Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Powroty do źródeł W dwusetną rocznicę urodzin Ľudovíta Štúra

Powroty do źródeł W dwusetną rocznicę urodzin Ľudovíta Štúra

29,40

 

Publikacja poświęcona jest osobie i twórczości Ľudovíta Štúra, czołowego przedstawiciela słowackiego życia narodowego epoki słowackiego odrodzenia narodowego i romantyzmu, która ukonstytuowała nowoczesny naród słowacki w połowie XIX wieku. Autorami są przedstawiciele głównych środowisk słowacystycznych Polski oraz uczeni słowaccy, stale współpracujący z polskim środowiskiem naukowym, przede wszystkim literaturoznawcy, ale także językoznawcy (Štúr był autorem kodyfikacji języka, która położyła podwaliny pod współczesny słowacki język literacki), kulturoznawcy i historycy.
W porównaniu z innymi tomami zbiorowymi Powroty do źródeł wyróżnia koherencja treści i wszechstronna prezentacja problematyki Štúrowskiej.
Autorzy starają się dotrzeć do tych aspektów działalności Štúra i tych warstw jego twórczości, które budzą najwięcej kontrowersji. W rewizyjnym procesie lektury rozszyfrowują sensy pozwalające na uzupełnienie i zweryfikowanie dotychczasowych opinii. Przyświeca im hasło „powrotu do źródeł”, czyli rzetelna analiza prac przemilczanych, powierzchownie odczytywanych bądź też tendencyjnie, w sposób zideologizowany interpretowanych. Nie kwestionując zasług, dopełniają obraz „charyzmatycznego wodza”, którego droga twórcza i profil ideowy pełne były meandrów i zaskakujących, bądź też z pozoru zaskakujących zwrotów.

Elipsa Dom Wydawniczy
Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-801-7112-1

Liczba stron: 250

Format: 14.7x20.5

Cena detaliczna: 29,40 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...