Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Planowanie strategiczne bezpieczeństwa narodowego. Wybrane problemy

Banasik Mirosław

Planowanie strategiczne bezpieczeństwa narodowego. Wybrane problemy

46,20

 

Monografia zawiera oryginalne poglądy dotyczące zapewniania bezpieczeństwa oraz przedstawia nowatorskie, ważne, aktualne poznawczo i użyteczne elementy wiedzy z zakresu zarządzania strategicznego, w tym planowania strategicznego. Porządkuje system wiedzy dotyczącej planowania bezpieczeństwa narodowego. Na szczególną uwagę zasługuje zaprezentowane zdolnościowe podejście planistyczne, które pozwala na holistyczne przygotowanie odpowiedzi zarówno na klasyczne zagrożenia, jak i prowadzenie zintegrowanych kampanii z zastosowaniem głównie niemilitarnego i niekinetycznego oddziaływania. Dobrze wpisuje się w modyfikację niektórych aspektów środowiska bezpieczeństwa i osiągania innych korzyści niż podbijanie terytorium przy minimalizowaniu zakresu i skali otwartej walki oraz dwuznaczności dotyczących charakteru konfliktu. Przeniesienie planowania bazującego na zdolnościach na grunt niemilitarnych podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz na inne obszary funkcjonowania sfery cywilnej stanowi novum w sposobie ujęcia problematyki zapewniania bezpieczeństwa i posługiwania się kategorią zdolnościową w polskiej literaturze przedmiotu. Na podkreślenie zasługuje deskrypcja związków zdolności ze strategią, co pozwoliło na ukształtowanie nowego paradygmatu planowania strategicznego zaprezentowanego w monografii. Po raz pierwszy w polskiej literaturze przedstawiono, w jaki sposób w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego wykorzystywać analizy portfelowe i eksploracyjne przy podejmowaniu strategicznych decyzji inwestycyjnych, oraz wyczerpująco dokonano eksplanacji niepewności i konsekwencji z nich wynikających.

Adam Marszałek
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-801-9445-8

Liczba stron: 422

Format: 15.9x22.3

Cena detaliczna: 46,20 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...