Menu

Agata Twardoch

Agata Twardoch jest profesorką, architektką, urbanistką, badaczką i pisarką. Wymieniać można bardzo dużo jej profesji, ponieważ zajmuje się ona wieloma dziedzinami życia. Twardoch specjalizuje się w tematyce mieszkaniowej. Autorka jest profesorką na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego. Jest też członkinią Towarzystwa Urbanistów Polskich. Agata Twardoch pochodzi z Gliwic, a obecnie mieszka w Pilchowicach, niedaleko Katowic. Na co dzień pracuje w Pracowni projektowej 44STO. Zajmuje się tradycyjnym budownictwem mieszkaniowym i alternatywnymi formami zamieszkania, a także prowadzi badania naukowe, otwarte wykłady popularyzatorskie i warsztaty projektowe. Pisze również do czasopism branżowych. Projektuje publiczną przestrzeń, wnętrza i architekturę.

Agata Twardoch – systemy mieszkalnictwa

W 2019 roku na rynku ukazała się książka Agaty Twardoch, której nie można pominąć. Pozycję tę powinny poznać wszystkie osoby zajmujące się branżą mieszkaniową. Publikacja nosi tytuł „System do mieszkania. Perspektywy rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego”. Książka została opublikowana przez wydawnictwo Fundacja Bęc Zmiana. W pozycji tej zawarte są najciekawsze idee mieszkaniowe związane z polityką mieszkaniową.

Agata Twardoch i jej projektowanie

18 maja 2022 roku opublikowana została druga książka Agaty Twardoch pt.: „Architektki. Czy kobiety zaprojektują lepsze miasta” wydawnictwa W.A.B. Praca ta prezentuje świat architektury oczami kobiet, ich sytuację w tej profesji. Celem autorki było również pokazanie kobiecych wzorców z branży architektonicznej, które są architektkami, urbanistkami i związanymi z tym tematem ekspertkami.
" Od angielskich Miast Ogrodów Jutra przez Jednostkę Marsylską, po mikromieszkania w Nowym Jorku, od hoteli robotniczych przez akademiki po Airbnb, od kooperatyw przez spółdzielnie mieszkaniowe do cohousingu – sposobów zamieszkania jest znacznie więcej niż dom na przedmieściach i apartament na kredyt. Najciekawsze idee mieszkaniowe od początku związane są z systemami polityki mieszkaniowej. Dostępne budownictwo mieszkaniowe to zagadnienie ważne nie tylko dla polityków i architektów, nie jest skierowane tylko do osób najuboższych, a polityka mieszkaniowa nie polega na rozdawnictwie i dysponuje wieloma pozafinansowymi narzędziami. Najwyższy czas zmienić sposób rozmowy o mieszkalnictwie". dr inż. arch. Agata Twardoch, fragment wstępu "Dyskusja o kwestii mieszkaniowej − wobec powszechnego problemu ilości, jakości i dostępności mieszkań w obliczu zmieniających się stylów życia, modeli zamieszkiwania i struktury gospodarstw domowych − wymaga dziś „przewietrzenia” poglądów i wyznaczenia nowych horyzontów. Publikacja jest lekturą obowiązkową dla osób zawodowo zajmujących się mieszkalnictwem. Można się z nią nie zgadzać, ale nie można jej nie znać – wnosi ożywczy, merytoryczny głos, podający w wątpliwość utarte poglądy i schematy myślowe". dr hab. inż. arch. Robert Idem, fragment recenzji O autorce: dr inż. arch. Agata Twardoch – architektka i urbanistka związana z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej, członkini Towarzystwa Urbanistów Polskich. Współprowadzi pracownię projektową 44STO. Zajmuje się dostępnym budownictwem mieszkaniowym i alternatywnymi formami zamieszkania, prowadzi badania naukowe, otwarte wykłady popularyzatorskie i warsztaty projektowe. Pisze do czasopism branżowych. Projektuje przestrzenie publiczne, architekturę i wnętrza. Promotorka kooperatyw mieszkaniowych, cohousingu i idei prawa do mieszkania.
Ta książka powstała ze złości – pisze autorka we wstępie, złości na to, że kobietom jest w tym zawodzie trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre. Ale też z potrzeby pokazania kobiecych wzorców w branży architektonicznej i tego, że jest wiele architektek, urbanistek i związanych z kreowaniem środowiska architektonicznego ekspertek, zasługujących na to, by świat zobaczył ich osiągnięcia. Z ambicją sfeminizowania dyskursu architektonicznego i otwarcia go dla kobiet. Dziewiętnaście rozmów z 24 kobietami autorka podzieliła na cztery główne części: Miasta, gdzie prezentuje urbanistki, ale też zamieszcza rozmowę z socjolożką, Budynki – gdzie rozmawia z kobietami, które na co dzień zajmują się projektowaniem architektonicznym, w części trzeciej Obok - przedstawia bohaterki, które nie mieszczą się w prostym podziale na architekturę i urbanistykę i które mają w ramach architektury bardzo konkretne, wykraczające poza standard, zainteresowania i wreszcie część czwarta Słowa to rozmowy z architektkami, które rzeczywistość kształtują raczej za pomocą zdań, badań i edukacji niż samodzielnie wykonywanych projektów.