Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wojna nazistowsko sowiecka 1941–1945

Evan Mawdsley

Wojna nazistowsko sowiecka 1941–1945

7.6

(5 ocen) wspólnie z

61,95

 

Starcie Związku Sowieckiego z nazistowskimi Niemcami miało decydujące znaczenie dla ostatecznego zwycięstwa Sprzymierzonych nad Hitlerem. Długotrwałe, niezwykle krwawe i prowadzone na gigantyczną skalę zmagania na lądzie, toczące się nieprzerwanie od roku 1941 do roku 1945, miały zdecydowanie odmienny charakter, niż walki na innych frontach drugiej wojny światowej.

Rosjanie walczyli stosowali odrębną, niezależną strategię, ponosząc zarazem straty znacznie większe niż pozostali uczestnicy wojny.Tymczasem Niemcy zaplanowali i prowadzili kampanię w Rosji jako jedyną w swoim rodzaju „wojnę na unicestwienie”.

Spoglądając na zagadnienie z perspektywy epoki postkomunistycznej, czasów, w których zimna wojna należy już do przeszłości, Evan Mawdsley w pełni wykorzystuje bogactwo nowych opracowań i materiałów źródłowych, tworząc opowieść, która jest zarazem przenikliwa i wielowątkowa, dając Czytelnikowi jasny i przejrzysty obraz gigantycznego konfliktu zbrojnego.

Ta miarodajna, nowatorska i przystępna książka wnosi ogromny wklad w historiografię zmagań sowiecko-niemieckich. To znakomita lektura dla tych, którzy chca zrozumieć slaczego Stalin zwyciężył, a Hitler poniósł klęskę.
Geoffrey Roberts, The Times Higher

Evan Mawdsley urodził się w Wielkiej Brytanii w roku 1945, zaledwie sześć tygodni po tym, jak Armia Czerwona zdobyła Reichstag. Obecnie jest profesorem historii powszechnej na uniwersytecie w Glasgow w Szkocji oraz autorem wielu książek i artykułów o politycznej i militarnej historii Rosji, między innymi The Russian Revolution and the Baltic Fleet, The Russian Civil War, The Stalin Years.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-233-2697-7

Liczba stron: 598

Format: 160x240mm

Cena detaliczna: 61,95 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...