Menu

Masha Gessen

Historia bohaterskiej walki dziewcząt z Pussy Riot o wskrzeszenie prawdy w społeczeństwie zbudowanym na kłamstwach.W dniu 21 lutego 2012 roku do soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie weszło pięć młodych kobiet. Nosiły jaskrawe, kolorowe sukienki, rajstopy o równie intensywnych barwach, a na głowach miały kominiarki. W takich strojach wykonały w cerkwi „punkową modlitwę”, w której błagały „Matkę Boską” o „przepędzenie Putina”. Ochrona szybko pozbyła się ich ze świątyni. Kilka miesięcy później trzy z nich zostały aresztowane i osądzone w trwającym kilka miesięcy procesie. Dwie z nich skazano na odbycie wyroków w położonych na dalekiej Syberii koloniach karnych. Jednak ich działania nie przeszły bez echa – wieści o nich trafiły na pierwsze strony zachodnich gazet, a materiał nakręcony w czasie występu szybko rozprzestrzenił się w sieci. Ludzie z całego świata dostrzegli, że ich czyn był nie tylko zaciekłą krytyką polityczną, lecz także nosił znamiona natchnionej sztuki, która w czasach i miejscu przesyconych kłamstwami stała się nowym sposobem głoszenia prawdy.Porywająca relacja Mashy Gessen przedstawia moment narodzin tego niebywałego zjawiska. Autorka, mająca jako jedyna nieskrępowaną niczym możliwość dotarcia do członków rodzin i znajomych osadzonych w więzieniu dziewcząt, zdołała odtworzyć fascynującą historię wewnętrznej transformacji, dzięki której grupę młodych kobiet zjednoczyła wspólna wizja artystyczna. Droga, którą przebyły, pozwoliła wykształcić im w sobie odwagę i wyobraźnię potrzebne do zrealizowania ich wizji, a z czasem dała siłę, by przetrwać wyniszczającą samotność odosobnienia będącego ceną odniesionego sukcesu.Paląca… potępiająca… Wiele z tego będzie dla czytelników nowością. A wszystko wywoła furię. ”Masha Gessen (ur. 1967) – rosyjska dziennikarka. W latach 1981–1991 pracowała w Stanach Zjednoczonych, po czym powróciła do Moskwy, gdzie mieszka obecnie. Pisała m.in. dla „The New Republic” i „New Statesman”. Jest rosyjską korespondentką „US News & World Report”. Autorka kilku książek dotyczących głównie życia społecznego i politycznego współczesnej Rosji. W roku 2012 ukazała się jej książka „Putin. Człowiek bez twarzy”.
„Putin. Człowiek bez twarzy” to opowieść równie niezwykła jak zaskakująca kariera Władimira Władimirowicza Putina – pozbawionego błyskotliwych talentów funkcjonariusza KGB, który został prezydentem Rosji i niemal błyskawicznie zlikwidował dorobek demokratycznych przemian, sprawiając, że kraj ponownie stał się zagrożeniem dla świata i swoich własnych obywateli. Wyniesiony na stanowisko przez otoczenie chorego i w szybkim tempie tracącego popularność Borysa Jelcyna, Putin wydawał się idealnym kandydatem na marionetkowego prezydenta, posłusznego we wszystkim oligarchom. Jednak reżyserzy tego spektaklu grubo się pomylili. Zyskawszy stanowisko, Putin niespodziewanie pokazał swoją drugą twarz: nieustępliwego i łatwo zdobywającego popularność polityka, który zamierza stawiać światu własne warunki. Przejął kontrolę nad mediami, rozprawił się z przeciwnikami politycznymi (którzy skończyli na wygnaniu albo w grobie) i zniszczył jeszcze nieokrzepły system wyborczy, koncentrując całą władzę w rękach swoich zwolenników. „Putin. Człowiek bez twarzy” to wstrząsająca historia, ukazująca polityczne manipulacje wojną, terroryzmem i ludzkim życiem, manipulacje, które tworzą dzisiejsze oblicze rosyjskiego imperium. To bez wątpienia najbardziej prawdziwa i jednocześnie najodważniejsza książka o prezydencie Rosji.
W 2012 roku rząd Putina rozpoczął jawny proces politycznego dławienia demokracji. Kraj toczył wojnę z wrogiem wewnętrznym oraz z sąsiadami. W 2008 roku Rosja dokonała inwazji na Gruzję, a w 2014 – zaatakowała Ukrainę, anektując wielkie połacie jej terytoriów. Prowadziła jednocześnie wojnę informacyjną przeciwko demokracji zachodniej – zarówno pojęciu, jak i codziennej rzeczywistości. Zachodnim obserwatorom zajęło jednak trochę czasu uświadomienie sobie tego, co się naprawdę dzieje w Rosji, która na powrót przyjęła swoją rolę imperium zła oraz symbolu zagrożenia dla egzystencji świata. Stłumienie demokracji, działania wojenne, a nawet regres Rosji na światowej scenie – tego wszystkiego Masha Gessen była świadkiem. I chce o tym opowiedzieć. Będzie to, co było to poruszająca książka, pokazująca nie tylko, jak się żyło w Rosji w ciągu ostatnich trzydziestu lat, ale również czym była Rosja przez cały ten czas, czym się stała, i w jaki sposób. "Będzie to, co było" przedstawia Rosję, której przyszłość leży poza historią, ponieważ jej obywatele są skazani na powtarzanie dekada po próby tego samego spektaklu tyranii. "The Guardian" Masha Gessen – rosyjsko-amerykańska dziennikarka. W latach 1981–1991 pracowała w Stanach Zjednoczonych, po czym powróciła do Moskwy, by ponownie opuścić Rosję w 2013 r. Pisze m.in. dla "The New York Times" i "The New Yorker". Autorka kilku książek dotyczących głównie życia społecznego i politycznego współczesnej Rosji, m.in. "Putin. Człowiek bez twarzy".
Światowa premiera najodważniejszej książki o prezydencie Rosji. „Putin. Człowiek bez twarzy” to opowieść równie niezwykła, jak zaskakująca kariera Władimira Władimirowicza Putina – pozbawionego błyskotliwych talentów funkcjonariusza KGB niskiej rangi, który został prezydentem Rosji i niemal błyskawicznie zlikwidował dorobek demokratycznych przemian, sprawiając, że kraj ponownie stał się zagrożeniem dla świata i swoich własnych obywateli. Wyniesiony na stanowisko przez otoczenie chorego i w szybkim tempie tracącego popularność Borysa Jelcyna, Putin wydawał się idealnym kandydatem na marionetkowego prezydenta, posłusznego we wszystkim oligarchom. Jednak reżyserzy tego spektaklu grubo się pomylili. Zyskawszy stanowisko, Putin niespodziewanie pokazał swoją drugą twarz: nieustępliwego i łatwo zdobywającego popularność polityka, który zamierza stawiać światu własne warunki. Przejął kontrolę nad mediami, rozprawił się z przeciwnikami politycznymi (którzy skończyli na wygnaniu albo w grobie) i zniszczył jeszcze nieokrzepły system wyborczy, koncentrując całą władzę w rękach swoich zwolenników. Masha Gessen była świadkiem niezwykłej kariery Władimira Putina, dotarła też do źródeł informacji, z których nie udało się wcześniej czerpać nikomu innemu. „Putin. Człowiek bez twarzy” to wstrząsająca historia, ukazująca polityczne manipulacje wojną, terroryzmem i ludzkim życiem, manipulacje, które tworzą dzisiejsze oblicze rosyjskiego imperium. Masha Gessen (ur. 1967) – rosyjska dziennikarka. W latach 1981–1991 pracowała w Stanach Zjednoczonych, po czym powróciła do Moskwy, gdzie mieszka obecnie. Pisała m.in. dla „The New Republic” i „New Statesman”. Jest rosyjską korespondentką „US News & World Report”. Autorka kilku książek dotyczących głównie życia społecznego i politycznego współczesnej Rosji, a także biografii słynnego rosyjskiego matematyka Grigorija Perelmana.