Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Chiny 5.0 Jak powstaje cyfrowa dyktatura

Kai Strittmatter

Chiny 5.0 Jak powstaje cyfrowa dyktatura

7.2

(1318 ocen) wspólnie z

39,99

 

XXI wiek-dyktatura przyjmuje zupełnie nowe, cyfrowe oblicze.

Prekursorem tej zmiany są Chiny, które od dawna są jednym z motorów światowej gospodarki. Jednak pod względem ideologicznym pozostają krajem autorytarnym.

Chiny nie boją się konkurować z Zachodem i korzystają przy tym z baz danych i sztucznej inteligencji jak żaden inny rząd. Dzięki najnowszym osiągnięciom techniki partia próbuje stworzyć najlepszy na świecie system obserwacji. Celem jest kontrola chińskiego rządu dosłownie nad wszystkim. Co to dla nas oznacza? Nad odpowiedzią zastanawia się Kai Strittmatter, wieloletni korespondent „Süddeutsche Zeitung” w Pekinie.

W.A.B.
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-280-7265-7

Liczba stron: 400

W.A.B.

Format: 135x202mm

Cena detaliczna: 39,99 zł

Audiobook książki

Komentarze i recenzje nie są potwierdzone zakupem

Weronika Ł.

Fantastyczna


Kto powie że człowieka rozwijają coachingowe książki, ten życia nie zna;) Choć dzięki temu tytułowi kilka razy miałam wrażenie, że spuchła mi głowa, po jej lekturze czuję się znacznie bardziej swiadoma. Miałam pojęcie o tym, co dzieje się w Chinach, jednak nie na taką skalę. Dla osób zainteresowanych tematem sztucznej inteligencji polecam książkę Aleksandry Przegalińskiej. Fantastyczna, tak samo jak ta.
Daria

Dyktatura jako styl zycia....

Bardzo ważna książka, która przypomina o istniejącym gdzieś w oddali miejscu, gdzie dyktatura to „styl życia" i codzienność. Podczas czytania oprócz skojarzeń z kultowym serialem „Black Mirror" pojawiają się obawy. Co, jeśli Chiny rozpowszechnią swoje technologie i sposoby na tyle, że inne kraje zdecydują się je stopniowo wprowadzać? Czy czeka nas przyszłość w kraju bez wolności? Dużo wątpliwości, dużo refleksji. To właśnie powinna wywołać dobra książka. Ta bez wątpienia taką jest. Polecam.
Aneta Pustuł

Gdzie cyfrowa wolność?

Ta książka wprowadziła mnie w stan niepokoju. Patrząc na to, co dzieje się w XXI wieku, w 2020 roku w Polsce, martwię się czy podzielimy los Chin. Prognozy Orwella stają się rzeczywistością, a jeszcze kilka ładnych lat temu ta książka brzmiała jak science-fiction.

Książka „Chiny 5.0" skłania do przemyśleń, szokuje, wywołuje lęk, a nawet złość. Nie pozostawia czytelnika obojętnym, zresztą ciężko pozostać obojętnym na słowa „cyfrowa dyktatura", gdy czasem większość dnia spędzamy właśnie w tym cyfrowym świecie...

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...