Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Afgańcy. Ostatnia wojna imperium

Rodric Braithwaite

Afgańcy. Ostatnia wojna imperium

7.3

(91 ocen) wspólnie z

34,93

Szkoda, że tej książki nie można było przeczytać, zanim zaangażowaliśmy się w afgańską wojnę!

Sytuacja wydaje się świetnie znana. Siły specjalne wielkiego mocarstwa błyskawicznie obalają rządzących Afganistanem. Wkraczają wojska lądowe. Tworzą nowy rząd. Mają zamiar wyszkolić nowe afgańskie wojsko i policję, a najdalej po pół roku wycofać się z kraju. Dziesięć lat później końca wojny nie widać, ofiar coraz więcej, a chaos w górskim kraju pogłębia się. Znana? Tyle że to historia innej wojny... 

W grudniu 1979 roku wojska sowieckie wdarły się do Afganistanu. Specnaz w efektownej i błyskawicznej akcji zajął strategiczne punkty w stolicy. Pałac prezydencki w Kabulu został zdobyty, a sam prezydent zginął z bronią w ręku. Tak rozpoczęła się wojna, która dla Rosjan stała się tragedią tak wielką jak dla Amerykanów Wietnam.

Rodric Braithwaite - autor bestsellerowej Moskwy 1941 - spisał niezwykłą historię tego konfliktu. Wojnę w Afganistanie widzimy po raz pierwszy oczami zwykłych żołnierzy, najczęściej poborowych, którzy zupełnie nieprzygotowani trafiali w wir zaciętych partyzanckich walk. Braithwaite nie chce się bawić w politykę, pisze o krwi, cierpieniu i strachu. Dzięki temu zrozumiemy obie strony.

Znak
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2012-03-19

ISBN: 978-83-240-1890-1

Opracowanie graficzne
Witold Siemaszkiewicz

Liczba stron: 420

Znak

Format: 158x225

Cena detaliczna: 49,90 zł

Tłumaczenie: Mirosław Bielewicz

Tariq Ali, „London Review of Books” o

„Fascynujące. Każda strona wygląda jak ostrzeżenie dla obecnych okupantów Afganistanu”.

O książce

Czy wojnę w Afganistanie można wygrać?

Rodric Braithwaite - Afgantsy: The Russians in Afghanistan, 1979-1988

Ciekawostki historyczne

27 kwietnia 1985 r. amerykańskie satelity szpiegowskie zanotowały potężną eksplozję w Badaber. W mieszczącej się tam bazie treningowej mudżahedinów Burhanuddina Rabbaniego, walczących od 1979 r. z Armią Czerwoną, wydarzył się ostatni akt tragedii, która stała się jednym z symboli sowieckiej inwazji na Afganistan… („Garstka przeciw tysiącom. Powstanie jeńców w Badaberze”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

O dziwo to nie mudżahedini, czający się za każdą skałą, stanowili największe zagrożenie dla żołnierzy radzieckich okupujących Afganistan w latach 1979-1989. Jak się bowiem okazuje, najczęstszą przyczyną wizyt sołdatów w szpitalach były choroby zakaźne, z którymi zupełnie nie radziła sobie wojskowa służba zdrowia („Największy wróg Sowietów w Afganistanie? Wojskowa służba zdrowia!”). Zobacz więcej >>

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...