Menu

Magdalena Zarębska

Akcja powieści rozgrywa się w ośrodku jeździeckim, a bohaterkami są trzy dziewczyny, każda z innym podejściem do życia i do koni. Marta jest zawodniczką ujeżdżenia, na którą rodzice i trener wywierają zbyt dużą presję. Sytuacji nie ułatwia jej koń, Cyrion, bardzo wrażliwy i delikatny.Sylwia dopiero zaczyna naukę jazdy, co nie podoba się jej chłopakowi, Marcinowi. Nauka jazdy konnej to dla niej okazja do tego, żeby zacząć brać pod uwagę własne potrzeby i zrozumieć, co jest dla niej ważne. Basia preferuje naturalne metody szkolenia koni, dla niej najważniejszy jest dobrostan zwierząt i dobry kontakt z nimi. Na klaczy, która do niej należy, najczęściej jeździ jej siostra, Anielka, która po wypadku skazana jest na wózek inwalidzki. Kontakt z końmi, a także wzajemne interakcje powodują sporo zmian w życiu dziewczyn, otwarcie się na nowe i refleksje nad tym, czego oczekują od życia.dla młodzieży powyżej 14 lat  
Przepełniona ciepłem, mądrością i pozytywną energią opowieść, która w przystępny sposób przygotowuje do pierwszej miesiączki Kiedy Emma dostaje pierwszą miesiączkę, do Alicji i jej przyjaciółek dociera, że niebawem każda z nich będzie musiała zmierzyć się z podobnym problemem. Nadchodzi czas wielu zmian zachodzących w ich ciele, samopoczuciu i wyglądzie. Pojawia się mnóstwo pytań o dotąd nieznane pojęcia jak: dojrzewanie, cykl, hormony czy wybór artykułów higienicznych. Mimo emocji i wielu obaw dziewczynki podchodzą do tematu z lekkością, samoakceptacją i humorem. To ciepła i wyjątkowa w swym przesłaniu opowieść, która w przystępny sposób przygotowuje czytelniczki do pierwszej miesiączki. „»Ciotka« to historia o niesamowitej Alicji i jej pierwszym doświadczeniu z miesiączką. Autorka łagodnie wchodzi w temat, a także przeżycia bohaterki. Książka rozczula, rozbawia, daje wsparcie i edukuje. Polecam całą sobą, każdej i każdemu.” Sara Tylka, @psychosekslogicznie
Pełna ciepła i emocji powieść w sam raz dla młodzieży. Prześledź rozterki młodych ludzi i zobacz, jak emocje ulegają zmianie, a poszczególne uczucia ewoluują. Będziesz serca biciem to powieść młodzieżowa, przedstawiająca liczne rozterki uczuciowe nastolatków. Główna bohaterka, Jaga, uczy się w liceum we Wrocławiu. Gdziekolwiek się nie uda, tam wpada na chłopaka, który jest w równoległej klasie, Jędrka. Chociaż na początku kolega nie wzbudza w niej żadnych emocji, z czasem stają się parą. Jaga prędko odkrywa, że to, co dla Jędrka jest całkowicie normalne, dla niej wydaje się nieco dziwne. W jej umyśle pojawiają się pewne wątpliwości związane z nadmierną zazdrością chłopaka, a także z jego specyficzną wizją związku. Czy Jadze uda się odnaleźć szczęście? I czy to, co zbudowała z Jędrkiem, ma w ogóle szansę przetrwać? W powieści nie brakuje nastoletnich dylematów i wątpliwości, które często pojawiają się w przypadku pierwszych związków. Czytelnicy znajdą w niej również tematy dotyczące życia w szkolnym społeczeństwie.
Czy Pola zadomowi się w nowym miejscu? Czym zajmują się artyści? I co to znaczy „być stąd”? W spokojnym Brzegu nagłe poruszenie: Julek i Martyna zastanawiają się, kim jest dziewczynka, która zamieszkała obok. Dlaczego nie reaguje na zaczepki i nie chce wyjść na podwórko? Wkrótce nadchodzi rok szkolny i Pola musi się zmierzyć z zainteresowaniem, które wzbudza. Postanawia, że z nikim się nie zaprzyjaźni, ale Julek ma wobec niej inne plany. Jego pies, Mazgaj, również... Lęk do pokonania i radość z odkrywania sztuki. Przyszywana rodzina i nie taka straszna zmiana. Wspaniała opowieść o przyjaźni, tolerancji oraz poznawaniu innych i... siebie!
Przed Artkiem długi tydzień, w którym jego świat – chwilowo bez mamy – przewróci się do góry nogami. Seba, mały braciszek, chyba nie zna powagi sytuacji. A tata? Hm, trzeba przyznać, że miewa niezłe pomysły, ale on zupełnie nie jest mamą! Z odsieczą przychodzą też dziadkowie i wtedy... robi się jeszcze inaczej niż do tej pory. Nowe wyzwania, ważne nauki i wiedza, która przyda się na całe życie. Tego czasu Artek na pewno nie zapomni! Książka w pogodny i dowcipny sposób przedstawia trudną dla malucha sytuację rozłąki z mamą. Pokazuje też, że relacje z różnymi członkami rodziny, choć nieco inne, są równie cenne.
Dominika jest zbuntowaną nastolatką. Nie chce jechać na rodzinne wakacje z mamą, jej nowym partnerem i młodszym rodzeństwem. Decyduje się spędzić wakacje z tatą, który po powrocie z zagranicy zamieszkał pod miastem koło ośrodka turystycznego ze stadniną koni. Tata ciągle wyjeżdża służbowo, więc Dominika mieszka u wujostwa. Z nudów przyjmuje propozycję pracy przy półkoloniach na terenie ośrodka. Konie nie są dla niej atrakcją, jednak sympatię wzbudza w niej stara klacz Gloria. W jej towarzystwie świat wygląda przyjaźniej, a emocjonalne burze, które Dominika przeżywa w związku ze swoją sytuacją rodzinną, niejasnym związkiem z Mateuszem i pojawieniem się na horyzoncie przystojnego Dawida, a także intrygami dziewczyn z klubu jeździeckiego, wydają się znacznie bardziej znośne.
Leonard jest całkiem zwyczajnym chłopcem. Ma mamę i tatę, a jego pokój wypełniony jest zabawkami. Leo lubi się bawić, ale nie przepada za sprzątaniem. Bywa nieuważny i niecierpliwy, a kiedy coś go zainteresuje, zapomina o całym świecie. Rodzice Leonarda próbują nauczyć go porządku. Przypominają o konieczności odkładania rzeczy na miejsce. Proszą go o pomoc w pracach domowych. Zwracają uwagę na to, żeby dbał o przedmioty, które do niego należą. Synek uważnie słucha, ale równie szybko zapomina. Na szczęście, rodzice mają pomocników, a sprzęty domowe chętnie włączają się w wychowanie Leonarda. W tym domu dzieje się wiele dziwnych rzeczy, a każde pomieszczenie ma swoje tajemnice…
Trojaczki Laura, Tymek i Amelia wyjeżdżają do dziadków na wieś na całe wakacje. Trochę będą tęsknić za rodzicami, którzy zostali w mieście, jednak szybko zajęcia, z którymi nie miały do tej pory do czynienia, całkowicie zajmą im czas. Kupowanie małych kurczaków na targu, pielenie ogródka, pomoc babci przy sprzątaniu kościoła okażą się równie atrakcyjnymi przygodami jak wyprawa do lasu po poziomki, jazda pociągiem czy spływ kajakowy. Aż żal będzie wracać do miasta!
Chyba nie uwierzyliby, że największa przygoda życia zdarzy im się w murach gimnazjum! Gdy przypadkowo odkryli nieużywany przedsionek, uznali, że to doskonałe miejsce spotkań dla ich paczki, wystarczy je tylko uporządkować. Wśród starych książek i map znaleźli pamiętnik napisany po niemiecku. Postanowili go wspólnymi siłami przetłumaczyć i w ten sposób poznali zapiski prowadzone tuż po wojnie przez niemieckiego chłopca, Hugona. Hugo z rodziną miał lada dzień opuścić miasto, przydarzały mu się jednak niezwykłe wyprawy w czasie, przenosił się bowiem do odległych momentów historycznych Breslau. Wkrótce każde z gimnazjalistów miało zaznać podobnej przygody i poczuć historię na własnej skórze… Czy Hugo jeszcze żyje i czy uda im się go odnaleźć? Patroni medialni: Radio Wrocław, Victor Gimnazjalista, Sczecinczyta.pl, Granice.pl, Ksiazkinaczacie.pl
Zajączki to siostry Zajączkowskie, Patrycja i Magda, tak pieszczotliwie nazywane przez tatę.  A kiedy pewnego dnia zepsuła się kosiarka, niespodziewanie na podwórku Zajączkowskich pojawił się Borys – kuc szetlandzki, którego tata kupił, by już nie trzeba było strzyc trawy. I w ten sposób dziewczynki zyskały nowego przyjaciela, z którym nie będą chciały się rozstać, a on chętnie będzie im towarzyszył na każdym kroku – do szkoły, na zakupy, a nawet na grzyby.
Czy jestem ładna? Dlaczego każdy musi umrzeć? Boję się dentysty! Chcę mieć zwierzątko! Co przyniesie przyszłość? Sympatyczna Maja zadaje pytania, na które mama Zuzia i tata Wojtek próbują odpowiedzieć w prosty i ciekawy sposób.
Dwie przyjaciółki: Ida i Julka, zwariowana siostra Pola, niespodziewana przeprowadzka do innego kraju i wielka pasja- konie. Zabawna, wciągająca powieść Magdaleny Zarębskiej z pięknymi ilustracjami Artura Gołębiowskiego.
Dwujęzyczne wydanie opowiadania o Maćku, który przyjechał do dziadków do Nikiszowca. Dziadek, emerytowany górnik, włożył galowy mundur i razem z Maćkiem wybrali się do fotografa, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Spacer po Nikiszowcu stał się okazją do rozmowy o pracy w kopalni. Dziadek opowiada wnuczkowi o pracy górnika a przy okazji poznają dzielnicę. Wszystkie miejsca, które Maciek odwiedza z dziadkiem istnieją. Książka zawiera sporo faktów i mitów związanych z górnictwem, pojawia się w niej Skarbnik. Przede wszystkim jednak, jest to opowieść o przyjaźni między dziadkiem a wnukiem. tłumaczenie na śląski Bernard Kurzawa Od Autorki Górny Śląsk jest krainą mojego dzieciństwa. Tam dorastałam, przyjmując jako rzecz naturalną istniejące obok siebie dwa światy, polski i śląski. W domu babci rozmawiałam gwarą, w szkole używałam języka polskiego. Przez wiele lat towarzyszyła mi śpiewna melodia śląskich słów, tak jak krajobraz pełen kopalń, szybów górniczych i hut. Mimo, że od wielu lat mieszkam we Wrocławiu, wracam na Śląsk przynajmniej raz w roku – przysłuchuję się gwarze, zaglądam w ulubione miejsca, zaspokajam tęsknotę. Cieszę się, że mogę podzielić się moją fascynacją z Czytelnikami. Bajka o Nikiszowcu wydana w dwóch językach jest spełnieniem mojego marzenia. Ślązacy przeczytają ją bez problemu, a takie „krojcoki”, jak ja, z przyjemnością przypomną sobie brzmienie rzadko używanego języka. Magdalena Zarębska
Pełna ciepła historia opowiadająca o odczuciach, jakich doznaje znajdujące się w łonie matki Słoniątko. Kiedy pojawia się na świecie, zostaje otoczone przez stado słoni i poznaje swoje rozbrykane rodzeństwo. Akcja rozgrywa się pośród zapierających dech w piersiach afrykańskich krajobrazów. Maluszek uczy się poznawać otaczający świat, spędza dni na wędrówce do wodopoju, beztrosko bawi się ze słoniętami, a wieczorami wtula się w ciepły bok ukochanej mamy i śni o tym, co było i co dopiero będzie…
"Ida i konie z Zielonej Wyspy" to druga część przygód Idy, Julki i Poli. Tym razem Ida wyrusza do Irlandii... Razem z nią poznajemy ten piękny kraj, zwyczaje jego mieszkańców i ciekawostki związane z Zieloną Wyspą. To pełna humoru, wciągająca książeczka z pięknymi, wykonanymi piórkiem, ilustracjami Artura Gołębiowskiego.
"Ida i Filip, przyjaciel koni" to trzecia, ostatnia część serii o przygodach Idy. Tym razem przeczytacie o miłości, bo zakochana jest i wnuczka, i babcia. O przyjaźni, która się kończy i o tej, która się dopiero zaczyna. Dowiecie się czy rodzina Wysockich wróci do Polski, czy zostanie we Francji. A wszystko to, podobnie jak w poprzednich książkach o Idzie ("Ida, konie i reszta świata" oraz "Ida i konie z Zielonej Wyspy"), okraszone humorem, świetnymi dialogami, mnóstwem ciekawostek związanych z życiem we Francji i oczywiście wielką pasją głownej bohaterki, którą są konie. Piękne, wykonane piórkiem ilustracje przygotował Artur Gołębiowski.