Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Bitwy i potyczki stoczone przez wojsko polskie w roku 1831

Edmund Callier

Bitwy i potyczki stoczone przez wojsko polskie w roku 1831

65,00

 

Dzieło niniejsze jest niejako uzupełnieniem niedawno wydanego „Albumu wojska polskiego z 1831 r.”, który doznał tak sympatycznego przyjęcia ze strony naszej publiczności.
Tam przedstawiony dawny żołnierz polski w barwnym stroju według różnych pułków, oddziałów, i różnej broni – tu skreślony jego udział w tym krwawym dramacie, jaki rozgrywał się nad Wisłą, między dwoma pokrewnymi narodami.
Podczas gdy tam chodziło nam o zebranie w jedną całość mundurów pięknych, które były rozrzucone po dworach i muzeach, aby tą drogą uratować od zagłady po bohaterach pamiątkę, tak tu składamy wyraz obowiązkowej czci przez odnowienie w pamięci młodszej generacji ich niezrównanej ofiarności, niezrównanego męstwa, którego liczne dowody złożyli na polach tylu bitew i potyczek.
Pracy tej podjął się p. E. Callier i wykonał ją z wielką sumiennością, przeanalizowawszy do niej liczne dzieła traktujące o tej sprawie, jak i niektóre dotąd nieogłoszone drukiem manuskrypty.
Autor wprowadził do tego dzieła nowszą terminologią woj­skową, z którą przecież czytelnik, chociażby mu była obca, łatwo się oswoi; oznaczył dokładnie, jako biegły geograf położenie zachodzących miejscowości, tak że każdy przy pomocy dołączonej mapki teatru działań wojennych bez trudności zorientować się może; wyliczył po treściwym opisie przebiegu walki osoby, które poległy, były ranne lub odznaczyły się walecznością. Ograniczył się przecież tylko do tych nazwisk, które znalazł w dziełach drukowanych lub innych wiarogodnych dokumentach.

Napoleon V
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-656-5284-3

Liczba stron: 340

Format: 170x240mm

Cena detaliczna: 65,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...