Menu

Prusak Błażej

Wycena przedsiębiorstw stanowi jedno z ważniejszych zagadnień podejmowanych w ramach obszaru zarządzania finansami przedsiębiorstw. Wśród grupy przedsiębiorstw, które wymagają specjalnego podejścia do wyceny, są jednostki znajdujące się w złej kondycji finansowej bądź też zagrożone upadłością. W książce takie podmioty nazwano mianem przedsiębiorstw dystresywnych. Niniejsza monografia to pierwsza na polskim rynku wydawniczym zwarta publikacja, która omawia zagadnienia wyceny tej specyficznej grupy jednostek gospodarczych. Wśród zaprezentowanych zagadnień: • uwarunkowania ekonomiczne i prawne funkcjonowania przedsiębiorstw dystresywnych, • uniwersalne metody i zasady wyceny przedsiębiorstw, • ważność narracji w opracowaniu wyceny przedsiębiorstw, • istota i cele wyceny przedsiębiorstw dystresywnych, • wartość przedsiębiorstw dystresywnych, • specyfika, metody i przebieg wyceny przedsiębiorstw dystresywnych, • analiza ryzyka w procesie wyceny przedsiębiorstw. Monografia skierowana jest do osób posiadających przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu finansów przedsiębiorstw i matematyki finansowej. Wiedza w niej zawarta posłuży szerokiemu gronu odbiorców, w tym m.in.: analitykom finansowym, doradcom restrukturyzacyjnym, sędziom zajmującym się sprawami upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw oraz studentom kierunków ekonomicznych. Wartość dodaną publikacji stanowią liczne przykłady, które pozwalają lepiej zrozumieć Czytelnikom zasady wyceny przedsiębiorstw dystresywnych i jednocześnie mają charakter aplikacyjny.
Skala oraz negatywne skutki gospodarcze i społeczne zjawiska upadłości skłaniają do wnikliwej analizy jego przyczyn i mechanizmów oraz zmuszają do podejmowania z odpowiednim wyprzedzeniem działań zapobiegawczych. Precyzyjna analiza upadłości stała się kluczowym zagadnieniem we współczesnych warunkach prowadzenia działalności. Niniejsza pozycja jako pierwsza na polskim rynku prezentuje aspekty prognozowania upadłości polskich przedsiębiorstw na przestrzeni ostatnich 10 lat, koncentrując swoją uwagę na doborze metod, ich modyfikacji, doborze odpowiedniej próby uczącej i testującej, identyfikacji kluczowych wskaźników oraz testowaniu skuteczności proponowanych metod z uwzględnieniem różnych wersji modeli. Analiza tematu została przeprowadzona na postawie trzech nurtów rozważań: - teoretycznego, opartego na najnowszej literaturze z zakresu omawianego problemu; - metodycznego, prezentowanego w postaci modelu dyskryminacyjnego i sztucznych sieci neuronowych; - aplikacyjnego, wyrażającego się próbą wdrożenia modelu w warunkach polskich. Ważnym walorem książki jest jej interdyscyplinarność przejawiająca się umiejętnym łączeniem wiedzy Autorów z zakresu przedmiotów ilościowych, takich jak informatyka, statystyka i ekonometria z wiedzą z zakresu prawa i analizy finansowej.
Powszechnie wykorzystywane w analizie finansowej narzędzia badawcze zostały wzbogacone o wielowymiarową analizę dyskryminacyjną, analizę logitową oraz modele drzew decyzyjnych. Autorzy uwzględnili w niej aktualne zarówno krajowe, jak i europejskie akty prawne związane ze sprawozdawczością finansową przedsiębiorstw; połączyli zagadnienia teoretyczne z praktycznymi przykładami umożliwiającymi lepsze zrozumienie i zastosowanie metod badawczych w realnej gospodarce. Przedstawione zagadnienia pozwalają również na ocenę efektywności oraz ryzyka w obszarze podejmowania decyzji inwestycyjnych, które decydują o dalszym rozwoju przedsiębiorstw. „Zawartość (książki) stanowi rozwiniętą i uaktualnioną wersję treści programowych w zakresie analizy finansowej przedsiębiorstwa. Główny nacisk położono w niej na analizę dokumentów sprawozdawczości finansowej zgodnych z Ustawą o rachunkowości oraz Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej. Zaletą monografii jest to, że uwzględnia ona zmiany w sprawozdawczości finansowej obowiązujące od 1 stycznia 2016 roku. Umożliwia jednak przeprowadzenie analizy porównawczej z latami wcześniejszymi. Monografia została napisana w bardzo przystępnej formie. Każdy rozdział składa się z: hasłowych informacji o najważniejszych tezach (o teoretycznym i praktycznym znaczeniu dla analityka), treści rozdziału, przykładów, pytań sprawdzających, testów prawda/fałsz oraz zadań do samodzielnego rozwiązania." Z recenzji dr. hab. Stanisława Miecznikowskiego, prof. nadzw. UG Monografia jest efektem pracy zespołu Katedry Analizy Ekonomicznej i Finansów Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, który od wielu lat zajmuje się problematyką związaną z oceną funkcjonowania przedsiębiorstw w dynamicznie zmieniających się warunkach otoczenia.
... Problematyka stanowiąca przedmiot rozważań zawartych w tej książce jest niezwykle aktualna i bardzo trudna, a jej znaczenie będzie systematycznie rosło w warunkach gospodarki rynkowej i stale wzrastającej konkurencji. Autorzy zajęli się w pracy modelowaniem prognozowania upadłości polskich przedsiębiorstw na przestrzeni ostatnich 10 lat, koncentrując swoją uwagę na doborze metod, ich modyfikacji, do borze odpowiedniej próby uczącej i testującej, identyfikacji kluczowych wskaźników oraz testowaniu skuteczności proponowanych metod z uwzględnieniem różnych wersji modeli. (...) W książce można wskazać trzy nurty rozważań: - teoretyczny, oparty na najnowszej literaturze z zakresu omawianego problemu; - metodyczny, prezentowany w postaci modelu dyskryminacyjnego i sztucznych sieci neuronowych; - aplikacyjny, wyrażający się próbą wdrożenia modelu w warunkach polskich. Ważnym walorem książki jest jej interdyscyplinarność przejawiająca się umiejętnym łączeniem wiedzy Autorów z zakresu przedmiotów ilościowych, takich jak: informatyka, statystyka i ekonometria z wiedzą z zakresu prawa i analizy finansowej. ... Odbiorców książki należy upatrywać przede wszystkim wśród pracowników naukowo-badawczych i instytucji zajmujących się gromadzeniem danych oraz udostępnianiem informacji o kondycji finansowej polskich przedsiębiorstw na potrzeby wszelkiego rodzaju analiz dla banków, instytucji finansowych, agend rządowych itp. Odbiorcami mogą być też managerowie oraz studenci piszący prace z kierunków finanse i bankowość, ekonomia czy informatyka i ekonometria. z recenzji Prof. dra hab. Adama Kopińskiego Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu Instytut Rachunkowości Katedra Rachunku Kosztów i Rachunkowości Zarządczej
Problematyka stanowiąca przedmiot rozważań zawartych w książce jest niezwykle aktualna i bardzo trudna, a jej znaczenie będzie systematycznie rosło w warunkach gospodarki rynkowej i stale wzrastającej konkurencji. Autorzy zajęli się w pracy modelowaniem prognozowania upadłości polskich przedsiębiorstw na przestrzeni ostatnich 10 lat, koncentrując swoją uwagę na doborze metod, ich modyfikacji, doborze odpowiedniej próby uczącej i testującej, identyfikacji kluczowych wskaźników oraz testowaniu skuteczności proponowanych metod z uwzględnieniem różnych wersji modeli... ... W książce można wskazać trzy nurty rozważań: teoretyczny, oparty na najnowszej literaturze z zakresu omawianego problemu; metodyczny, prezentowany w postaci modelu dyskryminacyjnego i sztucznych sieci neuronowych oraz aplikacyjny, wyrażający się próbą wdrożenia tego modelu w warunkach polskich. Ważnym walorem książki jest jej interdyscyplinarność, która wyraża się umiejętnym łączeniem wiedzy Autorów z zakresu przedmiotów ilościowych, takich jak : informatyka, statystyka i ekonometria z wiedzą z zakresu prawa i analizy finansowej ... Odbiorców książki należy upatrywać przede wszystkim w pracownikach naukowo-badawczych uczelni (m.in. asystentach, doktorantach) i instytucjach zajmujących się gromadzeniem danych oraz udostępnianiem informacji o kondycji finansowej polskich przedsiębiorstw na potrzeby wszelkiego rodzaju analiz dla banków, instytucji finansowych, agend przedsiębiorstw oraz studenci piszący prace rygorowe z kierunków finanse i bankowość, ekonomia czy informatyka i ekonometria.
Uwarunkowania prawne dotyczące sporządzania i upubliczniania rekomendacji giełdowych Zawartość raportów analitycznych przygotowywanych w celu wydania rekomendacji Rodzaje rekomendacji giełdowych Struktura rekomendacji giełdowych Metody wyceny akcji stosowane podczas sporządzania raportów rekomendacyjnych Czynniki mające wpływ na trafność i skuteczność rekomendacji giełdowych Wyniki badań dotyczące skuteczności i trafności rekomendacji giełdowych w Polsce i za granicą Wyniki badań ukazujące trafność poszczególnych metod wyceny akcji stosowanych w raportach rekomendacyjnych
Książka pt. „Wskaźniki rynku kapitałowego - zastosowanie w wycenach przedsiębiorstw oraz w strategiach inwestycyjnych" jest pierwszą zwartą publikacją na polskim rynku wydawniczym, która kompleksowo przedstawia tego rodzaju zagadnienia. W sposób szczegółowy ukazano w niej: - rodzaje, zasady budowy i metody kalkulacji wskaźników rynku kapitałowego, - analizę przyczynową podstawowych mnożników, - sposoby kalkulacji mierników rozwodnionych, - istotę i warianty mnożnikowej metody wyceny przedsiębiorstw, - ograniczenia i często popełniane błędy w procesie wyceny przedsiębiorstw metodą mnożnikową, - zasady tworzenia strategii inwestycyjnych przy wykorzystaniu wskaźników rynku kapitałowego, - wyniki dotychczasowych badań nad skutecznością strategii inwestycyjnych bazujących na miernikach rynku kapitałowego. Ma ona charakter praktycznego przewodnika, który został napisany przystępnym językiem i zarazem wzbogacony o szereg przykładów. Skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, w tym: analityków finansowych, osób rozpoczynających przygodę z rynkiem finansowym oraz studentów kierunków ekonomicznych. Może pełnić rolę podręcznika podstawowego lub uzupełniającego do takich przedmiotów, jak: analiza finansowa, wycena przedsię­biorstw, finanse przedsiębiorstw.
Powszechnie wykorzystywane w analizie finansowej narzędzia badawcze w książce wzbogacono o wielowymiarową analizę dyskryminacyjną, analizę logitową oraz modele drzew decyzyjnych. Autorzy uwzględnili aktualne akty prawne (zarówno krajowe, jak i europejskie) związane ze sprawozdawczością finansową przedsiębiorstw; zagadnienia teoretyczne poparli praktycznymi przykładami umożliwiającymi lepsze zrozumienie i zastosowanie metod badawczych w realnej gospodarce. Przedstawione zagadnienia pozwalają na ocenę efektywności i ryzyka w obszarze podejmowania decyzji inwestycyjnych, wpływających na dalszy rozwój przedsiębiorstw.