Menu

Krzysztof Pabis

W książce tej autor odkrywa mnóstwo tajemnic z życia najliczniejszej na Ziemi grupy zwierząt, czyli owadów. Ta fascynująca gromada zamieszkuje naszą planetę od bardzo dawna. Owady podczas swojego długiego rozwoju przystosowały się do rozmaitych siedlisk. Wszystko to sprawiło, że zwierzęta te są niezwykle różnorodne i mają niekiedy zaskakujące zwyczaje. „Owadziarium” to 45 frapujących pytań i tyleż ciekawych odpowiedzi.● Jak mrówka hoduje swój własny dom?● Dlaczego ptak udaje gąsienicę?● Czy chrząszcza można zmienić w robota bojowego?● Jak osa chwyta tarantulę?Wszystkie owadzie historie zostały pięknie zilustrowane przez Martę Tęczę.
To kolejny tom z serii przyrodniczej, przygotowanej specjalnie dla czytelników w różnym wieku od najmłodszych do najstarszych, w której specjaliści z różnych dziedzin przyrody z pasją opowiadają o życiu zwierząt, roślin i innych organizmów. W tej książce KRZYSZTOF PABIS – wielki miłośnik sześcionogów – przybliża nam barwny i niezwykle interesujący świat owadów. Drobniutkie termity spędzające życie w milionowych społecznościach, mrówki hodujące grzyby, groźne pszczoły olbrzymie budujące monstrualne gniazda, modliszki do złudzenia przypominające kwiaty storczyków, głośne cykady, ogromne chrząszcze goliaty, zadziwiająco szafirowe motyle morfidy, demonicznie wyglądające łowiki to tylko kilka przykładów niezwykłego bogactwa owadów żyjących w różnych zakątkach naszej planety. O nich i wielu innych osobliwych owadach, ich zwyczajach, cyklu życiowym, niesamowitym wyglądzie i wyrafinowanych upodobaniach dowiecie się właśnie z tej książki. Jak wszystkie tomy z serii „Opowiada o…”, ten również jest bogato ilustrowany kolorowymi zdjęciami.
Zadziwiające konstrukcje i szlaki wędrówek. Tajemnice komunikacji i współpracy. Kasty i niewolnictwo. Pałacowe przewroty i porwania. Inwazje i superkolonie. Brzmi jak opis przełomowych momentów w dziejach supermocarstwa. Okazuje się jednak, że to hasła przybliżające fascynujący i nieznany nam świat mrówek.Mrówki należą do drobnych i niepozornych owadów. Ich niewielkie rozmiary i skryty tryb życia sprawiają, że często niesłusznie lekceważymy ich rolę w otaczającej nas przyrodzie. Tymczasem mrówki objęły we władanie niemal cały świat. Podbijają oceaniczne wyspy i mroźną Arktykę, występują w Himalajach i na największych pustyniach świata. Wpływają na żyzność gleby, potrafią rozsiewać nasiona roślin, polują na ptaki i ssaki, a także wdzierają się do ludzkich mieszkań. Odpowiadają nawet za emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Bliższe przyjrzenie się ich niezwykłemu życiu prowadzi do wniosku, że są niekwestionowanymi władcami naszej planety. W książce czytelnik znajdzie blisko 300 fotografii mrówek w różnych sytuacjach życiowych, mnóstwo ciekawostek dotyczących tych fascynujących stworzeń oraz tabele z podstawowymi danymi wielu gatunków, od dobrze znanej z naszych lasów mrówki ćmawej do boleśnie żądlącej amazońskiej mrówki pocisk.
Książka edukacyjna składająca się z 45 intrygujących pytań i zaskakujących odpowiedzi, dzięki którym młody czytelnik pozna, jak żyją i zachowują się motyle. Przystępny i barwny język, a do tego efektowne artystyczne rysunki bardzo uatrakcyjniają odkrywanie świata przyrody.
MOTYL, JAKI JEST, (NIE) KAŻDY WIDZI Parafraza słynnego hasła z pierwszej polskiej encyklopedii autorstwa Benedykta Chmielowskiego pojawia się w tym miejscu nie przez przypadek. W roku 1745 ksiądz Chmielowski uznał szczegółowe opisywanie konia za pozbawione sensu, gdyż było to zwierzę powszechnie znane, a jego wygląd i właściwości absolutnie oczywiste. Dlatego w Nowych Atenach, w tym jednym, jedynym przypadku, opis zwierzęcia autor zastąpił tylko tym krótkim stwierdzeniem (choć jednocześnie w różnych miejscach swojego dzieła opisał konie dokładnie, legenda pozostała). Nie zmienia to faktu, że z podobną lakonicznością opisu bardzo często spotykamy się współcześnie w odniesieniu do motyli. Gdy jednak uda się kogoś wciągnąć w rozmowę, okazuje się, że wielkie (znacznie większe, niż u koni) zróżnicowanie biologii i zachowań, nie mówiąc o wyglądzie tych owadów, może zainteresować nie tylko specjalistów. Niedowierzanie budzi już fakt, że w naszym kraju żyje ponad trzy tysiące gatunków motyli. Jeśli pokażemy komuś książkę prezentującą te najbardziej pospolite, z pewnością będzie zdumiony, jak barwne są niektóre z nich. Najczęściej nasz rozmówca będzie twierdził, że nigdy nie widział takich na własne oczy, a kiedy na krótkim spacerze lub nawet w przydomowym ogródku uda mu się zaobserwować kilka lub kilkanaście z nich, jest naprawdę zaskoczony. Nagle okazuje się, że nie dostrzegał niezwykłego bogactwa życia toczącego się tuż za progiem… [fragment Rozdziału 1.]