Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Licha sługa Listy matki Klary Ludwiki Szczęsnej

Licha sługa Listy matki Klary Ludwiki Szczęsnej

27,35

 

Listy Matki Klary Ludwiki Szczęsnej, współzałożycielki Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego są dokumentem historycznym. Dzięki nim możemy poznać, w jaki sposób wydarzenia historyczne znane nam tylko z podręczników wpływały na codzienność pojedynczych osób, rodzin czy wspólnot zakonnych. Poznajemy też bliżej charyzmat założonego przez nią zgromadzenia, które odpowiadało na potrzeby polskiego społeczeństwa na przełomie XIX i XX wieku, gnębionego biedą oraz śmiertelnymi chorobami: gruźlicą, tyfusem brzusznym i plamistym.
Dzięki niej i z inicjatywy św. bpa Józefa Pelczara powstawały przytuliska dla służących pozbawionych jakiejkolwiek opieki po skończeniu swojej pracy, ochronki (przedszkola) a także szkoły gospodarstwa uczące młode dziewczyny kroju i szycia. Siostry pracowały też w szpitalach zakaźnych jako pielęgniarki i często niestety płaciły za to własnym życiem.
Z zebranej korespondencji wyłania się obraz niezwykłej kobiety, która bez względu na przeciwności losu potrafiła utrzymać godną podziwu równowagę pomiędzy aktywnością życia apostolskiego, a oddaniem i zawierzeniem Bogu. Jako wieloletnia przełożona i współzałożycielka zgromadzenia troszczyła się nie tylko o zdrowie i potrzeby materialne osób jej powierzonych, ale przede wszystkim o ich życie duchowe nigdy nie zapominając, że jest tylko „lichą sługą”.

Wydawnictwo M
Oprawa miękka

ISBN: 9788380439191

Liczba stron: 198

Format: 19.8x23.5cm

Cena detaliczna: 49,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...