Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Od kodeksu do cybertekstu prawa

Od kodeksu do cybertekstu prawa

34,82

 

Technologia wpływa na praktykę tworzenia, stosowania i komunikacji prawa. Obecnie ma to szczególne znaczenie. Nowoczesne narzędzia IT i ICT, umożliwiające digitalizację i wirtualizację rzeczywistości, przyczyniły się bowiem do powstania różnego rodzaju hipertekstów i cybertekstów prawnych. Obserwujemy wzrost popularności elektronicznych systemów informacji prawnej oraz rozwój takich koncepcji, jak między innymi machine consumable legislation czy smart contracts. W rezultacie w domenie prawa coraz istotniejsze są systemy elektroniczne dopuszczające częściową lub pełną automatyzację zarządzania informacją prawną oraz umożliwiające nadzór lub kontrolę nad działaniami użytkownika. Rozwiązania tego typu nie tylko stanowią wyzwanie dla dotychczasowych teorii tekstu prawnego, lecz także determinują rolę, jaką pojęcie to odgrywa w szeroko rozumianym obrocie prawnym.

Niniejsza praca podejmuje próbę przeprowadzenia wielopłaszczyznowej analizy zmian związanych z rozwojem formy tekstów prawnych. Rozważania autorów koncentrują się przede wszystkim na tym, jaki wpływ na tradycyjny paradygmat tekstu prawnego wywiera automatyzacja prawa.

Wojciech Cyrul, dr hab, prof UJ, LL.M., D.E.A., Katedra Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Jagielloński. Informacje ogólne: ukończył studia na kierunku prawo na Uniwersytetach Jagiellońskim w Krakowie, studiował również na Katholieke Universitait w Brukseli oraz Katolickim Uniwersytecie w Waszyngtonie. Posiada stopnie naukowe w dziedzinie prawa (magisterium, doktorat i habilitacja) oraz teorii prawa (LL.M. i D.E.A.). Obecnie jest profesorem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i członkiem zarządu Europejskiej Akademii Teorii Prawa. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji z zakresu teorii prawa i informatyki prawniczej. Zainteresowania badawcze: Informatyka prawnicza, teoria i filozofia prawa, prawo ICT, teoria legislacji.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oprawa miękka

Wydanie: 1

ISBN: 978-83-233-5306-5

Liczba stron: 284

Format: 15.0x23.0cm

Cena detaliczna: 46,20 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...