Menu

Agatha Christie

Agatha Christie urodziła się 15 września 1890 roku w Torque, zmarła 12 stycznia 1976 roku w Wallingford. Podczas I Wojny Światowej Agatha Christie pracowała w szpitalu, jak również była technikiem farmaceutycznym. Dzięki temu zdobyła wiedzę z zakresu medycyny, a także toksyn. Znajomość związków chemicznych wykorzystała później na kartach swoich powieści kryminalnych. Drugim mężem pisarki był archeolog, z którym wyjeżdżała na wykopaliska na Bliskim Wschodzie. Stał się on inspiracją kilku postaci, które stworzyła na kartach swojej swoich powieści.

Agata Christie – twórczyni legendarnej postaci Herculesa Poirot

Ta wybitna autorka powieści kryminalnych swoją twórczość literacką rozpoczęła od wydania niewielkich opowiadań o tematyce kryminalnej. Zbiory autorki można podzielić na wydane w Wielkiej Brytanii i opublikowane w Stanach Zjednoczonych. Polskie wydanie książek Agathy Christie są oparte na wydaniach brytyjskich. Pierwszą książką detektywistyczną tej pisarki była „Tajemnicza historia w Styles”, wydana w 1920 roku, która opisywała przygody Herkulesa Poirot. Kolejnymi powieściami był „Tajemniczy przeciwnik”, „Morderstwo na polu golfowym”, „Mężczyzna w brązowym garniturze” czy „Próba niewinności” Ostatnią powieścią Agathy Christie było „Uśpione morderstwo”, wydane w 1976 roku, której główną bohaterką była Panna Marple. Agatha Christie tworzyła także romanse pisane pod pseudonimem Mary Westmacott.

Członek legendarnego Klubu Detektywów

Agatha Christie to pisarka, która wielokrotnie była nagradzana. W 1930 roku dołączyła na do Klubu Detektywów, zrzeszającego autorów powieści kryminalnych. Wraz z innymi członkami stowarzyszenia napisała kilka powieści. Została jednak usunięta z klubu, ponieważ radykalnie sprzeciwiła się zasadom stworzonym przez jednego z jej członków - Ronalda Knoks. Chodziło o wykluczenie ingerencji sił nadprzyrodzonych w akcję powieści, jak również utożsamianie mordercy z detektywem bądź narratorem. W 1958 roku Agata Christie ponownie stała się członkiem klubu detektywów i objęła funkcję prezesa tego stowarzyszenia, po dymisji pisarki Doroty L. Sayers. Część z powieści opowiadań Christie została zekranizowana, między innymi „Morderstwo w Orient Expressie” czy „Śmierć na Nilu”. Agatha Christie w 1971 roku otrzymała order Imperium Brytyjskiego za wybitne zasługi w dziedzinie literatury.
Pogrążona w żałobie rodzina Richarda Abernethie spotyka się po pogrzebie, by poznać ostatnią wolę zmarłego. Ekscentryczna ciotka Cora wkłada kij w mrowisko, sugerując, że brat został zamordowany. Nic dziwnego, że niebawem ginie również ona… Emerytowany Pióro ucieka się do kamuflażu i bacznie obserwuje spadkobierców, przekonany, że morderca „podłoży głowę”.Intryga okazuje się równie skomplikowana jak rodzinne relacje, ale morderca przekona się, że nie warto popełniać zbrodni, gdy w pobliżu jest Herkules Poirot.
Herkules Poirot otrzymuje intrygujący list i postanawia odwiedzić jego autorkę, pannę Arundell. Okazuje się, że kobieta… nie żyje. Wszyscy, którzy ją znali, są zaskoczeni nowym testamentem zmarłej: rodzina zostaje wydziedziczona, a spadek otrzymuje dama do towarzystwa. Detektyw, wbrew faktom i plotkom, jest przekonany, że wypadek Emilii Arundell był próbą morderstwa. Mamy siedmiu podejrzanych, choć zabójstwa de facto nie było! Czy zatem będzie kara, skoro jedynym sprzymierzeńcem Poirota i „niemym świadkiem” zbrodni jest pies Bob?
Londyński hotel Bertram to miejsce staroświeckie, podobnie jak jego goście. Codzienne rytuały bywalców zakłóca ciąg niezwykłych zdarzeń: zamach na dziedziczkę fortuny, powtarzające się kradzieże, napad na pociąg, wypadek roztargnionego kanonika. Podejrzanych przybywa, a hotel pogrąża się we mgle… także mylnych tropów! Panna Marple jest tu wprawdzie w podróży sentymentalnej, ale pilnie obserwuje, a zdarza się, że i podsłuchuje… Jej intuicja oraz celne wnioski pomogą rozwikłać skomplikowaną intrygę.Agatha Christie serwuje nam kryminał z przenikliwymi obserwacjami dotyczącymi postępu oraz nieuniknionych zmian pokoleniowych i obyczajowych.
Agata Christie, żona archeologa Maxa Mallowana, znała realia życia na wykopaliskach. Narratorką powieści uczyniła pielęgniarkę wynajętą przez szefa ekspedycji do pomocy wyczerpanej żonie. Żona ma przywidzenia i boi się o swoje życie. Ma też temperament, który żadnego mężczyzny nie pozostawia obojętnym. Królowa Śniegu ginie na pustyni... Czy ofiara pisała do siebie listy z pogróżkami, żeby podtrzymać zainteresowanie swoją gasnącą urodą? A że "morderstwo wchodzi w nawyk"... Herkules Poirot odbywa podróż w przeszłość, aby w irackim słońcu zmierzyć się z mordercą pierwszej kategorii!
Herkules Poirot miał wypoczywać na kornwalijskim wybrzeżu, tymczasem poznał piękną Nick Buckley i… musi uspokajać nerwy, budując domki z kart. Czyżby ktoś nieudolnie próbował zabić dziewczynę? Właścicielka Samotnego Domu cztery razy uniknęła śmierci, a jednak lekceważy ostrzeżenia detektywa. Podejrzani przyjaciele, zaginiony narzeczony, pożyczony szal... Miłość, chciwość i tragiczne qui pro quo, a potem morderstwo. Czyżby to była pierwsza porażka wielkiego detektywa?
Herkules Poirot nie musi szukać pracy, ona sama go znajdzie. Ktoś otruł pastora i lekarza – mamy wspólny modus operandi i świadków, a jednak śledczy są bezradni.Wśród podejrzanych jest kamerdyner. Uciekł, czyli zabił? W przedstawieniu bierze udział wiele osób, ale sir Charles Cartwright gra główną rolę, konkurując z legendarnym detektywem.Trzeba znaleźć motyw i reżysera zbrodni, a tymczasem Herkules Poirot buduje domki z kart. Co prawda pozostaje nieco w cieniu, ale zarzuca przynętę i po mistrzowsku rozgrywa finałową scenę Tragedii w trzech aktach.
Za popełnioną przed laty zbrodnię ukarano niewinną osobę. Niezawodna panna Marple niczym bogini przeznaczenia wkracza do akcji i przemierzając stare angielskie rezydencje, tropi prawdziwego mordercę. Tymczasem zabójca wychodzi z cienia i atakuje ponownie. Czy dosięgnie go w końcu ręka sprawiedliwości?Jedna z ostatnich powieści Agaty Christie oczarowuje staroświeckim klimatem, a sama autorka udowadnia, że klasyka kryminału nigdy nie straci swego uroku.
Wiosną dni stają się cieplejsze i świat pięknieje! Detektywi – panna Marple, Herkules Poirot czy Tommy i Tuppence – z lubością oddaliby się wypoczynkowi na łonie natury. Ale w wiosennej aurze rozkwita także zło, występki się plenią, a złoczyńcy zbierają pierwsze owoce swojej pracy. Uważaj na świeże zioła, bo ktoś mógł pomieszać niewinną szałwię z niebezpieczną naparstnicą, i miej się na baczności, gdy w grę wchodzi szantaż lub zemsta. Detektywi nie będą próżnować… Usiądź wygodnie w ogródku lub na tarasie skąpanym w słońcu i zanurz się w lekturze. Tylko nie wnikaj, dlaczego sąsiad tak zawzięcie przekopuje grządki…
Amyas Crale, genialny malarz czuły na kobiece wdzięki, jego zazdrosna żona Karolina oraz głodna życia modelka Elza to nie było zgodne trio... Gdy Amyas został otruty, nikt nie miał wątpliwości, że morderczynią jest żona. Karolina, osądzona i skazana, pisze do córki list, w którym zapewnia o swojej niewinności. Badając tę sprawę sprzed lat, Herkules Poirot drobiazgowo analizuje wspomnienia świadków. Powieść przypomina konstrukcją film Rashomon Akiry Kurosawy: każdy ma prawo do własnej wersji wydarzeń, a kluczem jest prawda psychologiczna, nie poszlaki.
Przypadkowa rozmowa gwiazdy filmowej Mariny Gregg i jej wielbicielki Heather Badcock na przyjęciu w Gossington Hall na zawsze zmienia przyszłość obu kobiet. I to po raz drugi, panie spotkały się bowiem już wcześniej. Dla kogo przeznaczony był zabójczy drink? Kto i po co morduje członków „dworu” gwiazdy? Seria zgonów wstrząsa małym miasteczkiem. Pora na niezawodną pannę Marple!
Skandal! W bibliotece pułkownika Bantry’ego znaleziono zwłoki młodej kobiety. Jej tożsamość pozostaje zagadką, a podejrzenia mieszkańców St. Mary Mead padają na pana domu. Czyżby szanowany arystokrata miał jakieś mroczne tajemnice? Może chciał się pozbyć niewygodnej kochanki, gdyż ofiarą jest atrakcyjna tancerka z ekskluzywnego hotelu. Żona pułkownika, oburzona tymi podejrzeniami, wzywa pannę Marple – starą znajomą o nieprzeciętnych zdolnościach śledczych.
Atmosfera w King’s Abbot jest daleka od sielanki. Plotki, samobójstwo, śmierć tytułowego Rogera Ackroyda... Herkules Poirot podejmuje grę z wyjątkowo perfidnym mordercą. Asystentem detektywa zostaje doktor Sheppard – miejscowy lekarz, który świetnie zna tajemnice niewielkiej społeczności. Powieść wywołała wiele kontrowersji, ponieważ niektóre wątki miały być sprzeczne z ówczesnymi kanonami literatury kryminalnej, za co Agathę Christie postanowiono ponoć wykluczyć z klubu zrzeszającego autorów powieści detektywistycznych. Jak było naprawdę, dowiecie się z Posłowia.
Kiedy właściciel dużej londyńskiej firmy nieoczekiwanie umiera we własnym biurze na skutek otrucia, policja tworzy długą listę podejrzanych. Są na niej: atrakcyjna młoda żona z kochankiem, syn żywiący urazę o sposób prowadzenia interesów i córka sfrustrowana tym, że ojciec nie dopuścił do jej ślubu z ukochanym. Już się wydaje, że śledztwo doprowadziło do odkrycia winnego, kiedy nowa zbrodnia obala dotychczasowe koncepcje. Szczęśliwie panna Marple wpada na pomysł, który naprowadzi policję na właściwy trop.
Klimat starej angielskiej posiadłości, rodzinne niesnaski i skandale, spalony testament i wiele mylnych tropów. Kto z domowników miał motyw, by otruć właścicielkę rezydencji Styles Court? Czy zbrodnię popełniono z namiętności, czy z chciwości? Nad rozwikłaniem zagadki po raz pierwszy razem pracują – kapitan Hastings, marzący o tym, żeby być Sherlockiem Holmesem, i Herkules Poirot, który nie musi o tym marzyć. Tajemnicza historia w Styles ukazała się w roku 1920. To powieściowy debiut Agathy Christie, w którym po raz pierwszy pojawiła się postać Herkulesa Poirot – legendarnego dziś, ikonicznego detektywa. Oddając w ręce czytelników to konkretne wydanie świętujemy stulecie debiutu Królowej Kryminału.
Stara pani Boynton nie należy do czułych matek i gromadkę swoich dzieci, czy może raczej podwładnych, trzyma żelazną ręką. Gdy pewnego dnia kobieta ginie, niewiele osób okazuje jej bliskim współczucie. Na prośbę pułkownika Carbury’ego Herkules Poirot podejmuje się rozwiązać zagadkę tej śmierci przed upływem 24 godzin. Niezwykła powieść kryminalna, fascynujący thriller psychologiczny, refleksje o wartości życia ludzkiego spisane tuż przed II wojną światową. A wszystko w olśniewającym egzotyką otoczeniu.
Najbardziej przerażające i enigmatyczne sprawy Herkulesa Poirot i panny Marple. Agatha Christie i solidna dawka grozy? Tajemnice, nadprzyrodzone moce i snujące się widma? Po trzykroć tak! Kto sądzi, że Christie pisała jedynie klasyczne kryminały, jest w błędzie. Ten zbiór opowiadań dowodzi, jak wszechstronną była autorką. Wisienką na torcie jest opowiadanie "Żona Kenity" w przekładzie Marty Kisiel-Małeckiej. W języku polskim tekst ukazuje się po raz pierwszy. Chciałoby się rzec za Herkulesem: Bon appétit, mon ami. Wszak jesienią lepiej zostać w domu i zagłębić się w lekturze, niż niepotrzebnie kusić licho.
Zbiór opowiadań Agathy Christie – zgodnie z kulinarnym tytułem – to prawdziwa uczta dla wielbicieli prozy mistrzyni kryminału. Głodny wrażeń czytelnik znajdzie tu historię skradzionego rubinu (Tajemnica gwiazdkowego puddingu), a także nierozwiązywalną zagadkę morderstwa, do którego dojść nie mogło (Zagadka hiszpańskiej skrzyni). Słynny detektyw Herkules Poirot bawi się w kota czyhającego na mysz (Popychadło), odkrywa prawdę dzięki rytuałom kulinarnym (Dwadzieścia cztery kosy), a w innym miejscu bada spełniający się senny koszmar (Sen). Na deser autorka serwuje Szaleństwo Greenshawa z niezawodną panną Marple.
Herkules Poirot jest bohaterem wszystkich czterech opowiadań tomu. Morderstwo w zaułku – mało wiarygodne samobójstwo, a może jednak morderstwo? Niewiarygodna kradzież – kto chciał skompromitować lorda, kradnąc dokumenty państwowe? Lustro nieboszczyka – kto zabił ekscentrycznego arystokratę? Trójkąt na Rodos – czemu służą wieloramienne trójkąty wielomałżeńskie? Wnioski są dwa. Pierwszy: nie ma faktów oczywistych. Drugi: każdy fakt może zyskać nową interpretację. A drwina z „małych szarych komórek” Herkulesa Poirot nikomu nie ujdzie na sucho.
Akcja książki zbudowana jest wokół zagadki morderstwa popełnionego w pociągu. Śledztwo okazuje się trudne i nietypowe: nie znaleziono ofiary, a jedyny świadek zdarzenia podróżował innym pociągiem. Nikt nie wierzy starszej damie upierającej się przy swojej wersji zdarzeń. Intryga zagęszcza się, gdy dochodzi do kolejnych zabójstw. Panna Marple, detektyw amator, wysyła na miejsce zbrodni swoją młoda przyjaciółkę Lucy Eyesbarrow. Czy obu kobietom uda się zdobyć informacje, które skierują śledztwo na właściwe tory?
Gdy niewinna halloweenowa impreza zmienia się w prawdziwy koszmar, tylko Herkules Poirot jest w stanie zdemaskować mordercę. Podczas nocnych towarzyskich zabaw Joyce Reynolds przechwala się, że kiedyś była świadkiem morderstwa. Nikt jej nie wierzy, lecz wkrótce… dziewczynka zostaje znaleziona martwa, z twarzą zanurzoną w wiadrze pełnym jabłek. Herkules Poirot i Ariadna Oliver muszą się spieszyć, by ujawnić zło odpowiedzialne za to upiorne morderstwo. Duchy w Wenecji to filmowa adaptacja wybitnej powieści Agathy Christie pt. Wigilia Wszystkich Świętych. Film wyreżyserował i zagrał w nim główną rolę Kenneth Branagh. Niniejsze wydanie specjalne zostało opatrzone wstępem autorstwa scenarzysty filmu, Michaela Greena, który wyjaśnia, dlaczego wybrał akurat tę powieść królowej kryminału i dlaczego zaproponował interpretację dość daleką od oryginału.
Poirot wyjeżdża odpocząć do Egiptu, ale od razu zawodową czujność budzą relacje między trojgiem współuczestników wycieczki. Linnet Ridgeway posiada wszystko: urodę, inteligencję, bogactwo… i męża, którego zwinęła sprzed nosa swojej przyjaciółce Jacqueline. Teraz Jacqueline nie opuszcza jej na krok, pojawiając się wszędzie tam, gdzie udaje się para w podróży poślubnej. Jej obecność zatruwa im każdą chwilę… Linnet z mężem próbują uwolnić się od jej krępującej obecności, w tajemnicy wsiadając na statek podróżujący po Nilu. Ale okazuje się, że Jacqueline już tam jest…
Seryjny morderca zabija ludzi w porządku alfabetycznym. Odpracował już litery "A", "B" i "C"… Czy zostanie schwytany, zanim dojdzie do "Z"? Sprytny przestępca umyka wymiarowi sprawiedliwości, mimo że przed każdą zbrodnią wysyła list z informacją, gdzie i kiedy należy szukać następnej ofiary. W listach podpisuje się "A.B.C.". Czyżby zabójca cierpiał na kompleks alfabetyczny? Poirot czuje, że za tym pozornym szaleństwem musi skrywać się umysł przebiegły i metodyczny, a zostawiane wskazówki mają sprowadzić policję na błędny trop.
Tajemniczy gospodarz zaprasza do domu na wyspie dziesięć osób. Gdy dwie z nich giną, goście zdają sobie sprawę, że to, co początkowo uważali za nieszczęśliwy wypadek, jest dziełem zabójcy. Postanawiają odkryć jego tożsamość, ale okazuje się, że… nikt nie ma alibi. Odizolowani od społeczeństwa, niezdolni do opuszczenia miejsca pobytu, umierają jeden po drugim w sposób opisany w dziecięcej rymowance, którą wywieszono w ich pokojach.
Panna Marple, dzięki hojności swego siostrzeńca Raymonda, wypoczywa w luksusowym hotelu na jednej z wysp karaibskich. Egzotyczne otoczenie bynajmniej nie oszałamia starszej pani, a gdy zostaje zamordowany emerytowany major – stary, nieszkodliwy nudziarz – panna Marple rozpoczyna prywatne śledztwo. Swoim zwyczajem porównuje ludzi i sytuacje do znanych sobie osób i wydarzeń z sennego miasteczka St Mary Mead… I jak zwykle rozwiązuje niezwykle zagmatwaną zagadkę.
1 2 3 4 5
z 5
skocz do z 5