Menu

Ewa Borówka

Delikatna sieć relacji międzyludzkich utkana jest według wzoru, którego Sunday nie jest w stanie zrozumieć. Praktyczna wiedza w postaci konwenansów i społecznych oczywistości z jakiegoś powodu ominęła jej neurotyp. Sunday, gotowa zawsze do największych poświęceń dla córki, próbuje połapać się w świecie ludzkich współzależności według własnych reguł, których podstawę stanowią jej ograniczenia, staroświecki podręcznik etykiety dla gospodyń domowych oraz zbiór sycylijskich legend.Cytując jury nagrody Bookera: „Napisany z perspektywy matki w spektrum autyzmu Śpiew ptasich serc to liryczny debiut powieściowy, który po mistrzowsku splata wątki rodzinnej miłości, przyjaźni, klas społecznych, uprzedzeń i traumy, łącząc psychologiczną wnikliwość z elokwentnym dowcipem”.Sunday mieszka ze swoją szesnastoletnią córką Dolly, ale pęknięć na powierzchni ich więzi jest kilka: niezrozumienie autystycznych dziwactw matki, nastoletnie pragnienie wyrwania się z gniazda i w konsekwencji planowany wyjazd na studia daleko od domu, gdzie obie spędziły całe swoje życia. Bezpieczny schemat ich codzienności, w którym bohaterka próbuje zbliżyć się do córki niejednokrotnie dokonując wyborów wbrew sobie, rozbija pojawienie się ekscentrycznych sąsiadów. Tajemniczy zachwyt, który wzbudzają w Sunday niebotycznie bogaci i wyluzowani Vita i Rollo pozwala odkryć przepiękny świat wewnętrzny bohaterki, jej wyjątkową perspektywę postrzegania ludzi i zjawisk, wrażliwość oraz ujmującą potrzebę akceptacji. Ta pozorna przyjaźń ma jednak mroczną stronę, a ludzie, którzy zdają się mieć wszystko, nadal próbują odebrać innym to, co najcenniejsze.„Palce miała drobne, a całe jej dłonie wyglądały jak dziecięce mimo paznokci pomalowanych na bordowo, które migały na ciemno, ilekroć gestykulowała – czyli często. Z reguły nie lubię dotykać ludzi, ale wtedy miałam ochotę zacisnąć palce na jej małej dłoni (…). Jak się później okazało, umiałam trafnie uchwycić pewne cechy Vity, ale akurat nie te istotne”.
Poznaj Anię Robaczek – dziewczynkę, która najbardziej na świecie kocha wszystkie owady! Każdy owad, i mały, i duży, może czuć się bezpiecznie, kiedy w pobliżu jest Ania Robaczek. Ona niczego się nie boi i zawsze jest gotowa stanąć w obronie swoich małych przyjaciół. Na szóste urodziny dostaje od babci coś specjalnego. To magiczne szkło powiększające, dzięki któremu można… rozmawiać z owadami. I dobrze się składa, bo pszczoły z sąsiedztwa potrzebują właśnie pomocy. Piękny ogród, w którym mieszkają wśród kwiatów i drzew, ma zostać zniszczony. Staś, chłopiec z sąsiedztwa, poprosił tatę, aby w jego miejscu zrobił mu wybetonowany plac do jazdy na rowerze. Ale Ania nigdy przenigdy na to nie pozwoli! Czy uda jej się ocalić pszczoły? Ania Robaczek to książka idealna dla małych miłośników przyrody. Znalazło się w niej mnóstwo informacji i ciekawostek o świecie owadów dzięki czemu będzie świetnym wsparciem w edukacji ekologicznej. Sympatyczni bohaterowie pozwolą dziecku utożsamić się z postaciami.
Młody amerykański pisarz David Bourne spędza miesiąc miodowy z piękną i niezwykle bogatą żoną Catherine na francuskiej Riwierze. W ich małżeństwie szybko pojawiają się problemy – David zauważa, że Catherine się zmienia, i niepokoi go, że żona coraz odważniej bada swoją tożsamość seksualną. Gdy poznają Maritę, oboje się w niej zakochują i wdają się z nią w romans. Cała trójka tworzy skomplikowany układ erotyczny. Relacje Davida z Catherine pogarszają się, gdy ta przestaje trzymać się oczekiwanej od niej roli oraz krytykuje jego twórczość i potrzebę uznania przez krytyków. Tymczasem Marita stopniowo przechodzi do roli wspierającej żony. David znajduje u niej podziw dla swoich bardzo osobistych opowiadań. W Rajskim ogrodzie Hemingway po raz kolejny eksploruje relacje damsko-męskie, tym razem jednak idzie o krok dalej i skupia się na androginizmie swoich bohaterów. Pisarz pracował nad powieścią przez piętnaście lat, nigdy jej jednak nie ukończył. Opublikowano ją dopiero dwadzieścia pięć lat po jego śmierci i choć spotkała się z bardzo burzliwym przyjęciem, weszła do kanonu najważniejszych dzieł Hemingwaya.
Poznaj prawdziwą historię zespołu Wham! Wyobrażasz sobie Święta bez przeboju Last Christmas? Dzięki tej piosence Boże Narodzenie to wyjątkowy okres dla każdego z nas. Magiczna atmosfera to zasługa dwóch przyjaciół – George’a Michaela i Andrew Ridgeleya. Wszystko zaczęło się w 1981 roku, gdy jako osiemnastolatkowie postanowili założyć zespół… Bardzo szybko Wham! stali się ikoną popkultury oraz symbolem lat 80. – czasu, kiedy imprezy trwały do białego rana, a ekstrawagancja była w cenie. Kto z nas nie tańczył do takich przebojów jak Wake Me Up Before You Go-Go lub Careless Whisper? Wielka sława, pierwsze miejsca na światowych listach przebojów, tłum szalejących fanów… tak w skrócie wyglądała historia duetu. W 1986 roku George Michael i Andrew Ridgeley postanowili zakończyć wspólną działalność. Ich ostatni koncert odbył się na legendarnym stadionie Wembley, a 73-tysięczna widownia zapłakała, nie mogąc pogodzić się ze stratą. Choć minęło już tyle lat od tego wydarzenia, to legenda Wham! jest wciąż żywa! Wham! George i ja to jedyna książka pokazująca nam zakulisowe życie zespołu. To także opowieść o jednym z najbardziej znanych muzyków na świecie, George’u Michaelu – opowieść tym cenniejsza, że snuta przez osobę, która znała go jak nikt inny!
To najgorętszy dzień w roku – jest gorętszy niż zupa brokułowa, niż pustynia Atakama, niż powierzchnia Słońca. To jeden z tych idealnych dni na piknik Sama z dziadkiem. Słońce jednak mocno przygrzewa, dlatego dziadek proponuje postoje, nim znajdą doskonałe miejsce na piknik. A kiedy w końcu dotrą do wymarzonego miejsca, okazuje się, że ktoś ich uprzedził…
Sam chce wyjść na dwór, lecz pada deszcz. Dziadek decyduje więc, że zostaną w domu, dopóki nie przestanie padać. Chłopiec pije gorącą czekoladę, czyta książki i marzy o niesamowitych przygodach, podczas gdy dziadek pisze bardzo ważny list. List musi zostać jak najszybciej wysłany, ale wciąż pada. W końcu dziadek i wnuk postanawiają wyjść na zewnątrz, gdzie czeka na nich magiczna przygoda.
Pola i Piotruś to najlepsi przyjaciele. Uwielbiają wspólnie spędzać czas. Mają mnóstwo pomysłów i nigdy się nie nudzą. I choć czasem zdarzają się im trudne sytuacje, małe kłótnie czy łzy, to zawsze potrafią temu zaradzić – dzięki życzliwości, uśmiechowi. Piotruś jest naprawdę dumny ze swojego balonu! Niestety balon mu ucieka i pęka, a Piotrusiowi jest bardzo, bardzo smutno. Na szczęście Pola wpada na doskonały pomysł i już po chwili Piotruś znów się uśmiecha! Urocza historyjka dla wszystkich amatorek i amatorów balonów oraz baniek mydlanych.
PORUSZAJĄCA OPOWIEŚĆ O MARZENIACH, KTÓRYCH NIE ZNISZCZY NAWET PIEKŁO NA ZIEMI Lata 30., Czechosłowacja. Zuzana dorasta otoczona muzyką. Sielankowe dzieciństwo przerywa zajęcie jej kraju przez nazistów. Jako Żydówka staje się osobą niepożądaną, której po kolei odbiera się wszystko, co kocha. Razem ze swoją rodziną trafia do kolejnych obozów. W Auschwitz po raz pierwszy staje się numerem, odbiera się jej prawo do człowieczeństwa. Głoduje. Patrzy, jak odchodzą kolejne bliskie jej osoby. Walcząc o jedzenie w Bergen-Belsen, odmraża sobie ręce, które już nigdy nie będą w pełni sprawne. Jest świadkiem największego okrucieństwa w dziejach. Jej jedynym talizmanem jest muzyka, która przypomina jej, że świat może być piękny. Niezwykła historia światowej sławy klawesynistki Zuzany Růžičkovej, opowiedziana przez bohaterkę w ostatnich tygodniach jej życia. Piękna opowieść o muzyce, miłości i przetrwaniu.
„Opowieść Imbolo Mbue będzie niezwykła bez względu na kraj, czy język, w którym się ukaże”. Jonathan Franzen Imbolo Mbue, autorka o głębokiej empatii, wielkiej przenikliwości i ciętym dowcipie stworzyła frapującą opowieść o małżeństwie, podziałach klasowych i rasowych oraz o pułapce mitu amerykańskiego snu. Jende Jonga, mieszkający w Harlemie kameruński imigrant, przybył do Stanów Zjednoczonych, żeby zapewnić lepsze warunki życiowe sobie, swojej żonie Neni i sześcioletniemu synowi. Jesienią 2007 roku Jende otrzymuje posadę szofera Clarka Edwardsa, członka ścisłego kierownictwa Lehman Brothers. Clark wymaga punktualności, dyskrecji i lojalności, a Jendemu niezmiernie zależy, by jak najlepiej się zaprezentować. Żona Clarka, Cindy, proponuje nawet Neni dorywczą pracę w letnim domu rodziny w Hamptons. Postawieni przed taką szansą Jende i Neni mogą wreszcie myśleć o zapuszczeniu korzeni w Ameryce i zacząć wyobrażać sobie lepszą przyszłość. Świat wielkiej władzy jest jednak pełen tajemnic, a Jende i Neni rychło zaczynają dostrzegać pierwsze rysy na maskach pracodawców. I wtedy światem finansowym wstrząsa wiadomość o upadku Lehman Brothers. Państwo Jonga, desperacko pragnący utrzymać posadę Jendego, starają się chronić chlebodawców przed pewnymi faktami, mimo że zagraża to ich własnemu małżeństwu. W życiu całej czwórki dokonuje się dramatyczny zwrot, a Jende i Neni stają przed niemożliwym wyborem…
W lesie nieopodal Litton w Somerset Piechur, okoliczny włóczęga, znajduje błąkającego się psa z przyczepionym do obroży skrawkiem papieru, zawierającym mrożący krew w żyłach apelem „Pomóżcie nam!”. Wzywa inspektora Jacka Caffery, który dostaje w spadku zarówno psa, jak i dochodzenie. Nie ma pojęcia, kogo lub czego szuka, ale zdaje sobie sprawę, że to wyścig z czasem… Tymczasem, dziesięć mil dalej pewna dobrze sytuowana rodzina walczy o życie, uwięziona w ustronnej posiadłości na szczycie wzgórza. Dwóch mężczyzn wdarło się do ich domu, a ich żądania są kuriozalne, wręcz upokarzające. Nie jest to jednak przypadek. Wygląda na to, że porywcze szukają zemsty. Czy Caffery dostrzeże w porę związek między tymi zdarzeniami? "Napięcie narastające aż do hipnotyzującego finału, idealnie dawkowane poczucie zagrożenia. Mistrzostwo!” Sunday Mirror
PRZECZYTAJ KSIĄŻKĘ, KTÓRA ZAINSPIROWAŁA TWÓRCÓW FILMU „POKÓJ”. „Ta książka to coś więcej niż tylko wyobrażenie traumy potwornie skrzywdzonych ludzi”. Zwierciadło „To niezwykle zapadająca w pamięć lektura, którą można odczytywać na wielu płaszczyznach – psychologicznej, socjologicznej i politycznej. To zupełnie wyjątkowy sposób pisania o miłości, dający nowe spojrzenia na świat, w którym żyjemy”. The New York Times „Powieść napisana trzeźwym, przekonującym stylem jest mądra, a chwilami, o zgrozo, nawet zabawna”. Gazeta Wyborcza, Duży Format Dla pięcioletniego Jacka Pokój jest całym światem. To tu się urodził, to tu bawi się i uczy ze swoją mamą. Na noc mama układa go do snu bezpiecznie w szafie na wypadek, gdyby przyszedł Stary Nick. Dla Jacka Pokój jest domem, dla jego Mamy więzieniem, w którym została zamknięta przed siedmioma laty. Dzięki ogromnej determinacji, pomysłowości i bezgranicznej matczynej miłości udało jej się stworzyć dla synka namiastkę normalności. Niestety ciekawość chłopca rośnie z wiekiem i Mama zdaje sobie sprawę, że Pokój nie wystarczy mu na długo… Porywająca historia o matce i synu oraz ich miłości pozwalającej przetrwać to, czego przetrwać niepodobna. To powieść przejmująca, chwytająca za serce, poruszająca najczulsze struny naszej wrażliwości. Powieść nominowana mi. in. do Nagrody Bookera i Orange Prize for Fiction!
Carl-Johan Forssén Ehrlin - szwedzki psycholog i specjalista w zakresie NLP (programowanie neurolingwistyczne), zajmuje się coachingiem i zagadnieniami związanymi z rozwojem osobistym. Jest autorem wielu książek. O króliku, który chce zasnąć to idealna propozycja dla rodziców mających problem z usypianiem swoich pociech, zarówno wieczorem, jak i w ciągu dnia. To innowacyjna i przełomowa publikacja, w której wykorzystano złożone techniki psychologiczne. Ta książeczka pomoże waszym dzieciom się odprężyć. Tekst należy czytać, stosując się do wskazówek autora, we wskazanych miejscach trzeba ziewać, zaznaczone kursywą zdania wypowiadać spokojnie i powoli, a pogrubioną czcionką zaakcentować. Ta opowiastka dociera do podświadomości dziecka – podświadomie odbiera ono sugestię, że należy spać. Zasypia szybciej i śpi spokojniej, a trudności z zasypianiem z dnia na dzień są coraz mniejsze. Książka została przetłumaczona na wiele języków, błyskawicznie uzyskała status bestsellera, doczekała się także swojego profilu na facebooku i może się pochwalić ogromną liczbą sympatyków.