Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Prawdziwy George Smiley

Michael Jago

Prawdziwy George Smiley

4.4

(5 ocen) wspólnie z

34,90

 

Agent wywiadu, oficer dochodzeniowy, mistrz intelektu, jednym słowem: szpieg doskonały. Oddajemy w Państwa ręce biografię Johna Binghama – wyjątkowego człowieka, pierwowzoru postaci George’a Smileya, bohatera powieści Johna le Carré.
John Bingham, potomek irlandzkich baronów, w 1940 r., jako młody, pełen zapału dziennikarz wstąpił do MI5. Skromny, wyjątkowo spostrzegawczy, obdarzony nieprzeciętnym intelektem i ciętym dowcipem, już wkrótce dał się poznać jako urodzony agent wywiadu. Podczas II wojny światowej brał udział w wielu największych operacjach MI5 – od ujawniania niemieckich szpiegów działających w Wielkiej Brytanii po operację Double Cross, dzięki której powiodło się lądowanie w Normandii. Następne trzydzieści lat poświęcił organizowaniu siatki agentów do walki z komunistami w Wielkiej Brytanii. Jego umiejętności przeszły do legendy. Stał się mentorem młodych adeptów służby wywiadowczej, m.in. Davida Cornwella, znanego później jako John le Carré.
Bingham był również oryginalnym pisarzem, mistrzem thrillera psychologicznego, w którym łączył chłodny obiektywizm z próbą wyjaśnienia mrocznych stron ludzkiego postępowania. Jego wczesne powieści cieszyły się ogromną popularnością. Pisarz niewątpliwie odniósł sukces, jednak przez całe życie starał się zdobyć sławę, która dorównałaby jego ambitnemu wyobrażeniu o samym sobie. Michael Jago na podstawie fragmentów publikowanych i niepublikowanych tekstów Binghama oraz wypowiedzi członków jego rodziny kreśli żywą i barwną, a jednocześnie wzruszającą historię życia człowieka, który był George’em Smileyem.

RM
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-777-3193-2

Liczba stron: 252

Format: 16.0x21.5cm

Cena detaliczna: 34,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...