Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Rola Prezydencji Rady Europejskiej

Maria Zuber

Rola Prezydencji Rady Europejskiej

22,05

 

Książka podejmuje krytyczną analizę prawną roli Prezydencji Rady Unii Europejskiej, a także wskazuje na jej ciągle wzrastające znaczenie zarówno dla samej Unii, jak i dla państwa sprawującego ten urząd. Analiza na przykładzie Hiszpanii – kraju, do którego Polska jest często porównywana – pozwala zrozumieć możliwości i wyzwania, jakie przyniesie Polsce Prezydencja w 2011 roku.
Wyjaśnienie reformy tego urzędu w świetle Traktatu Lizbońskiego może być pomocne w posługiwaniu się nowymi procedurami, sprawnym poruszaniu w zreformowanej Unii Europejskiej i w końcu – we właściwym przewodniczeniu Unii w jej nowym kształcie.
Maria Zuber – absolwentka Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Dodatkową specjalizację z międzynarodowego prawa publicznego oraz prawa europejskiego zdobyła na Uniwersytecie Complutense w Madrycie (Hiszpania) oraz Université du Droit et de la Santé w Lille (Francja).
W 2005 roku odbyła praktykę w Służbie Prawnej Rady Unii Europejskiej, następnie reprezentowała Naczelną Radę Adwokacką oraz Krajową Radę Radców Prawnych w Brukseli. Od 2007 roku pracuje jako prawnik w Komisji Europejskiej, zajmując się prawami człowieka, walką przeciwko dyskryminacji oraz negocjacjami i procesem przystąpienia Wspólnoty Europejskiej do Konwencji ONZ dotyczącej praw osób niepełnosprawnych.

Scholar
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-738-3391-3

Liczba stron: 115

Format: 14.6x20.9

Cena detaliczna: 22,05 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...