Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Bałkańska szachownica Geopolityczne i geostrategiczne studia o Bałkanach w XX i XXI wieku

Bałkańska szachownica Geopolityczne i geostrategiczne studia o Bałkanach w XX i XXI wieku

59,70

 

W badaniach geopolitycznych ważną role odgrywają Bałkany, które jako most pomiędzy Europą, Azją i Afryką były od wieków szczególnie konfliktogennym obszarem. Ich specyfika polega na tym, że nie tylko ścierają się tam interesy narodowe państw bałkańskich, ale także region ten stanowi strefę wpływów wielkich mocarstw. Począwszy od starożytności aż po kres burzliwego i obfitującego w wydarzenia XX wieku Bałkany nie schodziły z ust społeczności międzynarodowej oraz polityków. Mając na uwadze złożoność problemów, które ich dotyczą, oddajemy do rąk czytelników książkę pt. "Bałkańska szachownica. Geopolityczne i geostrategiczne studia o Bałkanach w XX i XXI wieku" zachęcając do jej lektury i mając nadzieję, że stanie się ona inspiracją do przemyśleń dotyczących problematyki geopolitycznej oraz słuszności podjęcia takich badań w kontekście Bałkanów. Region ten można więc rozpatrywać jako swoistą " bałkańską szachownicę", na której od stuleci rozgrywane są pojedynki między aktorami regionalnymi oraz globalnymi, a od wyniku starć, potyczek i wojen w dużym stopniu zależy utrzymanie bezpieczeństwa zarówno na Starym Kontynencie, jak i w skali globalnej.

Ze wstępu

Adam Marszałek
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-818-0046-4

Liczba stron: 277

Format: 16.0x22.0cm

Cena detaliczna: 59,70 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...