Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Uzależnienie finansowe jako zagrożenie bezpieczeństwa ekonomicznego państwa

Piotr Siemiątkowski

Uzależnienie finansowe jako zagrożenie bezpieczeństwa ekonomicznego państwa

58,00

 

Niniejsza praca stanowi próbę nowego spojrzenia na kwestie dotyczące międzynarodowych przepływów kapitału i wynikającego z nich zewnętrznego uzależnienia finansowego państwa. W obliczu procesów ekonomizacji bezpieczeństwa oraz finansyzacji gospodarki problematyka bezpieczeństwa ekonomicznego nabiera nowego znaczenia. Koniecznością staje się monitorowanie międzynarodowych relacji, zwłaszcza przepływu strumieni kapitału, w celu dostarczenia rzetelnych informacji polityce gospodarczej. Zaproponowany w pracy szczegółowy zestaw wskaźników pozwolił na stworzenie rankingu państw pod względem ich uzależnienia od zewnętrznych strumieni finansowania.

Przedstawione wyniki badań w znacznym stopniu wypełniają lukę w literaturze naukowej z zakresu bezpieczeństwa ekonomicznego państwa. Z uwagi na wielowymiarowość i złożoność poruszanych zagadnień rozprawa nie wyczerpuje tematu, może jednak być przyczynkiem do dalszego rozwoju badań w tym kierunku.

„Chcę wyraźnie powiedzieć, że pomysł badania należy ocenić wysoko. Podobnie wysoko należy ocenić jego realizację, chodzi mi o formę i szczegółowość. Mówiąc o tym, chcę podkreślić, że jest to autentyczny własny wkład, którego tak często szukamy w pracach na stopień i bardzo często mamy trudności z jego znalezieniem”.
Z recenzji prof. Katarzyny Żukrowskiej

Wydawnictwo Naukowe UMK
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-231-3408-4

Liczba stron: 528

Format: 16.0x23.0cm

Cena detaliczna: 58,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...