Menu

Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy Magdalena Wolińska-Riedi Książka

28,39 zł
23,30 zł - najniższa cena z 30 dni przed obniżką
39,99 zł (-29%) - cena detaliczna
Zamów teraz, wyślemy w poniedziałek.
Zobacz więcej
Wydawnictwo: Znak
Rodzaj oprawy: broszurowa ze skrzydełkami
Wydanie: pierwsze
Liczba stron: 288
Format: 144x205
Rok wydania: 2020
28,39 zł

Nowa książka Magdaleny Wolińskiej-Riedi, autorki bestsellerowej Kobiety w Watykanie

Zdarzyło się w Watykanie, czyli prawdziwe historie opowiadane przez osoby pracujące przez wiele lat za Spiżową Bramą. Demetrio – przez cztery dekady pracownik Drukarni Watykańskiej. To spod jego ręki wyszły okładki „L’Osservatore Romano” na takie okazje, jak wybór Karola Wojtyły czy śmierć Jana Pawła II. To on po zamachu w 1981 roku uratował papieża przed spadnięciem z noszy, w ostatniej chwili podtrzymując jego bezwładne ciało. Paolo – inżynier, ale też wynalazca. To dzięki niemu Jan Paweł II mógł odprawiać msze i spotykać się z wiernymi prawie do końca. Tworzył przemyślne urządzenia, podjazdy, wózki, które wspierały coraz słabszego papieża. Jego pomysłowość wielokrotnie ratowała sytuację. Wstawił nawet fotel fryzjera Jana XXIII do papamobile. Luciano – w trakcie ponad 40 lat pracy zajmował wiele stanowisk. Ale najbardziej lubi obsługiwać windę, którą najwięksi tego świata jeździli wprost do papieskiego apartamentu. Opowiada, jak uspokajał zdenerwowanego przed spotkaniem z papieżem Fidela Castro czy cierpiącego na klaustrofobię Woody'ego Allena.

Kim jest autorka książki Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy?

Magdalena Wolińska-Riedi, jako jedna z nielicznych kobiet, mieszkała za Spiżową Bramą przez prawie 20 lat. Teraz rozmawia z innymi świeckimi pracownikami i mieszkańcami Watykanu, którzy jeszcze nigdy nie opowiadali o swoich przeżyciach. I choć o jej rozmówcach nie słyszał właściwie nikt, przez dziesiątki lat żyli i pracowali w świecie, do którego dostęp mają tylko nieliczni. Odkrywają tajemnice tego zamkniętego miejsca, dzielą się związanymi z nim niezwykłymi historiami, a także swoimi osobistymi spotkaniami z Janem Pawłem II. Rozmowy przeplatane są również wyjątkowymi wspomnieniami autorki. Sprawdź także inną bestsellerową książkę pisarki Kobieta w Watykanie. Magdalena Wolińska-Riedi to polska dziennikarka i korespondentka z Watykanu. Jako wolontariuszka podczas Światowych Dni Młodzieży w 2000 roku poznała swojego przyszłego męża – jednego z oficerów Gwardii Szwajcarskiej.

Szczegółowe informacje na temat książki Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy

Wydawnictwo: Znak
EAN: 9788324060931
Autor: Magdalena Wolińska-Riedi
Rodzaj oprawy: broszurowa ze skrzydełkami
Wydanie: pierwsze
Liczba stron: 288
Format: 144x205
Rok wydania: 2020
Data premiery: 14/10/2020

Oceny i recenzje książki Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy

Średnia ocen:
~ /10
Liczba ocen:
0
lubimyczytac.pl
Powiedz nam, co myślisz!

Pomóż innym i zostaw ocenę!

Zaloguj się, aby dodać opinię
25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

Nowa książka Magdaleny Wolińskiej-Riedi pt. "Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy" to fascynująca opowieść o tajemnicach jednego z najbardziej enigmatycznych miejsc na Ziemi - Watykanu. Autorka, dzięki swojemu niemal dwudziestoletniemu pobytowi za Spiżową Bramą, ma dostęp do unikalnych historii i osobistości, których doświadczenia zwykły śmiertelnik mógłby jedynie zgadywać.Demetrio, będący pracownikiem Drukarni Watykańskiej przez cztery dekady, jest człowiekiem, którego dłonie miały bezpośredni wpływ na historyczne wydania „L'Osservatore Romano" - jedne z najważniejszych w dziejach papiestwa, w tym ogłaszające wybór Jana Pawła II oraz pożegnania z Janem Pawłem II po jego śmierci. W szczególności przejmujący jest opis jego działania podczas zamachu na papieża w 1981 roku, kiedy to instynktownie uratował życie papieża przed potencjalnym upadkiem z noszy.Kolejna postać, Paolo, inżynier i wynalazca, odegrał też kluczową rolę w życiu Jana Pawła II. Dzięki jego wynalazkom i adaptacjom papież mógł aktywnie uczestniczyć w życiu Kościoła mimo postępujących ograniczeń zdrowotnych. Przykładem kreatywności Paolo jest dostosowanie fotela fryzjerskiego Jana XXIII do specjalnych potrzeb papamobile.Luciano, z kolei, dzieli się z czytelnikami swoimi niezwykłymi doświadczeniami z lat pracy w Watykanie. Jako operator windy, miał okazję obsługiwać wiele znaczących osobistości świata, w tym takich jak Fidel Castro czy Woody Allen, dzieląc się anegdotami dotyczącymi ich wizyt i stanów emocjonalnych tuż przed spotkaniem z papieżem.Wolińska-Riedi ujawnia w swojej książce Watykan od kulis, przedstawiając zarówno prywatne momenty, jak i wielkie wydarzenia z punktu widzenia tych, którzy są na co dzień niezauważalni dla zewnętrznego obserwatora, a jednak odgrywają niebagatelne role w funkcjonowaniu Stolicy Apostolskiej. To nie tylko historia kościoła, ale przede wszystkim ludzi, którzy są jego sercem.Magdalena Wolińska-Riedi, będąc jedną z niewielu kobiet, które miały okazję mieszkać na terenie Watykanu, dzięki swoim osobistym doświadczeniom i relacjom z pracownikami oraz mieszkańcami, składa hołd tym, którzy na co dzień służą w cieniu Spiżowej Bramy. W tym sensie jej książka jest nie tylko kroniką, ale i hołdem dla tych, którzy są integralną częścią historii jednego z najświętszych miejsc na świecie.

25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

Książka jest drugą z kolei pozycją napisaną przez Magdalenę Wolińską - Riedi - dziennikarkę i korespondentkę TVP z Watykanu. Autorka mieszkała ponad 16 lat za Spiżową Bramą jako żona oficera Gwardii Szwajcarskiej. To co niezwykle cenne, to możliwość naocznego zaobserwowania rzeczywistości codziennej najmniejszego państwa na świecie jako jego mieszkaniec, ale jednocześnie przybysz, z perspektywy zawodowej jako dziennikarka a także kobieta w katolickim świecie w większości zdefiniowanym przez mężczyzn. Książka opowiada o kilku osobach świeckich pracujących w bliskim otoczeniu papieża. Są wśród nich pracownik Pałacu Apostolskiego, który przez 27 lat obsługiwał najważniejsza windę w tym państewku, prowadzącą bezpośrednio do pokojów papieskich, pracownik Drukarni Watykańskiej, krawiec, ogrodnik, kierowca, czy papieski inżynier-wynalazca. Jak możemy się przekonać, autorka opowiadając historię poszczególnych osób, daje nam wgląd nie tylko w biografię każdej pojedynczej osoby, co też odsłania tajemnice ich zawodu czy profesji w kontekście bardzo specyficznego miejsca, jej wykonywania. Zapewne bowiem inaczej wygląda rzeczywistość krawca, inżyniera, pracownika wydawnictwa czy ogrodnika w innych miejscach na kuli ziemskiej a inaczej tam w Watykanie.Pani Magdalena dodatkowo w tą opowieść o ludziach i ich zadaniach, nazywanych często przez nich samych posługą - wplata rozmowy z tymi bohaterami, co daje poczucie autentyczności i świadczy o zrobieniu dobrej roboty dziennikarskiej. To mikro wywiady opowiedziane z przez pryzmat miejsca i osoby. Bardzo ciekawa forma, nienachalnej prezentacji postaci.Kolejną kwestią nie mniej istotną w tej książce jest opowiadanie codzienności papieża, głównie Jana Pawła II, ponieważ to w trakcie trwania jego pontyfikatu autorka mieszkała za murami Watykanu i wykonywała swoją pracę jako korespondentka. Poznajemy Ojca Świętego z pryzmatu nie tylko głowy państwa, głowy Kościoła Katolickiego, ale też przybysza z dalekiego kraju, duszpasterza tęskniącego za spotkaniami z drugim człowiekiem, wyrażane często w prywatnych relacjach z pracownikami, którzy go otaczali. W swoich wspomnieniach prezentowane w książce postaci opowiadają o tym jak postrzegali Jana Pawła II, czego doświadczali podczas wykonywania swojej pracy, co było dla nich trudne a co sprawiało, że czuli się wyjątkowo.Warto zajrzeć do tej pozycji, jeśli chce się poznać choć fragment codzienności w Watykanie w najbliższym otoczeniu papieża. Książka jest napisana w sposób nienachalny, szybko się czyta a co ważne nie męczy zbędną faktografią.