Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Taniec na gruzach. Nina Novak w rozmowie z Wiktorem Krajewskim

Wiktor Krajewski, Nina Novak

Taniec na gruzach. Nina Novak w rozmowie z Wiktorem Krajewskim

7.6

(74 ocen) wspólnie z

27,97

 

"Jestem tancerką klasyczną, więc mam to we krwi, że nigdy nie patrzę pod nogi, ale przed siebie. Ot, taka postawa. Również wobec życia".

Nina Novak, najwybitniejsza polska primabalerina, która podbiła Amerykę. W Polsce znana tylko nielicznym miłośnikom baletu, zrobiła na świecie oszałamiającą karierę. Tańczyła na Broadwayu obok najlepszych tancerzy Hollywood. Zmieniła myślenie Amerykanów o balecie. Obecnie ma 97 lat i nadal kilka godzin dziennie poświęca ćwiczeniom, które pozwalają jej utrzymać formę i uczyć młode baletnice w swojej szkole w Wenezueli.

Jako sześciolatka odkryła swoją pasję do baletu. W wieku ośmiu lat zdała do szkoły baletowej i postanowiła poświęcić wszystko dla baletu. Została wybrana przez Bronisławę Niżyńską, żeby odbyć tournée po Londynie i Paryżu. W trakcie II wojny światowej trafiła do obozu pracy, gdzie czekała ją śmierć z wycieńczenia. Z obozu pomogła jej wyjść Loda Halama. Nina zostawiła tam najbliższych i mentalnie nigdy obozu nie opuściła.

Jak wygląda życie najwybitniejszej polskiej baletnicy?
Ile poświęciła, żeby odnieść taki sukces?
Co balet zmienił w jej życiu?
Dlaczego przez lata nie potrafiła opowiadać o czasie wojny?

Opowieść o niezwykłej kobiecie, jej pasji i miłości, która daje siłę

Prószyński Media
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-816-9236-6

Liczba stron: 424

Format: 135x205mm

Cena detaliczna: 42,00 zł

Wywiad z Niną Novak i Wiktorem Krajewskim

Komentarze i recenzje nie są potwierdzone zakupem

Aneta Samborska

Gorąco polecam. zachwycający wywiad

Historia Niny Novak wzrusza niemal od pierwszych stron. Jest to opowieść o życiu osobowości, która do końca hodowała w sobie upór i nie dawała za wygraną mimo licznych przeciwności.  Zachęcam do zapoznania się z tym niezwykłym wywiadem. Książka przypadnie do gustu szczególnie osobom pasjonującym się tańcem. 

Marysia Ćwiek

Inspirująca historia

Bardzo ciekawie napisana książka. Bohaterką opowieści jest niezwykła kobieta, która w młodości przeszła ciężkie chwile. Książka opowiada o niesamowitym bagażu doświadczeń i przeżyć. Historia Niny Novak jest bardzo inspirująca. Zachęcam do przeczytania. Świetna biografia. 

 

Danuta Gołąb

Gorąco polecam!

Taniec na gruzach to niesamowita historia o kobiecie, która mimo trudu jaki przeszła osiągnęła wielki sukces. Wiktor Krajewski pokazał nam portret silnej kobiety. Wspaniała, wybitna postać Niny budzi podziw, szacunek. Gorąco polecam!

 

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...