Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Szczodraki, kusaki, lany poniedziałek... Polskie tradycje ludowe

Zenon Gierała

Szczodraki, kusaki, lany poniedziałek... Polskie tradycje ludowe

7.0

(3 oceny) wspólnie z

13,51

 

Oto barwne opowieści o zwyczajach i obrzędach zakorzenionych w polskiej tradycji ludowej. Wiele zachowało się do dzisiaj, ale do tych najstarszych sięgają pamięcią tylko nieliczni. To właśnie z ich wspomnień, okraszonych wiedzą zaczerpniętą z opracowań naukowych, wyłonił się zadziwiający świat dawnych wierzeń i obchodów w ciągu roku obrzędowego. Ta niezwykła książka przybliża go obecnemu pokoleniu, aby nie został całkiem zapomniany.

Złożyły się na to wyjątkowe dzieło lata systematycznej, często bardzo żmudnej pracy zbierackiej Zenona Gierały – cenionego autora, publicysty, gawędziarza i znawcy folkloru. Nie jest to książka naukowa, lecz pomyślana jako zbiór opowieści, które czytelnik może jednak potraktować jako źródło wielu ciekawych wiadomości, których nie sposób znaleźć w opracowaniach naukowych.

Książka skierowana jest do wszystkich zainteresowanych polskim folklorem, do rodziców, nauczycieli i wychowawców, chcących przekazać młodzieży i dzieciom wiedzę o tradycjach ludowych, których zaledwie ślady pozostały w naszej kulturze.

Podział książki na cztery rozdziały: zimę, wiosnę, lato i jesień pokazuje miejsce poszczególnych zwyczajów w roku obrzędowym i pozwala poczuć klimat odchodzącego świata początku XX wieku.

Jedność
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-814-4129-2

Liczba stron: 200

Cena detaliczna: 26,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...