Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Gry dla aktorów i nieaktorów Drama

Augusto Boal

Gry dla aktorów i nieaktorów Drama

8.0

(1 ocena) wspólnie z

44,90

 

Gry dla aktorów i nieaktorów to klasyczna już i najbardziej znana książka Augusto Boala - twórcy Teatru Uciśnionych. Przedstawia podstawowe zasady i przykłady nowatorskiego podejścia autora do teatru, w którym spektakl staje się narzędziem zmiany i wyzwolenia, zarówno w wymiarze indywidualnym jak i społecznym.
Książka zawiera krótkie wprowadzenie zilustrowane wieloma przykładami pracy autora z zespołami teatralnymi na całym świecie, a także wybór jego najważniejszych i najbardziej znanych ćwiczeń i gier, wykorzystywanych z powodzeniem nie tylko przez aktorów, ale również trenerów, nauczycieli, wychowawców oraz terapeutów w obszarze działań edukacyjnych i społecznych. W opisanych przykładach uczestnicy świadomie podejmują kwestię m.in. przemocy seksualnej, homofobii, rasizmu. Konfrontacji z poważnymi problemami towarzyszy - tak charakterystyczna dla pracy Augusto Boala - atmosfera zabawy i improwizacji, pozbawiona negatywnych odniesień do walki, zazdrości czy rywalizacji.
Dzieło brazylijskiego autora zostało przetłumaczone na wiele języków i było wielokrotnie uaktualniane. Metodologia Teatru Uciśnionych jest ceniona i stosowana od wielu lat na całym świecie. Tłumaczenie na język polski prezentuje czytelnikom ostatnią, rozszerzoną wersję książki, zawierającą ponad 400 gier i ćwiczeń.
Augusto Boal (1931-2009) - jeden z najwybitniejszych reżyserów teatralnych Ameryki Łacińskiej, wizjoner i teoretyk teatru, dramaturg, pisarz i nauczyciel, twórca międzynarodowego ruchu Teatr Uciśnionych. Profesor i wykładowca New York University, Harvard University i Universite de la Sorbonne-Nouvelle.
Urodzony w Brazylii, całe życie poświęcił teorii i praktyce teatru zaangażowanego społecznie. W latach 70-tych za swoją działalność był więziony, torturowany, a potem zmuszony do emigracji. Po upadku dyktatury wojskowej powrócił do Brazylii, gdzie aktywnie angażował się w działalność polityczną, m.in. wykorzystując teatr jako przestrzeń debaty publicznej na rzecz sprawiedliwości społecznej i zmian w prawodawstwie. W 2008 roku został nominowany do pokojowej nagrody Nobla.
Oprócz Gry dla aktorów i nieaktorów, jest autorem m.in.: The Theatre of the Oppressed i The Rainbow of Desire, które stały się międzynarodowymi bestsellerami.

Cyklady
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-602-7953-3

Liczba stron: 332

Format: 155x230mm

Cena detaliczna: 44,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...