Menu

Instytut Psychologii Zdrowia PTP

Instytut Psychologii Zdrowia PTP
Psychoterapia współczesna to terytorium na którym prowadzone są fascynujące poszukiwania intelektualne i praktyczne. Przez wiele lat była podzielona i uprawiana w obrębie różnych obozów nazywanych „szkołami”, czy „systemami”., Akcentowały one swoją odrębność poprzez własne systemy pojęciowe oraz specyficzne języki opisu człowieka i pracy terapeutycznej. Tworzyły własne reguły szkolenia psychoterapeutów i zasady obowiązujące w relacjach z klientami. Jednak coraz więcej praktykujących psychoterapeutów podejmuje próby przezwyciężania tych podziałów i poszukuje integracji dorobku psychoterapii. Wydaje się. że jest wiele perspektyw pomocnych w dobieraniu przez psychoterapeutę odpowiednich dla klienta sposobów jego rozumienia i metod pomagania. Należą do nich specyfika i przyczyny jego cierpienia, stosunek co samego siebie, dojrzałość i treść tożsamości, sposób myślenia i styl kontaktów z ludźmi. Ważną rolę odgrywa także rodzaj problemów z którymi się zmaga i schematy osobiste, tworzące ich przyczyny. Przedstawione zostały rekomendacje do pracy terapeutycznej dotyczące smutku i przygnębienia oraz depresji, następnie lęku i strachu oraz zaburzeń lękowych a także zaburzeń nałogowych i uzależnień.
Autor książki - Irvin D. Yalom - to niezwykła postać w środowisku ludzi zajmujących się psychoterapią, psychologią kliniczną i psychiatrią. Cieszy się światową sławą jako wybitny autorytet w dziedzinie psychoterapii grupowej i jest jednym z głównych przedstawicieli egzystencjalnego podejścia w psychoterapii indywidualnej. Prezentacja filmów ukazujących jego pracę z pacjentami stała się niemal obowiązującym elementem wielu programów szkoleniowych dla psychoterapeutów. Irvin D. Yalom posiada niezwykły dar opisywania i przekazywania innym swych głęboko osobistych doświadczeń i praktycznej wiedzy profesjonalnej w sposób sugestywnie przemawiający do wyobraźni i emocji czytelnika. Książka Dar terapii. List otwarty do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów jest prawdziwym darem, a jej lektura fascynującą przygodą, ponieważ w 85 rozdziałach Autor zawarł więcej mądrych i wnikliwych komentarzy na temat wspólnej pracy psychoterapeuty i pacjenta, niż można znaleźć w dziesiątkach prac innych badaczy i praktyków. Powinien przeczytać ją każdy, kto pragnie lepiej rozumiec proces pomagania ludziom borykającym się z problemami osobistymi oraz poznać to, co dzieje się między psychoterapeutą a jego pacjentem.
Bardzo ważną rolę w takich zmianach, których sami członkowie rodziny są autorami, odgrywa wprowadzanie do życia rodzinnego trwałych wzorców, które możemy nazwać zwyczajami czy rytuałami rodzinnymi, a które z czasem mogą przekształcić się w tradycje rodzinne. W rodzinach, w których jest więcej pozytywnych rytuałów i tradycji, jest też więcej szczęścia i bliskości, są one również bardziej odporne na kryzysy wewnętrzne i wszelkiego rodzaju zakłócenia z zewnątrz - nawet tak masywne, jak bezrobocie, ciężka choroba czy nawet wojna.
Książka jest dwugłosem Anny Dodziuk i Leszka Kaplera na temat uzależnień, które traktują jako specyficzne dla naszych czasów pułapki czyhające na człowieka. Obydwoje są nie tylko specjalistami w terapii alkoholizmu, ale także ludźmi, którzy zadają odważne i niełatwe pytania oraz udzielają na nie nieoczywistych odpowiedzi. Uzależnienia – zdaniem autorów – są sposobem nałogowego regulowania uczuć, a więc nałogowym zachowaniem może być także seks, objadanie się, spędzanie życia przed telewizorem itp. Książka zawiera teksty wyjaśniające istotę uzależnienia (alkoholowego i innych), a także opowiada o tym, co – poza terapią odwykową – jest niezbędne dla procesu zdrowienia. Niektóre wypowiedzi autorów prowokują, budzą żywą akceptację lub sprzeciw, nie pozwalają jednakże pozostać obojętnym.
Irvin Yalom napisał odważną, inteligentną książkę na ostatni już zakazany temat - o śmierci. Jestem pełna szacunku dla jego odwagi i rzadko spotykanej ostrości widzenia. Erica Jong, autorka powieści, m.in. Strach przed lataniem, Babski Blues. Yalom jest Szeherezadą kozetki, jego książka to cudowny przykład praktykowania sztuki opowieści. Laura Miller, The New York Times
Publikacja ta to przełomowy i praktyczny poradnik na temat leczenia traumy młodzieży i dorosłych. Łączy różne podejścia do wielu rodzajów następstw traumy. Autorzy koncentrują się na empirycznym wsparciu technik terapeutycznych oraz kluczowej roli relacji między terapeutą a pacjentem. Osobny rozdział poświęcili zastosowaniu środków psychoaktywnych w leczeniu pacjentów dotkniętych traumą i ich ograniczeniom.
o wyjątkowa i fascynująca książka. Irvin D. Yalom podjął się niezwykłego zadania literackiego, psychologicznego i egzystencjalnego. Losy i twórczość żydowskiego filozofa Barucha Spinozy, żyjącego w Holandii w XVII wieku, związał z losami Alfreda Rosenberga, twórcy rasistowskich i skrajnie antysemickich teorii narodowego socjalizmu, skazanego na śmierć w 1946 roku w Norymberdze. Poznajemy wewnętrzny świat tych dwu osób o krańcowo odmiennych postawach i orientacji życiowej, uwikłanych w burzliwe relacje z otoczeniem. Rosenberg od wczesnych lat obsesyjnie nienawidzi Żydów, głosi wyższość rasy aryjskiej i robi karierę w nazistowskim państwie. Jest zafascynowany twórczością Spinozy, ale nie może pogodzić się z faktem, że był on Żydem. Zmagając się z depresją i obsesyjnymi myślami, spotyka się z psychiatrą - psychoanalitykiem, który próbuje prowadzić z nim psychoterapię.
Jerzy Mellibruda najnowszą książkę poświęcił tak ważnemu i tragicznemu zjawisku, jakim jest przemoc domowa. Opisuje różne formy przemocy, zastanawia się nad jej przyczynami, ale przede wszystkim proponuje, w jaki sposób powinniśmy walczyć z przemocą w naszych domach. Autor szczególną uwagę poświęcił sytuacji w Polsce. Przedstawia, co zostało zrobione i jak wiele jest obszarów zaniedbanych. Porównuje polskie doświadczenia z dokonaniami innych krajów. Książka jest istotnym głosem w dyskusji o przemocy w rodzinie, przeciwdziałaniu jej i drogach uwalniania się. Ważna nie tylko dla profesjonalistów, ale także wszystkich tych, którzy z troską myślą o kondycji polskiej rodziny.
Pionierka psychoterapii dla DDA w Polsce opisuje typowe sytuacje w rodzinach alkoholowych, ich wpływ na psychikę dziecka oraz procesy powstawania destrukcyjnych schematów osobistych, tworzących problemy DDA. Pokazuje proces psychoterapeutycznego docierania do śladów traumatycznych doświadczeń i toksycznych relacji z dzieciństwa DDA oraz program psychoterapii grupowej dla pacjentów.
Terapia skoncentrowana na schematach jest metodą łączącą sprawdzone techniki poznawczo-behawioralne z elementami terapii interpersonalnych, skoncentrowanych na doświadczeniu i psychodynamicznych. Jej celem jest niesienie pomocy ludziom z długotrwałymi problemami psychicznymi, w tym z zaburzeniami osobowości i chronicznymi depresjami. Eshkol Rafaeli, David Bernstein i Jeffrey Young – pionierzy tej metody – omawiają 30 charakterystycznych jej cech i miejsce, które zajmuje w szerokim spektrum terapii poznawczo-behawioralnych. Publikacja stanowi zwięzłe wprowadzenie dla czytelników niezaznajomionych z tą techniką terapeutyczną, natomiast tym, którzy już się z nią zetknęli ukazuje, czym terapia skoncentrowana na schematach różni się od innych terapii poznawczo-behawioralnych.
To książka o nadzwyczajnym znaczeniu praktycznym. Przenosi ona zagadnienie integracji w XXI w. poprzez ukazanie, w jaki sposób praktycy łamią stare ograniczenia i ujawniają sztuczność starych kategorii, nawet tych, które kiedyś wykorzystywane były w celu zrozumienia integracji. Poszczególne rozdziały umożliwiają czytelnikom zajrzenie do gabinetów najlepszych terapeutów-praktyków, aby przyjrzeć się temu, w jaki sposób pracują i z czego czerpią. Będzie to pożyteczna lektura zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych psychoterapeutów… dr Leslie S. Greenberg
Fascynująca analiza dramatycznych faktów i romantycznych mitów dotyczących miłości. Chcemy wierzyć, że prawdziwa miłość trwa wiecznie i pokona wszystkie przeciwności; że miłość jest wszechogarniająca i bezgraniczna; że domaga się wyłączności, ale jest czysta i dobra. Romantyczna miłość może mieć także tajemniczą i destrukcyjną moc. Autorzy tej publikacji na podstawie psychologicznych i socjologicznych badań podejmują próbę zrozumienia tajemnicy kobiet i mężczyzn zagubionych w mrocznych labiryntach Romantycznej Miłości.
Autorka analizuje istotę, uwarunkowania i konsekwencje wstydu – uczucia, które znają wszyscy, ale niektórym ludziom towarzyszy stale, destrukcyjnie wpływając na ich życie, i nierzadko wprowadza na drogę uzależnienia od alkoholu.
Autorzy szczegółowo omawiają 14 typów zaburzeń osobowości uwzględnionych w podręcznikach DSM-III-R i DSM-IV. Charakteryzują je na kontinuum specyficznych cech osobowości mieszczących się w „normie” i będących symptomem poważnej psychopatologii, posługując się barwnymi, rozbudowanymi opisami przypadków. Poszczególne typy zaburzeń prezentowane są z perspektywy podstawowych podejść teoretycznych: biologicznego, psychodynamicznego, interpersonalnego, poznawczego oraz modelu biopsychospołeczno-ewolucyjnego. Oprócz opisów funkcjonowania osób cierpiących na zaburzenia osobowości, mechanizmów rozwoju owych zaburzeń i kryteriów rozpoznawania ich, książka zawiera także cenne wskazania dotyczące terapii.
Miłość w swych nieskończonych odmianach nie daje się ograniczyć żadnym zewnętrznym koncepcjom na temat tego, jaka powinna być. Może przyjąć kształt nieodpartej namiętności i wzajemnego uwielbienia, albo psychicznego porozumienia i miłej harmonii, albo nieharmonijnej zazdrości i furii.. Może się zacząć od milczenia, wahania, dwuznaczności, skrywanego pożądania, zanim znajdzie słowa oddające uczucia... miłość jest największym z przedsięwzięć, najważniejszą rzeczą na świecie. Nawet nieszczęśliwa miłość jest lepsza od braku miłości. Fascynująca książka Marilyn Yalom, która prowadzi nas przez romantyczny labirynt miłosnych tajemnic.
Wśród wielu przyczyn ludzkiego cierpienia szczególne miejsce zajmują te, które są związane ze śladami bolesnych doświadczeń w relacji z bliskimi osobami oraz z powodu ważnych strat osobistych. Raniące doświadczanie złego traktowania i przemocy, zdrady i porzucenia lub śmierci kochanej osoby występują w życiu wielu ludzi. Ale bardzo często cierpienie towarzyszy nam nie tylko wtedy, gdy jesteśmy zranieni przez wydarzenia i relacje. Z upływem czasu „zranione miejsca” przekształcają się w blizny, które towarzyszą nam przez resztę naszego życia. Te psychiczne blizny wpływają na nasze myśli i uczucia, na nasz sposób życia oraz na nasze relacje z sobą i z innymi ludźmi. Cierpienie zakonserwowane wokół śladów raniących doświadczeń z przeszłości może zatruwać i zaburzać nasze życie przez wiele lat, nawet wtedy, gdy staramy się układać osobiste życie w konstruktywny sposób. Można jednak podejmować próby łagodzenia tego bolesnego wpływu i uwalniania się od ciężaru śladów doświadczeń, które utrudniają życie. Z nadzieją na powodzenie tych starań. Książka Jerzego Mellibrudy, pokazuje takie możliwości i pomaga w lepszym zrozumieniu przyczyn cierpień związanych z obecnością tych śladów w naszej psychice i w naszym życiu.
Niezwykłe podsumowanie najnowszych odkryć naukowych oraz ich wpływu na codzienną praktykę terapeutyczną początku XXI wieku. Profesor Michael J. Lambert, Brighan Young University Fantastyczna książka. Autor dostarcza dzięki niej olbrzymią ilość informacji w ciekawy i merytoryczny sposób. Profesor John McLead, wykładowca poradnictwa psychologicznego, University of Abertay Dundee Czy jedne terapie są bardziej skuteczne od innych? Jak ważne są relacje terapeutów z pacjentami? Jacy pacjenci osiągają podczas terapii najlepsze rezultaty? Książka Efektywność psychoterapii i poradnictwa psychologicznego. Wyniki badań i praktyka kliniczna odpowiada na te i na wiele innych pytań. Jest wszechstronnym wstępem do poradnictwa psychologicznego i psychoterapii dla trenerów, studentów i badaczy tych dziedzin. Prezentuje najnowsze odkrycia naukowe w tych dyscyplinach i dostarcza informacji, jak można je praktycznie wykorzystać. Publikacja jest przystępna dla osób nieposiadających wiedzy na temat metodologii badań. Podaje przykłady skutecznych terapii, posługując się przy tym zrozumiałym językiem pozbawionym specjalistycznego żargonu. W jasny i jednoznaczny sposób opisuje pozytywne efekty terapii, doradza w kwestii dalszej literatury przedmiotu, tłumaczy kluczowe pojęcia oraz objaśnia problemy będące przedmiotem dyskusji wśród specjalistów. Jest niezastąpionym podręcznikiem dla wszystkich odbywających studia lub szkolących się w zakresie poradnictwa psychologicznego i psychoterapii. Praktykom przekazuje niezbędną wiedzę teoretyczną oraz empiryczne przykłady jej zastosowania, dzięki czemu psychoterapeuci mogą sprostać stawianym im wymaganiom. Publikacja w prosty a zarazem fascynujący sposób prezentuje czytelnikowi najbardziej aktualny stan wiedzy w opisywanych dziedzinach, stając się dzięki temu obowiązkową i zajmującą lekturą.
Istotę uzależnienia można określić następująco: (1) człowiek wielokrotnie podejmuje zachowania, które przynoszą poważne szkody; (2) mimo tych szkód kontynuuje owe zachowania; (3) jego próby powstrzymania tych zachowań i kontrolowania ich kończą się niepowodzeniem. Nałogowe zachowania wynikające z uzależnienia mogą dotyczyć picia alkoholu, zażywania narkotyków, palenia tytoniu, seksu, hazardu, odżywiania, pracy, ćwiczeń fizycznych itp. Prezentowany w książce model psychoterapii uzależnienia jest koncepcją integracyjną, w której autorzy starają się połączyć idee i rozwiązania praktyczne pochodzące z wielu źródeł, szczególnie związanych z: (1) założeniami i doświadczeniami Programu 12 Kroków AA; (2) podejściem behawioralno-poznawczym i teorią społecznego uczenia się; (3) psychoterapią humanistyczno-egzystencjalną; (4) podejściem psychodynamicznym.
Bohaterami tej pasjonującej powieści są filozof Friedrich Nietzsche i słynny wiedeński lekarz Josef Breuer. Ci dwaj wielcy ludzie spotykają się w 1882 roku w Wiedniu w niecodziennych okolicznościach. Nietzsche jest ciężko chory i pogrążony w rozpaczy. Nad życiem Breuera coraz bardziej zaczyna ciążyć fascynacja pacjentką, Anną O., którą uwolnił od objawów histerii. Czy będą potrafili uleczyć siebie nawzajem? Ich rozmowy służą Yalomowi do przedstawienia w niezwykły sposób zarówno filozofii Nietzschego, podstaw psychoanalizy, jak i rozważań dotyczących kwestii egzystencjalnych: sensu życia, śmierci, miłości, wolności.
Współczesna psychoterapia opiera się na wielu różnych teoriach i metodach. Wszystkie podejścia terapeutyczne ukierunkowane są na uwolnienie człowieka od cierpienia i dolegliwości psychicznych poprzez stymulowanie zmiany postaw i zachowań, dlatego łączą je liczne podobieństwa, elementy wspólne nie tylko różnym teoriom psychoterapii, ale również innym formom perswazji i uzdrawiania. Autorzy książki - Jerome D. Frank, profesor psychiatrii Johns Hopkins University School of Medicine i jego córka Julia B. Frank, doktor psychiatrii – omawiają korzenie współczesnej psychoterapii w trzech tradycjach: religii i magii, retoryki oraz nauki o zachowaniu i analizują różne podejścia terapeutyczne w kontekście wspólnych właściwości.
Autorzy Programu zmiany sposobu życia przedstawiają jedenaście najbardziej typowych pułapek życiowych, prezentują proste testy diagnozujące je oraz proponują krok po kroku rozwiązania, które umożliwiają uwolnienie się od nich. Pokazują praktyczne techniki pokonania najbardziej bolesnych, życiowych trudności. Ich podejście jest integracyjne - czerpie z terapii poznawczej, behawioralnej, psychoanalitycznej i opartej na doświadczeniu. Książka ta sprawia, że bardzo skomplikowany materiał staje się prosty i zrozumiały. Bogactwo przykładów, czerpanych z realnego doświadczenia klinicznego, pomoże Czytelnikom odnieść się do życiowych pułapek w osobisty sposób. Aaron Beck
Autorzy stworzyli doskonały przewodnik po psychoterapii grupowej. Czytelnicy znajdą w nim definicję psychoterapii grupowej, określającą jej zakres, znaczenie kliniczne, efektywność oraz unikatowe właściwości. Przedstawili zasady tworzenia grup w warunkach szpitalnych, ambulatoryjnych i sposoby rozwiązywania najczęściej występujących w nich problemów. Opisali podstawowe techniki psychoterapeutyczne podnoszące skuteczność pracy z grupą. Wybitni amerykańscy psychiatrzy przygotowali książkę, która pozwala poznać podstawy psychoterapii grupowej przyszłym praktykom oraz uporządkować i odświeżyć wiedzę doświadczonym psychoterapeutom.
Fascynująca książka, napisana przez znakomitego psychoterapeutę. Ronald Potter-Efron integruje wyniki najnowszych badań nad mózgiem z opisami zachowań i emocji swoich pacjentów oraz z praktycznymi rekomendacjami. Gniewny mózg jest połączony z gniewnym ciałem i przyczynia się do gniewnych działań, a te z kolei wpływają na każdy neuron w mózgu. Innymi słowy, gniewne mózgi tworzą gniewne ciała, a te kolejno kształtują gniewne mózgi – to błędne koło może niepotrzebnie uwięzić człowieka w gniewnym świecie. Lektura książki pomoże opracować osobisty program „reedukacji” mózgu, który osłabi twój gniew i pomoże ci prowadzić lepsze życie.”
Przez ostatnie lata zgromadzono fascynującą wiedzę naukową na temat wzajemnych relacji między partnerami. Są to przełomowe prace w obszarze neuronauki i neurobiologii, psychofizjologii i psychologii. Dowody naukowe pokazują, że z biologicznego punktu widzenia zostaliśmy w większym stopniu stworzeni do walki niż do miłości. I to jest zła wiadomość. Ale jest też dobra wiadomość - nowe badania wskazują, że możemy te predyspozycje odwrócić i zapewnić sobie oprogramowanie służące miłości. Publikacja ta jest czymś więcej niż błyskotliwą integracją najnowszych badań nad mózgiem z wglądem, jakiego dostarczyła teoria więzi. To przedstawienie nowego paradygmatu związku dwojga ludzi i wskazanie jak można ulepszać wzajemne kontakty. Książka pomoże parom ponownie rozkwitnąć w swoich związkach i będzie wsparciem dla profesjonalistów, którzy chcą jeszcze skuteczniej pomagać parom.
1 2
z 2
skocz do z 2