Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Przekazy niemieckie o Polsce i jej mieszkańcach w okresie panowania Piastów

Andrzej Pleszczyński

Przekazy niemieckie o Polsce i jej mieszkańcach w okresie panowania Piastów

7.0

(1 ocena) wspólnie z

39,90

 

Andrzej Pleszczyński jest profesorem w Instytucie Historii UMCS w Lublinie. Jego zainteresowania naukowe skupiają się na średniowieczu - epoce, w której ukształtowała się cywilizacja europejska. Przestrzeń, władza i ideologia to kategorie, które znalazły istotne miejsce w pracy naukowej Andrzeja Pleszczyńskiego - jej owocem była m. in. rozprawa pt. Przestrzeń i polityka. Studium rezydencji władcy wcześniejszego średniowiecza. Przykład czeskiego Wyszehradu, Lublin 2000 (czeskie tłumaczenie: Vyšehrad - rezidence česk?ch panovniků. Studie o rezidenci panovnika raného středověku na přikladu českého Vyšehradu;, Praha 2002). Naturalną drogą wskazane powyżej zainteresowania połączyły się z kwestią pograniczy kulturowych, wzajemnych opinii o sobie ludów je zamieszkujących. Szczególne miejsce w obrębie tej problematyki zajęła sfera kontaktów czesko-polsko-niemieckich, która została powiązana ze sprawą stereotypowego oglądu obcych. Oczywistością w tej sytuacji było zajęcie się również zagadnieniem budowy toposów zawartych w opisach ludów oraz struktur narracyjnych, które wskazują zdumiewającą trwałość, daleko wykraczają poza epokę średniowiecza. Efektem wieloletnich dociekań i zgłębiania naszkicowanych kwestii była praca pt.:Niemcy wobec Pierwszej Monarchii Piastowskiej (963-1034). Narodziny stereotypu - Postrzeganie i cywilizacyjna klasyfikacja władców Polski i ich kraju, Lublin 2008 (angielskie tłumaczenie: The Birth of a Stereotype. Polish Rulers and their Country in German Writings c. 1000 A.D, Boston-Leiden 2011). Niniejsza książka jest kontynuacją i poszerzeniem wyszczególnionej wyżej problematyki.

UMCS
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-778-4841-8

Liczba stron: 248

Format: 17.5x25.0cm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...