Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Kolos Cena amerykańskiego imperium

Niall Ferguson

Kolos Cena amerykańskiego imperium

58,00

 

Czy Stany Zjednoczone można określać mianem imperium? Według amerykańskiego rządu na pewno nie. Oficjalne źródła amerykańskie nie tylko unikają tego słowa jak ognia, ale wręcz otwarcie zaprzeczają. „Ameryka nie była i nie jest żadnym imperium” — miał powiedzieć kiedyś George W. Bush.
Nonsens — odpowiada w swojej błyskotliwej i prowokacyjnej książce Niall Ferguson — nie zaprzeczajmy faktom. Stany Zjednoczone są współczesnym imperium dominującym na rynkach finansowych, eksportującym towary, kulturę, wartości i regulacje prawne, podejmującym zbrojne interwencje z dala od swojego terytorium i posiadającym własne instalacje militarne w większości krajów świata.
Co z tego wynika? Zdaniem Fergusona — przede wszystkim zobowiązania, którym Stany Zjednoczone muszą sprostać, by nie okazać się kolosem na glinianych nogach. Chcąc tego dowieść, wybitny historyk posługuje się analogią do historii imperium brytyjskiego, którą gruntownie opisał w swojej poprzedniej książce.
Ostrość spojrzenia, porywający styl i zapał polemiczny, który pozwala autorowi zbijać kontrargumenty, zanim te jeszcze się pojawią. To wszystko sprawia, że Kolos… jest fascynującą książką, w której autor zdaje się podejmować dyskusję z czytelnikiem.
Nie można mówić o współczesnym świecie z pominięciem roli USA, dlatego Kolos… jest propozycją dla wszystkich, którzy lubią patrzeć szerzej niż tylko z perspektywy własnego podwórka.
„Wiele tekstów napisano już w na temat <>. Ale najważniejszy głos w tej kwestii należy do Nialla Fergusona”. – Paul Kennedy, „New York Review of Books”
„Bez wątpienia autorowi udało się wykonać kawał dobrej roboty”. – Michał Jarocki, stosunki.pl

Literackie
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-080-5411-6

Tytuł oryginalny: Colossus: The Rise and Fall of the American Empire

Liczba stron: 452

Format: 170x250mm

Cena detaliczna: 58,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...