Menu

Michael Crichton

MICHAEL CRICHTON – urodził się 23 października 1942 roku w Chicago, zmarł 4 listopada 2008 roku w Los Angeles. Był amerykańskim pisarzem, reżyserem, scenarzystą oraz producentem filmowym. Z wykształcenia był lekarzem. Ukończył Harvard Medical School.

Michael Crichton – twórczość literacka

Pisaniem zajął się jeszcze podczas studiów medycznych. Swoje teksty publikował pod pseudonimami, między innymi John Lange, Michael Douglas czy też Jeffery Hudson. W ten sposób zarabiał na opłacanie rachunków. Jedną z jego pierwszych powieści była „Wyższa konieczność”, która została wydana w 1968 roku. Jednak największą popularność przyniosły mu takie książki, jak choćby „Park Jurajski”, który doczekał się swojej adaptacji w reżyserii Stevena Spielberga. Michael Crichton napisał też „Zaginiony świat”, „Rój” oraz „Smocze kły”. To on był pomysłodawcą serialu „Ostry dyżur”. Napisał też scenariusz do przeboju kinowego pt. „Twister”.
„Zaginiony świat. Park Jurajski” - Michael Crichton Minęło kilka lat od dramatycznych wydarzeń na Isla Nublar. Wyspa została odcięta od świata zewnętrznego, a wszelkie plotki na jej temat są wygaszane. Wśród ruin Parku Jurajskiego wciąż jednak żyją dinozaury, podobnie jak na sąsiedniej wyspie – Isla Sorna, która stanowiła główne laboratorium i bazę doświadczalną dla eksperymentów nad ich klonowaniem. W obawie przed likwidacją dinozaurów przez rząd Kostaryki paleontolog Richard Levine postanawia dostać się na wyspę, aby zachować jak najwięcej informacji o prehistorycznych stworzeniach. Kiedy po pewnym czasie naukowiec nie daje znaku życia, teoretyk chaosu i matematyk, dr Ian Malcolm, wraz z kilkoma towarzyszami rusza w misję ratunkową. Jak się okazuje, na Isla Sorna czeka ich jeszcze więcej niebezpieczeństw i jeszcze więcej dinozaurów niż w samym Parku Jurajskim. Zaginiony świat zazdrośnie strzeże swoich tajemnic, a Malcolm i jego przyjaciele będą musieli wykorzystać całą swoją wiedzę, inteligencję i spryt, by przetrwać w dramatycznej walce o życie.
Dzięki zaangażowaniu ekscentrycznego milionera na niewielkiej wyspie w pobliżu Kostaryki powstaje Jurassic Park, którego największą atrakcją są żywe dinozaury, sklonowane za sprawą DNA pozyskanego z krwi zatopionych w bursztynie owadów. Niestety stworzony przez człowieka ekosystem wymyka się spod kontroli – dinozaury wydostają się na wolność i rozpoczynają polowanie na inne stworzenia oraz... ludzi. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku od tej książki Michaela Crichtona zaczęła się wielka, trwająca do dziś fascynacja prehistorycznym światem dinozaurów. Niewątpliwy udział miała w tym znakomita ekranizacja powieści w reżyserii Stevena Spielberga.
Dzięki zaangażowaniu ekscentrycznego milionera na niewielkiej wyspie w pobliżu Kostaryki powstaje Jurassic Park, którego największą atrakcją są żywe dinozaury, sklonowane za sprawą DNA pozyskanego z krwi zatopionych w bursztynie owadów. Niestety stworzony przez człowieka ekosystem wymyka się spod kontroli – dinozaury wydostają się na wolność i rozpoczynają polowanie na inne stworzenia oraz... ludzi. "Park Jurajski" to popkulturowy fenomen. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku to od tej książki Michaela Crichtona zaczęła się wielka, trwająca do dziś fascynacja prehistorycznym światem dinozaurów. Film przełomowy pod wieloma względami, niemal modelowy przykład kina przygodowego, imponujące jak na tamte czasy efekty specjalne, świetnie wykreowani i zagrani bohaterowie i kilka naprawdę kultowych scen. Mimo prawie 30 lat od premiery wciąż pobudza wyobraźnię. Powieść Michaela Crichtona od filmu różni się dość znacznie. Co prawda oś fabuły pozostaje bez większych zmian, ale już charaktery i zachowania niektórych postaci mogą wywołać u osób kochających ekranizację pewną konsternację. Inny mamy początek, znane z filmu wątki zostały poprowadzone w nieco odmienny sposób, różni się też zakończenie. Nie ma więc obawy o wtórność i nudę. W dodatku książka to typowy przykład prozy Crichtona: jest w niej trochę fantastyki naukowej (podanej jednak w przyjazny i zrozumiały sposób), autor nie unika też filozoficzno-moralnych dywagacji, ale przede wszystkim - jest to wspaniała rozrywka, z dynamiczną akcją i ciekawie wykreowanymi bohaterami. "Park Jurajski" Crichtona po prostu trzeba przeczytać, nawet jeśli zna się ekranizację