Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Sojusz Piłsudski - Petlura Dokumenty i materiały

Sojusz Piłsudski - Petlura Dokumenty i materiały

40,00

 

Prezentowany tom został przygotowany z okazji setnej rocznicy zawarcia umowy polsko-ukraińskiej, nazywanej układem Piłsudski-Petlura. Zebrano w nim źródła przedstawiające przebieg poprzedzających to porozumienie negocjacji od ich rozpoczęcia w sierpniu 1919 r. aż do podpisania układu politycznego i towarzyszącej mu konwencji wojskowej. Na tom składa się 121 polskich i ukraińskich dokumentów oraz innych źródeł (listy, artykuły prasowe, relacje i wspomnienia) obrazujących bezpośrednio okoliczności i przebieg rozmów oraz cele obu stron. Wśród opublikowanych materiałów są m.in. protokoły 13 spotkań negocjacyjnych, instrukcje i wytyczne dla negocjacji, relacje prasowe z ich przebiegu oraz oceny zawartych porozumień. Większość z nich była wcześniej ogłoszona drukiem, ale najczęściej w niszowych publikacjach. Materiały te zostały porównane z oryginałami, o ile się one zachowały, i poprawione. Dołączono do nich 22 mało znane i niepublikowane wcześniej dokumenty pochodzące z polskich, ukraińskich ale także austriackich czy kanadyjskich archiwów. Edycję poprzedza krótki wstęp prezentujący przebieg i uwarunkowania negocjacji, a także jego oceny po obu stronach. Zbiór został przygotowany pod auspicjami Polsko-Ukraińskiej Komisji dla Badania Relacji Wzajemnych w latach 1917-1921, powołanej przed dwoma laty pod patronatem Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Narodowego „Akademia Kijowsko-Mohylanska”.

IPN
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-809-8891-0

Liczba stron: 420

Cena detaliczna: 40,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...