Menu

Rin Usami

Rin Usami urodziła się 16 maja 1997 roku w Numazu, Shizouka w Japonii. Ta młoda, japońska autorka nowel, wychowywała się w prefekturze Kanagawa. Rin Usami zaczęła pisać powieści już w szkole średniej, a jej książki od razu zostały docenione i wielokrotnie nagrodzone.

Rin Usami – idolka młodego pokolenia

Debiut Rin Usami to książka pod tytułem: „Kaka” z 2019 roku. W 2022 roku wydała pozycję pod tytułem: „Idol, Burning”, która stała się międzynarodowym bestsellerem, sprzedanym w liczbie 500 tysięcy egzemplarzy. Jest to krótka powieść o dojrzewaniu, popkulturze i społeczności fandom. Autorka celnie portretuje społeczność fanów i wszechobecną zależność od mediów społecznościowych. Opowiada o emocjonalnej pustce i kryzysie tożsamości młodych osób. W 2023 roku Rin Usami wydała powieść: pod tytułem „Idol w ogniu”, w której po raz kolejny dotyka problemu subkultury fandomu.

Rin Usami – utalentowana i nagradzana

Rin Usami była wielokrotnie nagradzana za swoje prace. Autorka otrzymała nagrodę Bungei za swoją pierwszą pracę: „Kaka”, w 2019 roku. Za tę samą pozycję uzyskała również nagrodę Mishima Yukio, co uczyniło ją najmłodszą posiadaczką tego wyróżnienia. Druga książka Rin Usami: „Oshi, Moyu”, zdobyła nagrodę Akutagawa w 2021 roku. Rok wcześniej, w 2020 została także nagrodzona jej bestsellerowa publikacja: Idol w ogniu.
„Idol w ogniu” - Rin Usami Książka laureatki Nagrody im. Akutagawy, najbardziej prestiżowego japońskiego wyróżnienia dla debiutujących autorów. Dla licealistki Akari sensem życia jest jej muzyczny idol Masaki. Całe dnie i noce spędza na obsesyjnym tropieniu jego wypowiedzi w internecie, prowadzi bloga na jego temat, a jej relacje z ludźmi ograniczają się praktycznie do tych istniejących w mediach społecznościowych. Pewnego dnia Akari budzi się, a jej telefon zalewają powiadomienia: Masaki uderzył fankę. Pogrążona w swoim fanatycznym uwielbieniu dla idola dziewczyna daje się porwać internetowej wojnie, a jej obsesja na jego punkcie się pogłębia. Wstrząsająca opowieść o sławie, toksycznym uwielbieniu i rozczarowaniu, napisana przez osobę niewiele starszą od bohaterki. "Idol w ogniu" rzuca nowe światło na zjawisko fandomów, przemysł produkowania gwiazd muzycznych i uwodzicielską moc mediów społecznościowych. To też opowieść o potężnej emocjonalnej pustce, która pojawia się, gdy idol wypada z łask.