Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Mosty i Tczew 1939 Dwie akcje specjalne niemieckich sił zbrojnych przed rozpoczęciem kampanii polskiej

Herbert Schindler

Mosty i Tczew 1939 Dwie akcje specjalne niemieckich sił zbrojnych przed rozpoczęciem kampanii polskiej

7.3

(3 oceny) wspólnie z

45,00

 

"Wydany przez Hitlera w dniu 3 kwietnia 1939 r. „Rozkaz o jednolitych przygotowaniach wojennych Wehrmachtu na okres 1939/40” zawierał polecenie, by niemieckie siły zbrojne osiągnęły stan pozwalający, w przypadku konfliktu z Polską, na wyeliminowanie w krótkim czasie całości sił przeciwnika. „Operacje winny być rozpoczęte w błyskawicznym tempie i doprowadzone do końca tak szybko, jak tylko możliwe, aby świat w krótkim czasie postawiony został przed faktami dokonanymi.” Przygotowania do owego „Planu Białego” zakończone miały być do dnia 1 września 1939 r.
W końcu czerwca 1939 r. głównodowodzący wojsk lądowych przedłożył plan operacyjny. Jego podstawowym zamysłem było oskrzydlenie i zniszczenie zasadniczych sił polskiej armii, oczekiwanych na zachód od linii Wisły i Narwi, dzięki koncentrycznemu natarciu Grupy Wojsk Lądowych „Północ” (3. i 4. Armia) z Pomorza i Prus Wschodnich oraz Grupy Wojsk Lądowych „Południe” (8., 10. i 14. Armia) ze Śląska i Słowacji.
Grupa Wojsk Lądowych „Północ” winna zasadniczymi siłami 3. Armii oraz zbierającymi się na wschód od Wisły siłami 3. i 4. Armii „atakować tak szybko, jak tylko się da w kierunku ogólnym na Warszawę, celem pobicia, przy współdziałaniu obydwu grup, znajdujących się na północ od Wisły sił nieprzyjaciela, po czym w dalszym współdziałaniu z Grupą Wojsk Lądowych »Południe« zniszczyć znajdujące się jeszcze w zachodniej Polsce siły nieprzyjaciela”, przy czym 3. Armia otrzymała jeszcze zadanie dodatkowe, polegające na tym, iż na rozkaz dowództwa Grupy Wojsk Lądowych „Południe” miała ona częścią swych sił ułatwić 4. Armii przeprawę przez Wisłę. "

Napoleon V
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-788-9657-9

Liczba stron: 146

Format: 170x240mm

Cena detaliczna: 45,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...