy nieustannie reorganizowali siły i kontratakowali raz za razem. Generalleutnant Dietrich Kraiss, dowódca 352 Dywizji Piechoty, był – jak wielu jego podwładnych – weteranem frontu wschodniego. Przywykł do walki z przeciwnikiem dysponującym tak przewagą liczebną, jak i większą siłą ognia, i stał się mistrzem taktyki aktywnej obrony, nastawionej na mobilność i kontratak. Dzięki temu działania jednej niemieckiej dywizji mogły powstrzymać aliantów na plażach Normandii, i wpłynąć w ten sposób na wynik całej wojny. Front w Normandii rzuca nowe światło na pierwsze tygodnie największej inwazji morskiej w historii. Pasjonująca książka pokazuje dlaczego dla Amerykanów lądujących na plaży Omaha był to faktycznie „najdłuższy dzień”. Autorzy ukazują jak tworzyła się 352 dywizja, jak przebiegało szkolenie, kto tworzył jej kadrę oficerską. Porównane są także metody wyszkolenia, uzbrojenie i wyposażenie amerykańskiej i niemieckiej dywizji piechoty. W książce zebrano mnóstwo niezwykle ciekawych wspomnień niemieckich weteranów, wzbogaconych ponad 200 zdjęciami – większość z nich pochodzi z prywatnych zbiorów i nie była nigdy publikowana. Vince Milano służył w siłach lądowych Stanów Zjednoczonych oraz Gwardii Narodowej. Jest autorem licznych artykułów i książki German Army Order of Battle 1918. Bruce Connor służył w oddziałach rezerwowych stanu Massachusetts. Jest historykiem wojskowości, szczególnie zainteresowanym drugą wojną światową.
Niemiecka ofensywa pod Gorlicami, rozpoczęta 2 maja 1915 roku, należy do najważniejszych i najbardziej spektakularnych kampanii I wojny światowej. Znakomicie zaplanowane i przeprowadzone natarcie wojsk państw centralnych zakończyło się niesłychanym sukcesem i doprowadziło do wielkiego odwrotu sił rosyjskich. Richard L. DiNardo w swojej książce precyzyjnie opisuje cały przebieg ofensywy: uderzenie 11. Armii niemieckiej oraz 3. i 4. Armii austro-węgierskiej w rejonie między Gorlicami i Tarnowem, masowy odwrót Rosjan, ich ucieczkę z Przemyśla i Lwowa, zajęcie Galicji przez wojska państw centralnych, aż po opanowanie Królestwa Polskiego i bałtyckich prowincji Rosji. Dzięki dogłębnym studiom i wykorzystaniu licznych materiałów z niemieckich archiwów autor ukazuje całą złożoność I wojny światowej na poziomie strategicznym, operacyjnym i taktycznym. „Rzetelnie przygotowana, przekonująca i nowatorska praca DiNardo poświęcona bitwie pod Gorlicami jest niezbędną lekturą dla wszystkich czytelników, którzy pragną zrozumieć rosyjski teatr działań I wojny światowej”. Dennis Showalter, autor książki Tannenberg 1914. Zderzenie imperiów Richard L. DiNardo zajmuje się problematyką bezpieczeństwa narodowego na Uniwersytecie Korpusu Piechoty Morskiej w Quantico w stanie Wirginia. Opublikował liczne artykuły i książki dotyczące historii militarnej Niemiec, m.in. Germany and the Axis Powers: From Coalition to Collapse i Germany’s Panzer Arm in World War II.
„Zabieraj Pan swoje dywizje. Już ich nie potrzebujemy!”Winston Churchill do gen. Władysława Andersa Alianci nie mieli wierniejszego sojusznika. Polacy przelewali krew od pierwszego do ostatniego dnia wojny. Brali udział we wszystkich większych bitwach. Mieli swój wkład w niezwykłe sukcesy alianckiego wywiadu. I czynnie stawiali opór nazistom w okupowanym kraju. A jednak Polska, ta czwarta aliancka siła, w dniu zwycięstwa nad Hitlerem leżała u stóp totalitarnego zbrodniarza i dyktatora - Stalina. Określenie zdradzony sojusznik samo ciśnie się na usta. Czy jednak rzeczywiście była to zdrada? Czy Churchill i jego ulubione tajne służby - SOE - mogły zrobić coś więcej, by pomóc Polsce? Czy polski ruch oporu mógłby odegrać rolę na tyle istotną, że nawet Stalin musiałby się z naszym krajem liczyć? A przede wszystkim, czy można było wesprzeć bohatersko walczącą Warszawę? Odpowiedzi na te pytania w swojej najnowszej książce - Polska osamotniona próbuje udzielić Jonathan Walker. To głęboko osobiste, poruszające, ale i nowatorskie spojrzenie brytyjskiego historyka na tragedię Polski, bezsilność Aliantów i tryumf Stalina. Tę książkę trzeba znać.  Patronat
Seria HISTORIA I WOJNY ŚWIATOWEJ to sześciotomowa historia militarna konfliktu 1914–1918. Zabójstwo następcy tronu Austro-Węgier, arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie – które zapoczątkowało I wojnę światową – było kulminacją serii wydarzeń ciągnących się już od XIX wieku. Konflikty etniczne, nacjonalizm, polityczny oportunizm i walka o władzę na Bałkanach przyczyniły się do wciągnięcia całej Europy w wojnę, w której zginęły miliony ludzi. Austro-Węgry od początku toczyły walkę z Serbią i Rosją. Niemcy byli sojusznikami Austriaków, ale dołączenie Bułgarii do grona państw centralnych w październiku 1915 roku znacznie odmieniło układ sił na Bałkanach i doprowadziło do otwarcia frontu salonickiego w Grecji. 150 tysięcy żołnierzy brytyjskich i francuskich brało tam sporadyczny udział w walkach do czasu katastrofalnej kampanii w rejonie Dojranu w 1918 roku. W 1914 roku brytyjskie władze w Afryce były zupełnie nieprzygotowane do działań wojennych. Paul von Lettow-Vorbeck, dowódca Schutztruppe w Niemieckiej Afryce Wschodniej, mimo skąpych sił i zasobów rozpoczął skuteczną wojnę podjazdową i przeprowadził liczne rajdy na cele alianckie, zwłaszcza na kolej ugandyjską. Do końca I wojny światowej pozostał niepokonany w starciach z oddziałami generała Jana Smutsa, składającymi się z żołnierzy burskich, brytyjskich, indyjskich, afrykańskich, belgijskich i portugalskich. Włosi przystąpili do wojny w kwietniu 1915 roku po stronie ententy. Po ponad dwóch latach zaciętych walk z Austriakami na północnej granicy kraju oddziały włoskie zostały rozgromione przez połączone siły niemiecko-austriackie w bitwie pod Caporetto w październiku 1917 roku. To upokorzenie tylko po części zostało złagodzone przez zwycięstwo pod Vittorio Veneto w listopadzie 1918 roku, które doprowadziło do upadku Austro-Węgier. David Jordan jest członkiem Wydziału Studiów Obronnych, części Kolegium dla Kadr Dowódczych i Sztabowych Sił Zbrojnych. Obecnie jest dyrektorem akademickim segmentu powietrznego poszerzonego kursu dla kadr dowódczych i sztabowych. Ma na swoim koncie liczne publikacje na temat historii wojskowej, m.in. Dzieje II wojny światowej. Kompletny przewodnik po największym konflikcie zbrojnym XX wieku. Dennis Showalter jest profesorem historii w Colorado College i byłym przewodniczącym Towarzystwa Historii Militarnej. Specjalizuje się w porównawczej historii wojskowości. Jego ostatnie monografie to The Wars of Frederick the Great, The Wars of German Unification, Tannenberg 1914. Zderzenie imperiów oraz Patton i Rommel. Dowódcy XX wieku.
Najlepsza jednotomowa historia Wielkiej Wojny! Toczona w latach 1914-1918 wojna była pierwszym konfliktem prawdziwie globalnym, gruntownie przekształcającym bieg historii. Na skutek tego konfliktu kilka imperiów zostało osłabionych lub się rozpadło, a z ich popiołów powstały nowe państwa. Wojna zrujnowała światową gospodarkę, przynosząc kryzys, który w decydujący sposób wpłynął na losy milionów ludzi. Dogłębne zbadanie przyczyn wybuchu tej wojny oraz przebiegu działań na wszystkich frontach jest niezbędne dla zrozumienia dziejów XX wieku. W tym wielkim dziele słynny historyk Peter Hart analizuje ten konflikt, łącząc wyniki najnowszych badań historycznych z relacjami świadków wydarzeń. Cytowane wypowiedzi generałów i admirałów pozwalają zrozumieć przyczyny podejmowanych przez nich działań, a obrazowe relacje ich podwładnych ukazują straszliwe skutki zaciętych walk. Hart skupia się przede wszystkim na aspekcie strategicznym wojny i rozwoju taktyki wojennej oraz na wprowadzanych nowinkach technicznych, które miały decydujący wpływ na jej wynik. Peter Hart pracuje w Imperial War Museum w Londynie, gdzie zajmuje się przeprowadzaniem wywiadów z weteranami współczesnych konfliktów zbrojnych. Jest autorem kilku uznanych publikacji z historii I wojny światowej, w tym „The Somme”, „Bloody April,” „Aces Falling”, „1918: A Very British Victory” oraz „Gallipoli”. Od lat pracuje też jako przewodnik po polach bitew frontu zachodniego oraz Gallipoli w Turcji.