Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Jugosławia Historia w zarysie

Leslie Benson

Jugosławia Historia w zarysie

6.9

(18 ocen) wspólnie z

39,90

 

Książka stanowi zwięzłe kompendium dziejów Jugosławii, ukazujące genezę jej powstania, historyczne metamorfozy, rozpad w latach dziewięćdziesiątych XX wieku i wreszcie późniejsze konflikty, które również obecnie grożą destabilizacją w regionie. Lektura ułatwia zrozumienie skomplikowanych dziejów i współczesnej sytuacji na Bałkanach, umożliwiając wyrobienie krytycznego zdania na temat faktów i zjawisk, które często są dość jednostronnie prezentowane w mediach. Jugosławia. Historia w zarysie może z pełnić rolę podręcznika dla studentów historii, zainteresuje też wszystkich, którzy chcą lepiej poznać dzieje Bałkanów i współczesną sytuację polityczną w tym regionie.

Autor przedstawia zwięzły, zwarty zarys XX-wiecznej Jugosławii. Przede wszystkim w aspekcie politycznym, ale z uwzględnieniem również problematyki gospodarczej, prawno-ustrojowej, w pewnym stopniu – także zagadnięci z zakresu kultury. Szczególnie użyteczne mogą być te części książki, które dotyczą dziejów Jugosławii po zakończeniu II wojny światowej, swoistej wersji jugosłowiańskiego "socjalizmu", powstałej w wyniku konfliktu ze Stalinem z 1948 r., a także rozpadu tego państwa. Trzeba podkreślić, ze w tym ostatnim przypadku Leslie Benson nie kończy swej narracji na wydarzeniach z czerwca 1991 r., a więc na faktach początkujących proces rozpadu Jugosławii. W syntetycznym bowiem skrócie przedstawia najważniejsze wydarzenia i problemy, które bezpośrednio i pośrednio wiązały się z tym procesem do 2004 r.
Dr hab. Michał Jerzy Zacharias, prof. UKW w Bydgoszczy

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-233-3202-2

Liczba stron: 312

Format: 135x205mm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...