Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Widziadła Gra wywiadów Walka mocarstw

Władimir Abarinow

Widziadła Gra wywiadów Walka mocarstw

4.0

(1 ocena) wspólnie z

39,90

 

Jest to próba rekonstrukcji operacji szpiegowskich, począwszy od rewolucji październikowej, poprzez II wojnę światową, zimną wojnę, rozpad Związku Radzieckiego, aż do współczesnej nam mrocznej Rosji Putina. To opowieść o walce mocarstw, wyścigu zbrojeń, marzeniach o „cudownej broni”, o rozszczepieniu atomu i kosmicznych lotach. A także o okrutnej walce wewnątrz Rosji, o likwidacji wrogów, o porwaniach i tworzeniu coraz wymyślniejszych trucizn. O szpiegach prawdziwych oraz tych, z których szpiegów uczyniono ? po to by ich zniszczyć, po to, by snuć dalej mroczną i bajkową opowieść o czających się wszędzie zewnętrznych wrogach. Autor starał się spojrzeć na historię gry wywiadów świeżym okiem, pod innym niż zwykle kątem i powiązać to, co dostrzegł, z procesami politycznymi. Dlatego też niniejsza książka, to raczej próba uchwycenia i odmalowania wzajemnych odbić agentów, ich widmowych działań, niemożliwych do rozwikłania wersji wydarzeń. To opowieść o paranoicznych wizjach, wielopiętrowych intrygach, o wzajemnej dezinformacji i królestwie obłędu, z którego nie ma już powrotu.

„Czasem zdaje się, iż szpiedzy całego świata występują w jednej, niekończącej się nigdy telenoweli, występują w niej już tak długo, że prawdziwy świat zmieszał im się z planem reality show. (…) W pojedynku, w którym każdy usiłuje pokonać odbicie przeciwnika, nie ma zwycięzców. W lustrzanym świecie wszystko jest na opak: klęska agenta zmienia się w chwalebne zwycięstwo ? byle zdołał zarazić oponenta obłędem, byle zmusić go do poszukiwania zdrady we własnych murach. (…) Prawdziwa historia wywiadu nie zostanie nigdy napisana. Nie dlatego nawet, iż kreślą ją głównie emerytowani szpiedzy, malujący apologię swej mało zaszczytnej profesji. Nie dlatego, że wielu tajemnic ciągle nie ujawniono. Prawdziwej historii napisać się nie da, bo jej nie ma ? wewnątrz jest tylko owa lustrzana pustka. Z drugiej jednak strony, nie sposób zaprzeczyć, iż szpiegostwo odegrało istotną rolę w historii, szczególnie w czasach zimnej wojny. Rola owa była jednak zgoła inna niż ją sobie wyobrażamy”.
Władimir Abarinow

Fundacja Sąsiedzi
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-645-0540-9

Liczba stron: 388

Format: 14.5x20.5cm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...