Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Zapomniany sojusznik kajzerowskich Niemiec Armia Bułgarska w czasie pierwszej wojny światowej

Dariusz Faszcza

Zapomniany sojusznik kajzerowskich Niemiec Armia Bułgarska w czasie pierwszej wojny światowej

9.8

(6 ocen) wspólnie z

48,40

 

Dariusz Faszcza (ur. 1960) – dr nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku. Głównym przedmiotem jego zainteresowań są dzieje wojskowości Polski i Bułgarii w XIX i XX w., jak również problematyka bezpieczeństwa narodowego. Autor siedmiu opracowań (5. pułk piechoty Legionów, Pruszków 1994; Z dziejów 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Bolesława Krzywoustego 1945–2005, Warszawa 2005; Skazany na zapomnienie. Płk Kazimierz Bąbiński „Luboń–Wiktor”, Pułtusk 2008; Dowódcy 12. Dywizji Piechoty/Zmechanizowanej 1919–2008, Szczecin 2009; 54. pułk strzelców kresowych, Pruszków 2010; „Luboń”, „Wiktor”. Pułkownik Kazimierz Bąbiński 1895–1970, Warszawa 2010; 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana. 70 lat służby na Pomorzu Zachodnim (1945–2015), Warszawa 2015) oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych poświęconych tej problematyce. Członek Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego i Stowarzyszenia „Pogranicze”. Zastępca redaktora naczelnego „Pomorza Militarnego”.

Pierwsza wojna światowa funkcjonuje w zbiorowej pamięci przede wszystkim jako seria krwawych walk prowadzonych na Froncie Zachodnim i Wschodnim. Jednak konflikt ten swoim zasięgiem objął również inne regiony świata, a w jego orbicie znalazło wiele krajów, nie wyłączając państw położonych na Bałkanach. Wśród nich znalazło się Królestwo Bułgarii, które jesienią 1915 r. przystąpiło do wojny po stronie Państw Centralnych.
Niniejsza książka jest pierwszą w historiografii polskiej próbą przedstawienia udziału Armii Bułgarskiej w pierwszej wojnie światowej. Na podstawie źródeł i zgromadzonej literatury przedmiotu autor zaprezentował przebieg walk prowadzonych przez wojska bułgarskie w okresie od 1915 do 1918 r. Charakterystyka zmagań wojennych została przy tym wzbogacona o opis kształtowania się wojskowości bułgarskiej w czasach nowożytnych (od 1877 r. do 1915 r.) oraz analizę przyczyn i skutków decyzji o włączeniu się do konfliktu. Wysiłek zbrojny Bułgarii został ukazany na tle jej wyjątkowo złożonej sytuacji społecznej i gospodarczej, która miała znaczny wpływ na rezultat walk toczonych na froncie bałkańskim.
Książka ukazuje się w setną rocznicą przystąpienia Bułgarii do pierwszej wojny światowej.

Napoleon V
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-788-9339-4

Liczba stron: 254

Format: 17.0x24.0cm

Cena detaliczna: 65,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...