Menu

Wojciech Karpiński

Wojciech Karpiński (ur. 1943), historyk idei, krytyk literacki, historyk sztuki, tłumacz. Wielokrotnie wyróżniany, otrzymał m.in. nagrodę Fundacji im. Kościelskich (1975), Ingram Merrill Award (1978) oraz nagrodę Fundacji A. Jurzykowskiego (1989). Debiutował w latach 70. i wczesnych 80. szkicami poświęconymi sylwetkom XIX-wiecznych polskich polityków, myślicieli, mężów stanu.
Książka o wrażliwości. Od pierwszych zdań otula ciepłym, poetyckim nastrojem. „Odnaleźć się lub zgubić” to zbiór opowiadań wyrażający niepewność autora, który nieustannie poszukuje istotnych wartości w obrębie życiorysu narratora i przywołanych postaci. Ostatecznie nie rozstrzyga dylematu zawartego w tytule. Ujawnia natomiast rozczarowanie realizmem codzienności, obserwuje ją z różnej perspektywy, choruje na romantyzm, stąd momentami podróżuje na pograniczu rzeczywistości i fantazji. Książka niewątpliwie skłaniająca do głębszej refleksji i interpretacji w odniesieniu do własnych wyborów.Beata Biały, „Twój Styl”“Odnaleźć się lub zgubić” to proza o stanach uczuciowych. Opowiadania łączy wyjątkowa dojrzałość języka, w którym liczne niedomówienia wyrażająogromny szacunek i zaufanie wobec czytelnika. W swoim przekazie W. Karpiński jest niebywale szczery i autentyczny.Bożena Dykiel, aktorka"
Wojciech Karpiński opisując czas dorastania bohatera, przywraca zapomniane słowa. Przedstawia obrazy życia w miejscach, które istnieją, choć tylko ktoś wtajemniczony potrafi się po nich poruszać. Bohater powraca do nich, uświadamia sobie co przemknęło niezauważone. Przypomina co tak ważne było w rozumieniu sensu bycia. Każdy z nas zapewne ma takie miejsca. W czasach, które gonią w zawrotnym tempie nie wiadomo dokąd, potrzebujemy chwili wyciszenia, powrotów, zanurzenia w świat, który zostawił w nas ślad na całe życie. Autor pisze jak możemy do tego świata wrócić i jak to porządkuje nasze życie. Ta książka jest jak drogowskaz, którego coraz częściej nam brakuje.
120 dni Kultury to wybitna, odkrywcza książka! Rodzaj testamentu Wojciecha Karpińskiego, któremu zawdzięczamy „książki zbójeckie”: nowe spojrzenie na literaturę Polską w podzielonej Europie w „napowietrznym boju” o wolność indywidualną, społeczną i polityczną. W 120 dniach Kultury Karpiński powraca do najważniejszych tekstów opublikowanych w czasopiśmie, do najważniejszych autorów i wydarzeń. Dzięki oryginalnemu doborowi cytatów i komentarzy książka ta może zainteresować nie tylko oddanych miłośników „Kultury”, ale też zupełnie nową, młodą publiczność, która do tej pory mogła czuć się przytłoczona mnogością tekstów (i kontekstów) związanych z czasopismem Giedroycia. Dla tych, którzy „Kulturę” znają, będzie to więc podróż sentymentalna. Dla młodych czytelników – rodzaj przewodnika, który otworzy przed nimi świat Czapskiego, Miłosza, Gombrowicza, Jeleńskiego i wielu innych. Prof. Andrzej St. Kowalczyk, Uniwersytet Warszawski