Menu

Jacek Wakar

Jacek Wakar jest polskim krytykiem teatralnym, w latach 2012-2016 był kierownikiem redakcji publicystyki kulturalnej w radiowej Dwójce. Jest od lat jurorem na festiwalach teatralnych, m. in. Festiwalu Gombrowiczowskiego, Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Napisał książkę "Przyczajony geniusz" poświęconą twórczości i życiu Janusza Gajosa.
Bardzo żałuję jego decyzji o rezygnacji z aktorstwa, ale chyba potrafię go zrozumieć. Gadaliśmy kiedyś, i Marek, smutny, mówi do mnie: „Andrzej, ja tak bardzo marzę, żeby jakiś reżyser mnie zrugał. Tymczasem przychodzę na plan i wszyscy mnie tylko poklepują po ramieniu. Powtarzają, że wspaniale, właśnie o to chodziło. Gdyby powiedział, że do dupy, fatalnie, jeszcze bym z siebie coś wykrzesał, a tak?”. Andrzej Grabowski Jacek Wakar, autor bestsellerowej książki o Januszu Gajosie „Przyczajony geniusz” rozmawia z kolegami aktorami i reżyserami o Marku Kondracie. Rozmowy skrzą się od anegdot z planów filmowych i teatralnych garderób. Marek jest gejzerem żartów na planie. Zwierzał się, że u Krzysztofa Kieślowskiego przy filmie Bez końca nie mógł wytrzymać, bo wszystko było tak strasznie na serio. Marek ma uczulenie na – jak sam mówi – „powagę i namaszczenie” podczas realizacji filmu. Takie myślenie nas łączy, ponieważ uważam, że kręcenie filmów w porównaniu z innymi poważnymi zawodami jak lekarz czy nauczyciel jest niepoważne. Juliusz Machulski Janusz Majewski Jest świetny w każdym calu. Świetny jako człowiek, kompan, jako dusza, jako aktor. Kazimierz Kutz Marek ma coś takiego w sobie, co chciałoby się mieć w domu. Daniel Olbrychski Marek jest dla polskiego kina, polskiego teatru, ale też w ogóle dla polskiej kultury postacią szczególną. Olaf Lubaszenko Udało mu się spełnić sen o niezależności. To jest sen bardzo wielu aktorów, ale zwykle nie przechodzi w realność. Renata Dancewicz Chyba znudził się aktorstwem, widząc, że w Polsce już niczego więcej nie może osiągnąć. Teraz po prostu chce sobie pożyć.
Kogo na planie filmowym nazywają Pani Energia? Kto zakładał takie płaszcze, jak Roberta De Niro, by za wszelką cenę być jak bohater "Dawno temu w Ameryce"? Kto poleciał w kosmos na statku z "Gwiezdnych wojen" i do tej pory stamtąd nie wrócił? "Zawód: aktor" to rozmowy z wybitnymi aktorami o tajnikach pracy, spełnieniach i sposobach na to, by na chwilę zapomnieć, że jest się aktorem.
Droga na szczyt rzadko kiedy jest prosta, a niejednokrotnie długa i wyboista. Czterokrotne zdawanie do szkoły filmowej, terminowanie w lalkowym teatrze w Będzinie, początkowo długi czas poza fleszami Warszawy, a następnie zdobywanie wiedzy o najtrudniejszym prawdopodobnie gatunku – komedii. Życiowa droga Janusza Gajosa to materiał na niejedną książkę biograficzną. Kos i niewyobrażalna po tej roli popularność, a następnie Turecki, wydawać by się mogło, że nic nie może się nie udać. Jednak życie Janusza Gajosa przez długi czas to ucieczka przed rolami, które mogły go bardzo skutecznie i na stałe zaszufladkować i uniemożliwić rozwój. Gdy dziś słyszymy „Gajos” przed oczami mamy cały szereg wybitnych kreacji, to jest sukces, to jest zwycięstwo. „Potęga aktorstwa”, „Gigant”, „Artysta pokroju Gajosa w Anglii otrzymałby tytuł lordowski” – to tylko niektóre z licznych komentarzy kolegów aktorów o Gajosie. „Przyczajony geniusz”. Janusz Gajos 21 opowieści” to zbiór wyjątkowych wspomnień i opowieści o prywatnych i zawodowych spotkaniach z Januszem Gajosem. O Januszu Gajosie opowiadają: Krystyna Janda Robert Więckiewicz Jerzy Radziwiłowicz Jan Englert Olga Lipińska Filip Bajon Anna Seniuk Adam Ferency Ryszard Bugajski Janusz Zaorski Adam Woronowicz Jacek Braciak Piotr Machalica Wojciech Marczewski Maciej Wojtyszko Kazimierz Kaczor Joanna Żółkowska Grzegorz Małecki Izabella Cywińska Marian Opania Piotr Cieplak