Menu

Małgorzata Musierowicz

Małgorzata Musierowicz (ur. 1945), autorka utworów dla dzieci i młodzieży, ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży, projektantka zabawek. Od 1994 pisuje felietony do „Tygodnika Powszechnego”. Siostra Stanisława Barańczaka. Debiutowała w połowie lat siedemdziesiątych powieścią Małomówny i rodzina. Stworzyła pełen ciepła cykl powieści dla dziewcząt Jeżycjada. Otrzymała wiele nagród literackich, a jej książki są tłumaczone na wiele języków.
Aniela Kowalik nie była pięknością. Miała wszak dużo tego, co się nazywa urokiem osobistym. I ta właśnie Anielka przeżyła wielką miłość. Nad morzem, w swej rodzinnej Łebie, poznała chłopaka, który wprawdzie nie bardzo spodobał się ojcu Anielki, za to bardzo jej samej. To dla niego wybrała poznańską szkołę średnią, liceum poligraficzno księgarskie. I dla niego przyjechała do obcego prawie miasta. Jak dalej potoczy się miłosna i szkolna historia Anieli? Przeczytajcie koniecznie w powieści pani Musierowicz.
Powszechnie wiadomo, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach, a w przypadku rodziny Borejków nawet to nie jest pewne. Nie ma jednak wątpliwości, że spędzenie z nimi wakacji przekracza możliwości przeciętnej piętnastolatki, wobec czego Ida wraca do Poznania, choć szybko się okazuje, że jej plan miał sporo wad. Jak choćby tę, że coś musi jeść. Bez wahania podejmuje więc pracę w charakterze damy do towarzystwa pana Paszkowskiego, choć olśniewająca uroda jego wnuka mogła mieć niebagatelny wpływ na jej decyzję. Druga odsłona przygód rodziny Borejków osnuta jest wokół dorastania "rudego kościotrupa", dla którego wakacje bez rodziców stanowią milowy krok ku dorosłości. Ida sierpniowa to skrząca humorem opowieść o dojrzewaniu, samoakceptacji, usamodzielnianiu się i uroczej nastoletniej miłości. Tytuł został uhonorowany Harcerską Nagrodą Literacką w 1982 roku.
Czego nie robi się dla miłości? Dla Anieli Kowalik nie ma takiej rzeczy i pod pretekstem podjęcia nauki w liceum poligraficznym porzuca rodzinną Łebę i przeprowadza się do Poznania, gdzie zamieszkuje u swoich wujostwa. Tymczasem sprawy wcale nie układają się zgodnie z wyobrażeniami Anieli, ale dla dziewczyny to jedynie drobna przeciwność losu, która nie ma prawa zachwiać jej planem i uniemożliwić zdobycie serca Pawła. Skoro raz skłamała, zrobi to drugi raz, w końcu niezła z niej kłamczucha. Kłamczucha jest jednym z najchętniej czytanych tomów sagi o perypetiach rodziny Borejków i ich przyjaciół. To urocza, kipiąca humorem i szalona historia o tym, że kłamstwo naprawdę ma krótkie nogi.
Kiedy Bebe i Kozio Bitnerowie niespodziewanie zostają porzuceni przez własną matkę, świat rodzeństwa zdaje się walić i zmierzać ku katastrofie. Opiekująca się nimi Aniela, znana Czytelnikom z Kłamczuchy, okazuje się jednak najlepszą niespodzianką od losu. Nieśmiała i skryta Beata, ukrywająca się pod pseudonimem "Bebe" nieoczekiwanie rozkwita i dzięki przypadkowym znajomościom odkrywa swoje silne strony, a wraz z nimi pierwsze młodzieńcze uczucie.
Kreska, wnuczka profesora Dmuchawca, boryka się z problemami, z których głównymi zdają się matematyka oraz Maciek Ogorzałka. Gabrysia Borejko przeżywa poważne kłopoty osobiste, a po Jeżycach snuje się sześciolatka, której nie sposób nie zaprosić na obiadek. Codzienne zmagania bohaterów Opium w rosole zostały sportretowane na tle Wielkiej Historii - Polska z czasu stanu wojennego staje się nieodłącznym elementem wydarzeń, w których nie brakuje ludzkich wzlotów i upadków, ale również jakże bliskich nam emocji.
Ach, miłość! Nie ma na świecie nic od niej piękniejszego, a gdy już się znajdzie tę właściwą, jedyną, wymarzoną i na mur-beton, to należy ją przypieczętować. Tak przynajmniej uważają Laura i Wolfi oraz Róża i Fryderek, jednak dziadek, Ignacy Borejko, ma na ten temat zdanie zupełnie odmienne. A bez zgody dziadka żadnego ślubu - tym bardziej dwóch - nie będzie. Tytułową czarną polewkę zakochanym parom serwuje szpieg dziadka, jedenastoletni Ignacy zwany Matwą, który o miłości wie może niezbyt wiele, przynajmniej do czasu poznania pewnej Czekoladki. Zbuntowana Laura planuje ślub wbrew wszystkiemu, a Róża znajduje sposób na obejście zakazu dziadka. Pełen czułości, humoru i niefartów galimatias rozpętuje się na dobre, ale przecież nie ma nic piękniejszego od bycia (za)kochanym.
Po śmierci ojca rodzina Ptaszkowskich, czyli Maria, Munio, Tunio, Rzodkiewka i Franciszek Małomówny uratowany wprost z rosołu, przeprowadza się do niewielkiego Śmietankowa, które wita je tajemnicą i zagadką. Charyzmatyczne rodzeństwo decyduje się na zbadanie sprawy i odkrycie motywów niejakich Peleryniarzy, co zaprowadzi ich wprost do poważnych kłopotów. Przygoda, tajemnica, średniowieczne skarby - Małomówny i rodzina to doskonała rozrywka dla fanów lektury z dreszczykiem.
Imieniny należy świętować z przytupem, nawet odrobinę spóźnione. A okazji do świętowania nie brakuje - począwszy od dwóch Grzegorzy celebrujących w imieniny Świętego Walentego, poprzez Gabrielę, której wymarzona wycieczka udaje się nieco na opak, aż po Rożę - świętującą jedynie duchem solenizantkę. Opowiedziane z czułością i humorem perypetie rodziny Borejków, Pyziakówien i Strybów ukazują także miłosne zmagania Pyzy, która już właściwie wcale nie jest Pyzą, tylko pięknie rozkwitającą Różą.
Czternastoletnia Laura Pyziak, pieszczotliwie zwana Tygryskiem, nie ma łatwego życia, więc dlaczego jej rodzina miałaby mieć? Kiedy nieradząca sobie z trudami dojrzewania dziewczynka za wszelką cenę chce poznać ojca i wyrusza do Torunia, uruchamia lawinę zdarzeń, których konsekwencji nie była w stanie przewidzieć ani ona, ani tym bardziej jej rodzina. Przypadkowe spotkanie na ulicach Torunia wywraca do góry nogami życie Borejków, kiedy Robrojek opuszcza ich mieszkanie z nie swoim telefonem, a Nutria podejmuje szaloną decyzję i wyrusza w podróż bez uprawnień. Kto by przewidział, że wszystko to skończy się, a jakże!, wielką miłością? Może jedynie Róża, choć zapewne nigdy by się do tego nie przyznała.
Aurelia Jedwabińska (znana także jako Genowefa Bombke vel Pompke) przeżywa najtrudniejsze lato w swoim życiu. Po śmierci matki musi zamieszkać z nieznanym sobie ojcem, co nie jest wcale łatwą sprawą, zwłaszcza gdy w tym samym czasie życie towarzyskie także daje się we znaki. Zawirowania uczuciowe, skomplikowane relacje z rodziną i przyjaciółmi i trudne nowe początki stają się kanwą dla uroczej i zabawnej opowieści, w której przecinają się losy Jedwabińskich i Borejków oraz ich przyjaciół znanych z poprzednich części Jeżycjady.
Gabriela Borejko bynajmniej nie jest efemeryczną pięknością jak jej młodsza siostra Ida, nie buja w obłokach jak jej tata Ignacy, i raczej nie widzi w sobie materiału na matkę stulecia. Kocha sport, jest energiczna i bezwarunkowo wierzy w moc uśmiechu. Kiedy świat Borejków nagle się wali i z powodu choroby mamy jej obowiązki spadają na Gabrysię, poukładane i zaplanowane życie dziewczyny wymaga pilnego remontu, w czym może liczyć na pomoc swoich przyjaciół, znanych z Kłamczuchy Danki, Anieli i Robrojka. Kwiat kalafiora w 1982 roku został wpisany na Listę Honorową IBBY.
Co się dzieje z Jeżycami? Kim jest ta dziewczyna? I dlaczego Józef Pałys stracił dla niej głowę? Kolejny tom "Jeżycjady"- jak zwykle wesoły, liryczny i krzepiący.
CAŁKIEM NOWA GRATKA DLA MIŁOŚNIKÓW JEŻYCJADY! Prawie 100 alfabetycznie ułożonych haseł, listy, skarby i pamiątki, archiwalne i kolorowe zdjęcia, a także wyjątkowe ilustracje! Obejrzyjcie namalowane specjalnie dla Was portrety dorosłej Genowefy Bombke i jej córek, a także podobizny czterech sióstr Borejko w wieku dojrzałym, Sławka Lewandowskiego i stryjaszka Józefa! Poznajcie rodzinę mitycznej Kopiec Arlety! Przeczytajcie śmieszne, ciekawe, a nawet romantyczne anegdoty związane z powstawaniem Jeżycjady i zarazem – z prywatnym życiem jej autorki! Na Jowisza! 2 – Nadal uzupełniam Jeżycjadę to kontynuacja bestsellerowego kompendium wiedzy o Borejkach, ich krewnych i znajomych, a także o okolicach, w których toczy się akcja 22 powieści cyklu. NOWE UCHYLANIE RĄBKÓW I NOWE TAJEMNICE! DUŻO MIŁYCH NIESPODZIANEK!
Akcja powieści rozpoczyna się w dniu świętego Walentego, kiedy to Borejkowie świętują nieco spóźnione imieniny dwóch Grzegorzy, męża i syna Gabrysi, kończy się zaś w dniu imienin Róży Pyziakówny, na których jednak solenizantka nie pojawia się, zajęta bez reszty swoim bujnym życiem uczuciowym. Pomiędzy tymi dwiema datami czytelnik jest świadkiem uroczystości na cześć kilku innych osób, wśród których szczególnie wyróżnia się sposób świętowania imienin przez Gabrielę.
Kończy się rok szkolny. Nie wszyscy jednak spieszą się do domu. Aurelia Jedwabińska wątpi, aby ktokolwiek interesował się jej świadectwem Konrad Bitner zaś woli przygotowywać przedstawienie swojej jednoosobowej trupy teatralnej, aniżeli biec z cenzurką do starszej siostry, Beaty. I tak się poznają: on, młody, niespokojny artystyczny duch, i ona, troszkę zagubiona, z poczuciem osamotnienia, ale samodzielna i zaradna osóbka. Czas wakacyjny spędzony w Pobiedziskach pozwala im lepiej się poznać, daje też Aurelii szansę spotkania z nie odwiedzaną od lat babcią i przynosi nową znajomość z Arturkiem Gburkiem. Oczywiście ta nowa znajomość niezbyt mile odbierana jest przez Konrada...
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę to ponad 130 alfabetycznie ułożonych haseł, kolorowe zdjęcia, nigdy dotąd niepublikowane ilustracje, ciekawostki, anegdoty, cytaty i powiedzonka. „Na Jowisza!” ma na pierwszy rzut oka formę słownika wyjaśniającego od A (jak „album fotograficzny”) do Ż (jak „żółty zeszyt”) przeróżne powiązania między prawdziwym życiem a literackim światem poznańskiej sagi. Ale już sama konstrukcja haseł odbiega od encyklopedycznych standardów i podporządkowana jest charakterystycznemu dla całej Jeżycjady życzliwemu poczuciu humoru. Mamy więc wśród haseł osobowych klasykę – „Stefanię Majewską”, ciut mniej klasycznego „Rudzika” i już zupełnie odbiegających od reguł konstruowania słownikowych haseł – „Tatę Kłamczuchy”, „Steve’a – masywnego blondyna” czy „Dziewczynkę ze szklanymi guziczkami”. Nie ma znaczenia, czy są to postaci literackie czy autentyczne, czy należą do rodziny Borejków, Musierowiczów czy wielkiej rodziny czytelniczej – wszyscy są równie prawdziwi i czują się w tej niezwykłej publikacji jak piniondz w umywalce – wpadają i pasują, choćby nie umieli pływać. O wpływie Jeżycjady na rozpoznawalność miejsc w Poznaniu i zwiedzaniu miasta z wybranymi tomami cyklu w dłoni napisano już setki, jeśli nie tysiące stron. „Na Jowisza!” bije wszystkie tomy sagi na głowę liczbą i drobiazgowością opisywanych miejsc.Wasza ukochana autorka uchyla rąbka niejednej tajemnicy!
Ta książka to przepis na dzielenie się dobrem! Gabrysia Borejko, to zwyczajna licealistka, której całe życie pewnego dnia przewraca się do góry nogami. Dzieje się to pierwszego dnia Nowego Roku, kiedy jej mama, Mila, trafia do szpitala. Jak na najstarszą siostrę przystało Gaba musi przejąć obowiązki matki. Nie jest łatwo opiekować się całym domem, tym bardziej, gdy ani młodsze siostry, ani ojciec za bardzo jej nie pomagają. Gabriela oprócz domowych zmartwień ma również inne problemy: rozterki sercowe, problemy w szkole oraz dziwną sąsiadkę. Czym była grupa ESD, czym smuciła się Nutria, co było codziennym powodem strachu Szczepańskiej, jak Pyziak wyzwał Gabrielę, kto nasłał Dmuchawca wraz z Pierogiem oraz inne, niewytłumaczalne i jakże ciekawe historie rozwiążą się po przeczytaniu tejże książki. Autorką opisu jest Kamila Bartosik Kwiat kalafiora został wpisany na Międzynarodową Listę Honorową im. Andersena przez Jury IBBY przy UNESCO w 1982 roku, a w 1981 roku otrzymał "Srebrne Koziołki"
Któż jest Ciotką Zgryzotką? Czy tylko Ida? I co słychać w rodzinie Borejków? Czy nadal jest w tym samym składzie? A może nawet się powiększyła? Kolejny tom niezawodnej „Jeżycjady”- jak zawsze dowcipny, wzruszający i ciekawy – rozśmiesza, podnosi na duchu i skłania do myślenia. A przede wszystkim sprawia, że chce się radośnie żyć - pomimo wszelkich zgryzot!
1 Maja 2004 roku, w dniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, Żaba Schoppe, siostra Fryderyka i Wolfiego, obchodziła swe 15-ste urodziny. Wypadki tego dnia spowodowały, że zawsze super zorganizowana Żaba, spojrzała na świat przez swe okulary i zobaczyła go nie tylko z punktu widzenia swojej żabiej osoby, ale też przejęła się życiem innych. Zwłaszcza Róży, Fryderyka i... "Żaba" otrzymała Nagrodę Edukacja XXI "Żaba" była też nominowana do nagrody „As EMPiKu” 2005
Feblik – najnowsza książka Małgorzaty Musierowicz. Akcja przebiega w czasie tych samych kilku upalnych dni sierpniowych, a dotyczy przełomu w życiu Ignacego Grzegorza. Humor, dobra energia, radość życia i ciepło – znajome postacie i zaskakujące wydarzenia! – jednym słowem: Jeżycjada! – Tom 21!
Co mam? Mam sześć lat. Mam rodziców i rower. I mam siostrę w wózku. Czego nie mam? Zębów na dole. Podwórka. I przyjaciela – wylicza jeden z bohaterów „Hihoptera". Czytelnicy znajdą tam oprócz niego malutkiego, chudziutkiego Kurczaka, dziewczynkę, co wszystkiego się boi, Paulinkę, najładniejszą z całej grupy, Bijacza, co wszystko bije... słowem – znajomych z zerówki. I wcale nietrudno będzie im zdecydować, kto postępuje ładnie, a kto nie.
Zabawne przygody trójki rodzeństwa i ich przyjaciół w Śmietankowie. Było ich troje: dwaj chudzielce, czternastoletni Munio i młodszy o rok Tunio, oraz ich pulchna sześcioletnia siostrzyczka, z oczywistych powodów zwana w rodzinie Rzodkiewką.
Długo wyczekiwana kolejna część „Jeżycjady” pozwala znów zajrzeć do przyjaznego domu Borejków, akurat w okresie świąt Bożego Narodzenia. Przybycie Magdusi, córki Kreski, powoduje piorunujące zmiany w spokojnym życiu rodziny, a ślub Laury uruchamia działanie osławionego Fatum. Śmieszna, miła, ale i refleksyjna powieść Małgorzaty Musierowicz jak zwykle podnosi na duchu i krzepi, bawi do łez i uczy, skłania do zastanowienia nad sprawami wielkiej wagi.
Kolejna część Jeżycjady®, która bije rekordy popularności. Akcja książki rozgrywa się w wigilię Bożego Narodzenia. Rozpieszczona przez rodzinę Elka, główna bohaterka książki zaczyna zdawać sobie sprawę, że nie wszyscy mężczyźni darzą ją bezkrytycznym uwielbieniem i ulegają jej woli... Na książkach Małgorzaty Musierowicz wychowują się pokolenia. Są to wesołe i rodzinne opowiadania, w których każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie.
1 2
z 2
skocz do z 2