Menu

Joris-Karl Huysmans

Urodzony w 1848 roku, francuski pisarz. Mieszkał w Paryżu. W jego rodzinie wszyscy synowie byli malarzami. Przez ponad 30 lat pracował jako urzędnik w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Debiutował powieścią „Marta” (Marthe, Histoire d’une fille) w 1876 roku. Jego najsłynniejszą książką jest „Wspak”, która wzbudziła wiele kontrowersji. Oskarżyciel Oscara Wilde’a odwołał się do niej i określił ją jako „sodomiczną”. Kolejne dzieła były związane z jego nawróceniem: „W drodze” (1895), „La Cathédrale” (1898) i „Oblat” (1903). Był założycielem Akademii Goncourtów. Zmarł 12 maja 1907 roku w Paryżu. Został pochowany na Cmentarzu Montparnasse w Paryżu.
"W drodze" była co prawda wydana już w latach 60. ubiegłego stulecia przez PAX, jednak w wersji ocenzurowanej przez władze komunistyczne. Polski czytelnik otrzymuje wersję oryginalną bez retuszu, po 126 latach od premiery. Joris-Karl Huysmans (1848-1907) jest jednym z najważniejszych pisarzy francuskich, założycielem i pierwszym prezydentem prestiżowej Akademii Goncourtów. Początkowo zafascynowany naturalizmem, impresjonizmem, a potem dekadencją. Nieoczekiwanym epizodem jego burzliwego życia było porzucenie świata i powrót do Kościoła Katolickiego. "Nie jestem dzieckiem. Jeśli mam wiarę i przyjmuję katolicyzm, nie mogę wyobraź sobie go letnio i jak chorągiewka, podgrzany w kąpieli wodnej fałszywej gorliwości. Nie chcę kompromisu i rozejmu, wyuzdania i komunii na przemian, rozpusty i pobożności. Nie. Wszystko albo nic. Albo przeobrazić się w pełni, albo nic nie zmieniać!" - pisze autor.
Autor jest jednym z najmniej docenianych pisarzy katolickich. Jednak jego droga nie była taka prosta. Musiał zmierzyć się ze swoimi myślami. Przebył trudną podróż od dekadencji, aż do fascynacji światem. Powrócił do wiary, Kościoła i Chrystusa. Zmienił cały swój świat. Joris-Karl Huysmans jest założycielem Akademii Goncourtów i jego pierwszym przedstawicielem. W dzieciństwie porzucił Kościół Katolicki. Pragnął lepiej poznawać środowisko paryskiej bohemy. Jego pasja kłóciła się z codziennym zajęciem. Kto wie, być może to właśnie uratowało go przed całkowitą degeneracją. W końcu przez 32 lata pracował jako urzędnik w ministerstwie. Rozpoczynał od powieści „Marta”. Jednak stał się znany przez swoją szokującą (jak na tamte czasy) książką „Wspak”. Huysmans miał przez nią wiele problemów. Zainteresował się nią sam oskarżyciel z procesów Oskara Wilde’a. Następny tytuł okazał się jeszcze bardziej kontrowersyjny. Autor opisał w nim zjawisko francuskiego satanizmu. Publikował również w prasie. Nadszedł czas, w którym życie autora pochłonęły problemy. Pojawiły się kłopoty ze zdrowiem, zmarła jego najbliższa przyjaciółka, a także za drzwiami szalała wojna francusko-pruska. To zbyt dużo jak na jedną osobę. Głównym bohaterem powieści jest Durtal, który jest utożsamiany z autorem- dokonał nagłej, niesłychanej przemiany. Doprowadziła go do tego bliskość zła i cierpienia, rozczarowanie światem artystycznym, a przede wszystkim własne przeżycia. Durtal był lekkoduchem. Pewne wydarzenia doprowadziły do jego przemiany. W skutek tego przeszedł duchową przemianę. Trafił do zakonu Trapistów. To miejsce stało się dla niego azylem. Od tego momentu powieść obrazuje zmianę duchową bohatera. Tak właśnie powstała „Katedra”. Książka zyskała niesamowicie duży sukces komercyjny. Tytuł ten dość szybko stał się bestsellerem. Został przetłumaczony na wiele języków. Huysmans odniósł sukces. Mógł wreszcie porzucić pracę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Książka jest niezwykłym studium symboliki wiary, bazującym na pierwowzorze katedry z Chartres. Trylogię zamyka powieść „Oblat”. Faktycznie Huysman należał do opactwa Liguge, w diecezji Poitiers. Mieszkał tam jako świecki mnich.
Oblat to kontynuacja wydanej w zeszłym roku Katedry, ostatni tom trylogii obrazującej mozolny proces nawrócenia głównego bohatera i zarazem autora książki. Powieść ukazuje jak z pozycji dekadenta, literata i satanisty, bohater przechodzi poprzez osobiste spotkanie z Bogiem, do poświęcenia mu życia w charakterze świeckiego mnicha. To przepiękna klasyczna książka katolicka, arcydzieło literatury francuskiej.