Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Filozofia niemiecka po 1945

Gerard Raulet

Filozofia niemiecka po 1945

51,19

 

Gérard Raulet, profesor Paryskiej Sorbony, autor wielu prac z historiozofii i filozofii politycznej ostatnich trzech stuleci.
Książka Rauleta jest syntetycznym zarysem filozofii niemieckiej ostatnich sześćdziesięciu lat i zarazem dialogiem z nią.
W Polsce od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku wydano wiele przekładów dzieł współczesnych myślicieli niemieckich. Brak jednak opracowania, które w sposób syntetyczny wyjaśniałoby, jak się te dzieła sytuują na mapie nurtów powojennej myśli. Podręcznik Rauleta w sposób perfekcyjny tę lukę wypełnia. Jest kompetentną rekonstrukcją wielogłosowego dyskursu filozoficznego kraju wcześniej znanego jako „ojczyzna poetów i myślicieli”, którego atmosferę po roku 1945 naznacza trauma odpowiedzialności za przeszłość, poczucie odpowiedzialności za przyszłość oraz podanie w wątpliwość swojej wcześniejszej koncepcji Bildung i ponadczasowej kultury.
Stanowi doskonały, porządkujący przewodnik po udostępnionych już polskiemu czytelnikowi licznych przekładach dzieł niemieckich filozofów współczesnych - pokazuje, jak systemy te wpisują się w ogólny ruch myśli i w powiązane z nimi zagadnienia intelektualne i polityczne.

Opracowanie - napisane językiem bogatym, a zarazem komunikatywnym - nie jest obarczone gęstwą szczegółów. Autor wychwytuje najbardziej żywotne idee oraz daje komentarze ułatwiające czytelnikowi orientację w splątanych kierunkach i wątkach niemieckiej myśli filozoficznej ostatniego półwiecza.

Oficyna Naukowa
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-773-7008-7

Liczba stron: 512

Format: 130x215mm

Cena detaliczna: 70,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...