Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem

Jacek Bartosiak

Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem

6.7

(505 ocen) wspólnie z

45,54

 

Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z ZachodemJacek Bartosiak
Najnowsza publikacja Jacka Bartosiaka nie jest poświęcona USA, Chinom czy Rosji – to książka o Rzeczpospolitej i o tym, czym ona jest i jakie mamy wobec niej marzenia.Konflikt o panowanie nad światem stał się faktem. Czy Polska ma pomysł na swoją pozycję w tej rozgrywce? Z jednej strony mamy walczącą o utrzymanie imperialnego statusu Rosję, z drugiej – mające swoje cele kraje Europy Zachodniej, z Niemcami i Francją na czele. Nad głowami tych graczy rozgrywa się konflikt USA–Chiny, a w samym sercu coraz bardziej rozgrzanego tygla interesów tkwi Polska.

Czy polskie państwo ma obecnie przemyślaną strategię?
Jak powinna ona wyglądać?
Czy grozi nam wojna?
Co z naszymi elitami politycznymi w nowych, dużo trudniejszych czasach?To pytania, na które wszyscy – jeśli chcemy być świadomymi obywatelami – musimy sobie szczerze odpowiedzieć.

Jacek Bartosiak wyjaśnia, dlaczego na naszych oczach stary ład przestał obowiązywać i znów stosuje się dawne chwyty, które już nigdy nie miały być używane. Opisuje rywalizację i wojnę, która trwa, choć nie zawsze jesteśmy jej świadomi.

Bartosiak to polski Harari geopolityki. Obrazowy i sugestywny styl wypowiedzi sprawia, że jego książki pochłania się jak dobry kryminał. A czytają je wszyscy – specjaliści, stratedzy, historycy i politycy. Każdy, kto chce zrozumieć sytuację Polski na tle zmian międzynarodowych układów. Każdy, kto chce zapewnić Polsce bezpieczeństwo na lata.
Od autora

Geopolityką, bezpieczeństwem i wojną zajmuję się od wielu lat. Od lutego 2022 roku za polską wschodnią granicą trwają działania wojenne, które fundamentalnie zmieniają świat i nasz region oraz wprost wpływają na nasze bezpieczeństwo. Potrzeba nam pilnie strategii dla Polski na nowe, bardzo niespokojne czasy. Ponadto potrzebujemy refleksji na temat jakości kultury strategicznej w naszym kraju. O tym jest ta książka – najbardziej osobista, jaką dotychczas napisałem.

Jacek Bartosiak
""Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem"" to nie tylko analiza geopolityczna, ale również próba zdefiniowania tożsamości Polski na tle globalnych zmian. Autor, Jacek Bartosiak, nie boi się trudnych pytań - jakie mamy marzenia wobec naszej ojczyzny? Czy potrafimy zrozumieć i określić swoją pozycję w złożonej globalnej szachownicy, na której toczy się walka o wpływy?

Bartosiak zwraca uwagę na rosnące napięcia między mocarstwami - Rosją, USA, Chinami, a także krajami Europy Zachodniej, takimi jak Niemcy czy Francja. Wskazuje na konieczność posiadania przez Polskę przemyślanej strategii, która pozwoli nam na skuteczne działanie w coraz bardziej skomplikowanym świecie. Nie unika również refleksji na temat polskich elit politycznych, które muszą sprostać nowym, dużo trudniejszym wyzwaniom.

Bartosiak, porównywany do Hirari'ego geopolityki, w sugestywny sposób opisuje rywalizację i wojnę, która trwa, choć nie zawsze jesteśmy jej świadomi. Ostrzega, że stare reguły przestały obowiązywać i wracają dawne chwyty, które już nigdy nie miały być używane. Nie brakuje w tej książce również refleksji na temat kultury strategicznej w Polsce.

Bartosiak od wielu lat zajmuje się geopolityką, bezpieczeństwem i wojną. W swoim najnowszym dziele, w kontekście działających wojennych za polską wschodnią granicą od lutego 2022, podkreśla pilną potrzebę opracowania strategii dla Polski na nowe, niespokojne czasy. Wierzy, że każdy obywatel musi zrozumieć sytuację Polski na tle zmian międzynarodowych układów, aby zapewnić naszemu krajowi bezpieczeństwo na lata.

""Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem"" to książka, która mówi o Polsce z perspektywy globalnej. Bartosiak zachęca do refleksji na temat naszej tożsamości, marzeń i przyszłości w zmieniającym się świecie. To dzieło, które każdy świadomy obywatel powinien przeczytać.

Wydawnictwo Literackie
Oprawa twarda

Liczba stron: 512

Wydawnictwo Literackie

Format: 14.5x21.5cm

Cena detaliczna: 69,90 zł

Rok wydania: 2023

Zajrzyj do środka

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka
Kup audiobooka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...