Menu

Vaclav Smil

VACLAV SMIL – urodził się 9 grudnia 1943 roku w Pilznie. Jest kanadyjskim naukowcem czeskiego pochodzenia oraz emerytowanym profesorem Wydziału Środowiska Uniwersytetu Manitoby w Kanadzie. Zajmuje się przede wszystkim tematyką związaną z zużyciem energii, środowiskiem, żywnością, ekonomią i polityką społeczną. Jest absolwentem Wydziału Nauk Naturalnych na Uniwersytecie Karola w Pradze. Po studiach zaczął pracę w regionalnym biurze planistycznym. W 1969 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam zrobił doktorat z geografii na Uniwersytecie Stanu Pensylwania. Chwilę później wyjechał do Kanady, gdzie zaczął pracę na Uniwersytecie Manitoby. Był też Konsultantem Banku Światowego, rządu Stanów Zjednoczonych i Centralnej Agencji Wywiadowczej.

Vaclav Smil – książki i wyróżnienia

Vaclav Smil pierwszą swoją książkę wydał w 1976 roku. Nosiła ona tytuł „China's Energy: Achievements, Problems, Prospects”. Smil otrzymał za nią Joseph Levenson Book Prize. W Polsce ukazały się takie jego pozycje, jak choćby “Liczby nie kłamią. 71 rzeczy, które trzeba wiedzieć o świecie” oraz „Tworzenie bogatego świata”. Vaclav Smil w 2013 roku został odznaczony Orderem Kanady. Dwa lata później otrzymał nagrodę naukową OPEC. Amerykański magazyn „Foreign Policy” umieścił go również na swojej liście FP Top 100 Global Thinkers.
Jeszcze nigdy w naszej historii nie dysponowaliśmy tak wieloma informacjami na wyciągnięcie ręki, a mimo to większość z nas nie wie, jak naprawdę działa świat. Dzięki tej książce poznacie i zrozumiecie siedem najbardziej fundamentalnych aspektów, od których zależy nasze przetrwanie i dobrobyt. Począwszy od produkcji energii i żywności, poprzez surowce i globalizację, aż po wszelkie zagrożenia, nasz wpływ na środowisko naturalne i jego przyszłość – książka „Jak naprawdę działa świat“ to bardzo potrzebna konfrontacja mitów z rzeczywistością. Bo żeby skutecznie rozwiązywać problemy, musimy najpierw poznać i zrozumieć fakty. Z tej ważnej i zachęcającej do myślenia książki dowiemy się na przykład, że globalizacja wcale nie jest nieunikniona i że wciąż zwiększamy swoją zależność od paliw kopalnych, co sprawia, że ich całkowita i szybka eliminacja jest mało prawdopodobna. Opierając się na najnowszych badaniach naukowych i stawiając czoła źródłom dezinformacji – od Yuvala Noah Harariego po Noama Chomsky’ego – Smil odpowiada na najdonioślejsze pytanie naszego stulecia: czy jesteśmy nieodwołalnie skazani na zagładę, czy może przyszłość przyniesie bardziej optymistyczną utopię? 
Czy podróżowanie samolotem jest bezpieczne? Ile ważą wszystkie krowy na świecie? Co sprawia, że ludzie czują się szczęśliwi? „Liczby nie kłamią” to książka o mieszkańcach Ziemi, o pożywieniu i paliwach, które dostarczają im energii, o transporcie i wynalazkach współczesnego świata, a także o tym, jak to wszystko wpływa na naszą planetę. Profesor Vaclav Smil zabiera czytelników na pasjonującą wyprawę, której celem jest odkrywanie faktów. Podsuwając nam zaskakujące dane statystyczne i prezentując pouczające infografiki, zachęca do otrząśnięcia się z intelektualnego lenistwa. Z tej pełnej fascynujących informacji i frapujących przykładów książki dowiemy się między innymi, ilu ludzi potrzebnych było do zbudowania piramidy Cheopsa, dlaczego szczepionki nie tylko ratują życie, ale są także opłacalną inwestycją, i czemu samochody elektryczne nie są (jeszcze) tak dobrym rozwiązaniem, jak nam się wydaje. Smil błyskotliwie łączy wiedzę naukową i historyczną ze zdrowym rozsądkiem, poruszając niezwykle szerokie spektrum zagadnień, które przedstawia w formie krótkich, ale treściwych rozdziałów. „Liczby nie kłamią” to pasjonująca lektura, która prowokuje do stawiania pytań w sprawach zbyt często traktowanych przez nas jako pewnik. Smil udowadnia, że fakty mają znaczenie. Liczby nie kłamią. Jaką prawdę nam zatem przekazują? Vaclav Smil to wybitny naukowiec i nauczyciel akademicki, emerytowany profesor kanadyjskiego Uniwersytetu Manitoby. Jest autorem ponad czterdziestu książek, poświęconych między innymi energetyce, innowacjom technologicznym, zmianom środowiskowym i populacyjnym, zagadnieniom żywienia i produkcji żywności, problematyce oceny zagrożeń oraz polityce publicznej. Członek Royal Society of Canada, kawaler Orderu Kanady.
Energia jest warunkiem wszystkiego. Energia ukształtowała Ziemię przez ruchy płyt tektonicznych i doprowadziła do bujnego rozwoju niezliczonych form życia. Wszystkie te ekosystemy i układy troficzne zależały od przepływu energii i ona modyfikowała je w ograniczonym stopniu. Ten prastary układ został zmieniony przez człowieka: jedyną istotę, która, używając intelektu, systematycznie ujarzmiała i wykorzystywała różne formy energii. Epokowe odkrycia niemal zawsze miały związek z energią i konsekwentnie wpływały na rolnictwo, przemysł, wojny, ekonomię, urbanizację, sposób życia, politykę czy środowisko. W tej książce - monumentalnym dziele wybitnego myśliciela - znajdziemy dogłębne, szczegółowe i równocześnie panoramiczne wyjaśnienie znaczenia ludzkich zdolności przetwarzania energii w odniesieniu do działania mechanizmów kulturowego i cywilizacyjnego postępu w ciągu ostatnich 10 tysięcy lat. Przedstawiono tutaj szeroką gamę metod, których użyła ludzkość, aby zmusić energię do napędzania rozwoju, i zarazem konsekwencje tych procesów: wpływ rosnących możliwości wykorzystania coraz większych ilości energii na życie człowieka. Publikacja ta w oryginalny, a przy tym mądry sposób poszerza horyzonty i pozwala spojrzeć na historię ludzkiej cywilizacji z zupełnie innej perspektywy. W książce: rozwój wiedzy o pozyskiwaniu, przekształcaniu i wykorzystywaniu energii kontrola zasobów i przepływów energii a kontrola społeczeństw różne drogi intensyfikacji produkcji energii na przestrzeni cywilizacji innowacje w pozyskiwaniu energii a konsekwencje społeczne, polityczne i środowiskowe ery i transformacje energetyczne w historii świata
Bestseller polecany przez Billa Gatesa! Wierzymy, że gigatony betonu, żelaza i szkła, które zużyliśmy do budowy nowoczesności, zagwarantują nam nieśmiertelność. Nic bardziej mylnego. Książka pokazuje jak bardzo współczesny świat stał się zależny od materiałów takich jak cement, żelazo, aluminium, plastik. Autor analizuje wszystkie materiały, których używamy aby sprostać wymaganiom współczesnego świata i zastanawia się czy będziemy w stanie to wszystko skonsumować. Nawet najbardziej wydajne procesy produkcyjne i najwyższe wskaźniki recyklingu mogą nie wystarczyć, aby powstrzymać rosnący popyt na materiały generowane przez wzrost poziomu życia. Książka pokazuje koszty jakie z tego wynikają, opowiada o tym jakie ma to znaczenie w ekonomii, przemyśle, środowisku. Książka jest pełna interesujących statystyk. Przedstawia nowe perspektywy interesujące czytelników zainteresowanych ekonomią, badaniami środowiska, analizą energetyczną, geologią mineralną, organizacją przemysłową, produkcją i inżynierią materiałową. Informacja o autorze/ redaktorze: Vaclav Smil Czesko-kanadyjski naukowiec. Profesor na University of Manitoba Członek Royal Society of Canada W 2010 roku znalazł się na liście 100 najlepszych światowych myślicieli (Foreign Policy). Wydał 35 książek i ponad 400 artykułów. Bil Gates mówi, że jest to jego „ulubiony żyjący autor, ponieważ jest myślicielem, który nigdy nie daje prostych odpowiedzi na skomplikowane pytania”.