Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wojna domowa w Hiszpanii 1936-1939

Robert Majzner

Wojna domowa w Hiszpanii 1936-1939

8.5

(2 oceny) wspólnie z

104,00

 

Zasadniczym celem publikacji jest wskazanie przyczyn zmiany, jaka po 17 lipca 1936 r. zaszła w podejściu Oddziału II SGWP do Hiszpanii, jako obiektu działań wywiadowczych, a ponadto – zweryfikowanie tezy wyrażonej przez samego szefa SGWP gen. bryg. Wacława Stachiewicza, iż zebrany materiał okazał się być w dużym stopniu bezwartościowym. W dziedzinie, w której spodziewano się go pozyskać najwięcej – tzn. broni pancernych i pancerno-motorowych, w jego opinii, nie dał on bowiem „szerszego obrazu możliwości taktycznych i operacyjnych”, gdyż spostrzeżenia dotyczyły wyłącznie „drobnej natury taktycznej i techniczno-taktycznej”. Tymczasem w rzeczywistości, zarówno ilość, jak i jakość materiału zdobytego przez Oddział II SGWP zasadniczo przeczą tej opinii tym bardziej, że obserwacje dotyczyły bardzo szerokiego zakresu zagadnień w obszarze praktycznie wszystkich broni głównych: piechoty, artylerii, saperów, lotnictwa i obrony przeciwlotniczej, broni pancernych i środków obrony przeciwpancernej, a także marynarki wojennej. Nie inaczej było również w dziedzinie analiz politycznych konfliktu, których ilość oraz spektrum obserwacji – głównie dzięki ppłk. Aleksandrowi Kędziorowi, wbrew powszechnej wiedzy – a raczej niewiedzy – były równie imponujące jak w dziedzinie wojskowej. Obejmowały one bowiem zarówno aspekty wewnętrzne polityki hiszpańskiej – tj. polityczne, ideologiczne, społeczne, gospodarcze, jak i stosunki międzynarodowe. Dostarczyły ponadto odpowiedzi na kluczowe w ówczesnej sytuacji pytanie o genezę wybuchu konfliktu oraz o jego geopolityczne konsekwencje dla całego kontynentu.

Taurus Media
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-935-7260-1

Liczba stron: 477

Format: 17.0x25.0cm

Cena detaliczna: 104,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...