Menu

Rafał Dajbor

Rafał Dajbor to polski aktor, dziennikarz i pisarz. Od 2002 roku występuje w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Na swoim koncie ma również kilkadziesiąt niewielkich, epizodycznych ról w filmach i serialach. Kieruje fundacją Drugi Plan, która za cel stawia sobie ocalenie od zapomnienia mistrzów epizodu polskiego kina i telewizji.
Choć od premiery 40-latka minęło prawie 50 lat, wciąż uznawany jest on za jedną z najlepszych polskich produkcji telewizyjnych i cieszy się niesłabnącą sympatią widzów. W swojej nowej książce Rafał Dajbor przedstawia czytelnikom kulisy powstawania serialu i próbuje dotrzeć do źródeł jego kultowego statusu, a także zrozumieć wpływ jednej z ulubionych komedii obyczajowych Polaków na kulturę popularną.
Kontynuacja świetnie przyjętej przez czytelników Jak u Barei, czyli kto to powiedział. Po poświęconej odtwórcom ról męskich pierwszej książce, Rafał Dajbor tym razem rzuca światło na aktorki występujące w filmach Stanisława Barei. „Ten człowiek w życiu słowa prawdy nie powiedział” czy „Tu jest kiosk Ruchu, ja tu mięso mam!” to kwestie, które przeszły do komediowej klasyki. Mimo że dziś są równie chętnie przytaczane przez publicystów, co twórców memów, niewiele osób kojarzy, kto wypowiedział je na ekranie. W charakterystycznym dla siebie stylu pełnym anegdot, wspomnień znajomych i cytatów z prasy, Autor wtajemnicza nas w kulisy życia Zofii Czerwińskiej, Barbary Rylskiej, Hanny Skarżanki i innych współpracowniczek króla polskiej komedii. Niektóre już zapomniane, inne wciąż cieszące się niesłabnącą sympatią widzów, wszystkie zasługują na to, by ich sylwetki poznać bliżej.
Stanisław Bareja to niezaprzeczalny król polskiej komedii. Jego dzieła bawią coraz młodsze pokolenia, a kadry z filmów pojawiają się w internetowych memach komentujących działania polityków. W roku 2019, na dziewięćdziesiąte urodziny Stanisława Barei, Rafał Dajbor wspomina niekwestionowanego króla polskiej komedii za pomocą jego aktorów i najsłynniejszych kwestii. Wszyscy znamy nieśmiertelne: „Jest zima, to musi być zimno” albo „Golę się, jem śniadanie, idę spać”, ale co tak naprawdę wiemy o ludziach, którzy wypowiedzieli je na ekranie? Każdy z bohaterów tej książki ma na swoim koncie niezapomniane epizody, ale ich życiorysy pełne są dramatycznych wydarzeń: alkoholizm, nieudane związki, frustracja zawodowa, występy w produkcjach uznawanych za „reżimowe”, przedwczesna śmierć. Dzięki anegdotom, wspomnieniom rodziny i przyjaciół, które serwuje nam Autor książki mamy szanse poznać bliżej tych ludzi. Dajbor wtajemnicza nas w ich biografie, odkrywa przed nami kulisy ich żyć, a także zapewnia dawkę cytatów z prady czy telewizji.